صفحه اصلی / سایر ورزش‌ها / همه‌چیز درباره‌ی هاکی روی یخ

همه‌چیز درباره‌ی هاکی روی یخ

4 2 1

وقتی بحث هاکی روی یخ می‌شود همه‌ می‌دانند صحبت درباره‌ی چیست ولی کم پیش می‌آید که کسی از چم‌وخم این بازی سر دربیاورد. تصویری که از هاکی روی یخ در ذهن خیلی‌ها هست یک توپ کوچک است که اصلا در زمین دیده نمی‌شود و یک دروازه به‌اندازه‌ی گل کوچک که هیکل دروازه‌بان کافی است تا نگذارد توپ گل شود، و تنها بخش جذاب آن، دعوای هاکی و زدوخورد بازیکنان است. اما اگر اینطور است چرا بهترین لیگ هاکی روی یخ دنیا یعنی لیگ NHL هفتمین لیگ ورزشی پربیننده‌ی دنیا است و پنجمین لیگی است که به بازیکنان خود بیشترین دستمزد را می‌پردازد؟ در این مقاله تصورتان از هاکی روی یخ را عوض می‌کنیم و برایتان از سیر تا پیاز آن می‌گوییم: تاریخچه، قوانین هاکی، انواع خطاها، معرفی لیگ NHL و دیگر لیگ‌های معتبر هاکی روی یخ، مسایل مالی، بازیکنان اسطوره‌ی لیگ NHL، نحوه‌ی پیش بینی هاکی و… و شاید جذاب‌تر از همه، قوانین حاکم بر دعوای هاکی.

تاریخچه

هاکی روی یخ؛ لیگ NHL

استنلی کاپ

قوانین هاکی

دعوای هاکی

دیگر لیگ‌های معتبر هاکی روی یخ

شورش به‌خاطر هاکی

پر افتخارترین تیم‌های هاکی روی یخ آمریکای شمالی

جذاب‌ترین تیم‌های تاریخ لیگ NHL

اسطوره‌های لیگ NHL

پیش‌ بینی هاکی

تاریخچه

تا دهه‌ی ۱۹۸۰ تصور می‌شد هاکی روی یخ ریشه در هاکی داخل سالن و ورزش لاکراس هندی دارد که سربازان بریتانیایی در اوایل سده‌ی نوزدهم به کانادا منتقل کرده بودند. ولی در دهه‌های اخیر و با اسناد به‌دست آمده مشخص شده است که اهالی استان نووا اسکوتیای کانادا در اوایل قرن نوزدهم، ورزشی مانند هاکی داشتند و شاید آنچه تبدیل به هاکی روی یخ شد همین ورزش بوده باشد. نام هاکی ریشه‌ی مشخصی ندارد ولی برخی‌ها حدس می‌زنند از Hoquet که در زبان فرانسه به‌معنای عصای چوپانی است گرفته شده باشد. اولین سازمانی که برای هاکی روی یخ تشکیل شد و به وضع مقررات پرداخت سال ۱۸۸۵در مونترال کانادا به وجود آمد.

لیگ ملی هاکی (لیگ NHL) که مهم‌ترین لیگ هاکی روی یخ دنیا است در سال ۱۹۱۷ تاسیس شد و همه‌ی اعضای آن تیم‌های کانادایی بودند. اولین تیم آمریکایی سال ۱۹۲۴ بدان ملحق شد (بوستون بروینز) و سال ۱۹۲۵ نیویورک آمریکانز و پیتزبورگ پیرِیتز بدان ملحق شدند و اکنون در لیگ NHL، آمریکا ۲۴ تیم دارد و کانادا تنها ۷ تیم (مجموعا ۳۱ تیم).

برخی‌ها حدس می‌زنند نام هاکی از Hoquet گرفته شده که در زبان فرانسه به‌معنای عصای چوپانی است.

هاکی روی یخ

هاکی روی یخ؛ لیگ NHL

لیگ NHL که سال ۱۹۱۷ آغاز به‌کار کرد پس از کمی کش‌وقوس از سال ۱۹۴۲ تنها با ۶ تیم برگزار شد. در سال ۱۹۶۷ بود که در یکی از بزرگ‌ترین گسترش‌‌یافتن‌های یک لیگ ورزشی، مقامات مسوول تصمیم گرفتند تعداد تیم‌ها را دو برابر کنند (۱۲ تیم). در سال ۱۹۷۰ این لیگ به ۱۴ تیم، سال ۱۹۹۱ به ۲۲ تیم و سال ۱۹۹۸ به ۲۷ تیم افزایش یافت. در سال ۲۰۱۶ بود که تیم ۳۱ هم به لیگ NHL اضافه شد. این لیگ یکی از هیجان‌انگیزترین لیگ‌های ورزشی جهان است و دلیل آن هم تعیین سقف دستمزد و سازوکار تقسیم درآمدها است. در این لیگ، ۱۰ تیم پر درآمد موظفند مقدار پولی که آخر فصل تعیین می‌شود را بپردازند تا فدراسیون آن را بین ۱۵ تیم کم‌درآمد تقسیم کند. همچنین فدراسیون موظف است عواید سالانه را بین باشگاه‌ها تقسیم کند. این رویّه که تقسیم عواید نام دارد خودبه‌خود منجر به سقف دستمزد هم می‌شود، یعنی ۵۰٪ عواید سالانه‌ی لیگ به باشگاه‌ها تعلق می‌گیرد و باشگاه‌ها هم موظفند تنها در حیطه‌ی عایدی سال قبل (که تقریبا برای همه‌ی باشگاه‌ها برابر است) به بازیکنان دستمزد بپردازند. بدین‌ترتیب میان تیم‌های قدرتمند و ضعیف یا تیم‌های ثروتمند و فقیر فاصله‌ی زیادی نمی‌افتد و تقریبا همه‌ی تیم‌ها به یک‌اندازه امکان خرید بازیکن و جذب ستاره دارند. وقتی همه‌ی تیم‌ها از حداقل استانداردها برخوردار باشند امکان جذب تماشاگر هم افزایش پیدا می‌کند. لیگ NHL آخرین لیگ مهم آمریکای شمالی (در میان NBA و NFL و MLB) بود که قانون سقف دستمزد را پذیرفت.

در دهه‌ی ۹۰ و اوایل دهه‌ی ۲۰۰۰ دستمزد بازیکنان لیگ به‌شکل حیرت‌آوری افزایش می‌یافت و در سال ۱۹۹۸ دستمزد ۱۶.۵ میلیون دلاری جو ساکیچ، بزرگترین دستمزد تاریخ ورزش بود. تیم‌های دیترویت رد وینگز و نیویورک رنجرز با استخدام بازیکنان گران‌قیمت، لیگ را در قبضه‌ی خود درآورده بودند. در سال ۲۰۰۴ مقامات تصمیم گرفتند این لیگ را هم مجهز به سقف دستمزد کنند که با اعتراض بازیکنان و تعطیلی کل فصل ۵-۲۰۰۴ همراه شد. از سال ۱۹۱۷، فصل ۵-۲۰۰۴ تنها سالی بود که در هاکی روی یخ آمریکای شمالی وقفه افتاد. در فصل ۹-۲۰۱۸ سقف دستمزد تیم‌ها ۷۹.۵ میلیون دلار است.

باشگاه‌ها موظفند تنها در حیطه‌ی عایدی سال قبل (که تقریبا برای همه‌ی باشگاه‌ها برابر است) به بازیکنان دستمزد بپردازند. بدین‌ترتیب میان تیم‌های قدرتمند و ضعیف یا تیم‌های ثروتمند و فقیر فاصله‌ی زیادی نمی‌افتد.

استنلی کاپ

کاپی که درنهایت به تیم قهرمان هاکی روی یخ آمریکای شمالی داده می‌شود استنلی کاپ نام دارد که سال ۱۸۹۳ به دستور لرد استنلی آو پرستون، نماینده‌ی ملکه‌ی بریتانیا در کانادا ساخته شد و اصل این کاپ هر ساله به تیم قهرمان داده می‌شود و در انتهای فصل پس گرفته می‌شود تا به تیم قهرمان فصل بعد اهدا شود. بنابراین کاپی که بازیکنان بالای سر می‌برند یک تاریخ اصالت در پس خود دارد چراکه برخلاف ورزش‌های دیگر، کاپی که به تیم‌ها داده می‌شود یک جام بدلی نیست. البته استنلی کاپِ اصلی در سال ۱۹۶۲ کنار گذارده شد و یک کاپ بزرگ که حدود ۱۸ کیلو وزن دارد جایگزین آن شد. هر تیم که قهرمان فصل شود مجاز است نام بازیکنان، سرمربی و مسوولین باشگاه را روی آن حک کند. استنلی کاپ شاید منحصر به ‌فردترین جام ورزشی باشد.

هاکی روی یخ

قوانین هاکی

لیگ NHL مانند بسیاری از ورزش‌های پرطرفدار آمریکای شمالی قواعدی مختص به خود دارد و فدراسیون جهانی بعد از مدتی، برخی از آن‌ها را به‌عنوان قوانین خود می‌پذیرد. قبل از مطالعه‌ی بخش قوانین هاکی روی یخ اول این تصور که این ورزش قانونی ندارد و انجام هرکاری مجاز است را فراموش کنید. هاکی روی یخ بخصوص لیگ NHL یکی از مفصل‌ترین قوانین ورزشی را دارد که تقریبا هر موردی را پیش‌بینی کرده است.

طبق قوانین هاکی، هر تیم شامل ۶ عضو درون زمین و ۱۴ عضو روی نیمکت است و از آن ۶ نفر یکی دروازه‌بان، دو نفر مدافع و سه نفر مهاجم هستند و در زمین‌هایی به طول ۶۱ متر و عرض ۲۶ متر بازی می‌کنند (طول و عرض زمین متغیر است). تعویض‌ها نامحدود هستند و در زمانی که بازی جریان دارد امکان تعویض وجود دارد. هر بازی ۲ داور و ۲ خط نگه‌دار دارد. داورها درون زمین هستند و با بازوبند قرمزرنگ از دیگران متمایز هستند. داوران خط نگه‌دار علاوه بر اعلام دو خطای آفساید و خطای آیسینگ (Icing) درباره‌ی شدت خطاها و موارد دیگر نیز به داوران اصلی مشورت می‌دهند.

زمین با دو خط آبی به سه بخش دفاعی، میانی و هجومی تقسیم شده است. همچنین در امتداد خط هر دو دروازه دو خط قرمز وجود دارد که با خط قرمز وسط زمین می‌شود سه خط قرمز.

هاکی روی یخ

هاکی روی یخ دو خطای عمده دارد: خطای آفساید و خطای آیسینگ. طبق قوانین هاکی، خطای آفساید به حالتی گفته می‌شود که بازیکن مهاجمی که قرار است به او پاس داده شود پیش از خود توپ وارد یک‌سوم دفاعی حریف شود. خطای آفساید برای آن تعریف شده است که تیم‌ها یک یا دو بازیکن خود را جلوی دروازه حریف قرار ندهند تا بدین‌ترتیب از جذابیت بازی کاسته شود. در قوانین هاکی، خطای آیسینگ هم به حالتی گفته می‌شود که توپ با یک شوت و بدون برخورد به کسی از دو تا از سه خط قرمز زمین رد شود. خطای آیسینگ از آن رو تعریف شده تا تیم‌هایی که در حالت دفاعی هستند به‌اصطلاح زیر توپ نکشند و مجبور باشند موقع تصاحب توپ برنامه‌ای برای استفاده از آن داشته باشند. در صورت بروز خطای آفساید یا خطای آیسینگ داور توپ را در مرکز یعنی از دو دایره‌ی نزدیک دروازه‌ی تیم خطاکار فیس‌آف (Face-off) می‌کند که بی‌شباهت به دراپ‌بال در فوتبال نیست.

قوانین حاکم بر تساوی و حتی قوانین مربوط به اینکه هر برد چند امتیاز دارد در لیگ‌های مختلف فرق دارد. از فصل ۶-۲۰۰۵، در لیگ NHL، مقرر شد که بازی‌ها برنده داشته باشد. در همه‌ی حالات، برد ۲ امتیاز می‌گیرد ولی تیمی که در وقت‌های اضافه یا پنالتی باخته باشد دست‌خالی زمین را ترک نمی‌کند و صاحب ۱ امتیاز می‌شود. هر بازی در ۳ وقت ۲۰ دقیقه‌ای انجام می‌گیرد و در صورت تساوی، ۵ دقیقه زمان اضافه  به‌شکل گل طلایی (Sudden-Death overtime) برگزار می‌شود و اگر گلی به ثمر نرسید ضربات پنالتی (Shoot-out) تعیین‌کننده‌ی برنده‌ی بازی خواهد بود.

در قوانین هاکی، خطای آیسینگ به حالتی گفته می‌شود که توپ با یک شوت و بدون برخورد به کسی از دو تا از سه خط قرمز زمین رد شود.

در قوانین هاکی روی یخ انواع مختلف جریمه وجود دارد که سه تای آن‌ها از بقیه مهم‌تر هستند:

جریمه‌های کوچک (Minor Penalties) به اعمالی مربوط می‌شوند که خلاف قوانین هاکی هستند ولی بازیکن حریف را خواسته یا ناخواسته در معرض مصدومیت قرار نمی‌د‌هند و جریمه‌ی آن‌ها ۲ دقیقه اخراج و رفتن به منطقه‌ی پنالتی باکس است. در این حالت تیم مقابل یک بازیکن بیشتر دارد که به آن پاور پلی گفته می‌شود. با گل خوردن تیم خودی، بازیکن اخراجی می‌تواند حتی پیش از پایان مدت زمان جریمه به بازی بازگردد.

هاکی روی یخ

جریمه‌های بزرگ (Major Penalties) به اعمالی مربوط هستند که یا سلامت بازیکن حریف را به‌خطر می‌اندازند یا نظم بازی را به هم می‌ریزند و در این مورد، بازیکن خاطی باید پنج دقیقه بیرون از زمین باشد. البته در برخی شرایط، جریمه‌های بزرگ درواقع نوعی تعویض اجباری هستند و در پنج دقیقه‌ی اخراج، یک بازیکن دیگر جایگزین بازیکن اخراجی می‌شود. بازیکنی ‌که در یک بازی دوبار متحمل جریمه‌های بزرگ شود از دو بازی بعدی تیم خود محروم خواهد بود.

جریمه‌های بدرفتاری (Misconduct Penalties) هم بیشتر به‌سبب توهین به داوران یا خطای شدید روی بازیکنان حریف اعلام می‌شود و بازیکن خاطی باید ۱۰ دقیقه زمین بازی را ترک کند. در جریمه‌های بدرفتاری هیچ پاور پلی‌ای در کار نیست و جای بازیکن اخراجی یک بازیکن دیگر جایگزین می‌شود.

دعوای هاکی

قوانین حاکم بر دعوای هاکی در NHL با قوانین دیگر لیگ‌های معتبر هاکی روی یخ دنیا فرق دارد. در دیگر لیگ‌های معتبر هاکی روی یخ دنیا و همچنین بازی‌های جهانی و المپیک، بازیکنانی که با یکدیگر دعوا می‌کنند اخراج می‌شوند ولی در لیگ NHL نسبت به این قضیه با تسامح برخورد می‌کنند و بازیکنان را با جریمه‌های بزرگ مجازات می‌کنند، یعنی آنان را پنج دقیقه اخراج می‌کنند و در صورتی‌که هر دو طرف دعوا به یک اندازه مقصر بوده باشند داور اجازه می‌دهد به‌جای بازیکنان اخراجی، دو بازیکن تعویضی وارد زمین شوند. البته در هاکی روی یخ آمریکای شمالی هم تلاش‌هایی برای محدود کردن دعواها انجام شده است و از جمله آن‌که از سال ۱۹۹۲، هر کس که بیرون از دعوا بوده باشد و برای حمایت از یار خودی وارد نزاع شود ۱۰ بازی محروم می‌شود. در سال ۱۹۹۶ تصمیم بر آن شد که داوران در صورت لزوم می‌توانند یک دعوای هاکی را همزمان با سه جریمه‌ی‌ کوچک، بزرگ و بدرفتاری تنبیه کنند تا بازیکن خاطی ۱۷ دقیقه‌ی بازی را از دست بدهد.

هاکی روی یخ
هاکی روی یخ

نکته‌ی جالب آن است که در NHL بیش از آن‌که روی دعوای هاکی حساسیت وجود داشته باشد روی مقررات دعوا حساسیت دارند. قانون ۴۶ مقررات هاکی روی یخ آمریکای شمالی به مبحث دعوای هاکی می‌پردازد. در نتیجه‌ی یک دعوای معمولی، بازیکنان پنج دقیقه از زمین اخراج می‌شوند ولی اگر از چوب هاکی (Stick) برای ضربه زدن به حریف استفاده کنند، قبل از مشت‌انداختنْ دستکش خود را درنیاورند، و پس از سوت داور مبنی بر پایان دعوا همچنان به‌دعوا ادامه دهند ممکن است بیش از ۵ دقیقه اخراج شوند و حتی ممکن است جریمه‌ی مالی شده یا از بازی‌های آینده‌ی تیم خود محروم شوند.

هاکی روی یخ

با این‌حال اعتراضات به مجازات‌های اندک برای دعوای هاکی روزبه‌روز افزایش می‌یابد. بیش از دو دهه است که NHL برای مشت زدن به سر بازیکن حریف قوانین سفت‌وسختی گذارده است (قانون ۴۸ مقررات هاکی روی یخ آمریکای شمالی). چیزی حدود ۹٪ آسیب‌های مغزی لیگ NHL ناشی از دعوا است و حتی در فصل ۸-۱۹۶۷ بیل مسترسون حین بازی، به‌دلیل آسیب به سر (البته نه ناشی از دعوا) جان باخت. معترضین معتقدند در ورزشی که پر از مصدومیت‌های مرگ‌آسا است چه لزومی دارد با دعوا جان بازیکنان را به خطر بیندازیم (برای مشاهده‌ی بدترین مصدومیت‌های هاکی روی یخ به این لینک مراجعه کنید. هشدار می‌دهیم که دیدن این صحنه‌ها ممکن است برای برخی آزاردهنده باشد).

در دعوای هاکی، بازیکنانی که پس از سوت داور مبنی بر پایان دعوا همچنان به زدوخورد ادامه دهند ممکن است از بازی‌های آینده‌ی تیم خود محروم شوند.

دیگر لیگ‌های معتبر هاکی روی یخ

پس از هاکی روی یخ آمریکای شمالی، لیگ هاکی کانتیننتال (KHL) مهم‌ترین لیگ هاکی روی یخ دنیا است. چنان‌که از نام این لیگ بر می‌آید این لیگ مربوط به یک کشور خاص نیست و ۱۹ تیم از روسیه و ۱ تیم از هر یک از کشورهای بلاروس، چین، فنلاند، اسلواکی، لتونی و قزاقستان در آن حضور دارند. این مسابقات که سال ۲۰۰۸ راه‌اندازی شد در روسیه برگزار می‌شود. تا سال قبل، امتیازدهی به تیم‌ها در این لیگ با امتیازدهی در NHL فرق داشت، یعنی تیم برنده ۳ امتیاز می‌گرفت و بازنده امتیازی نداشت ولی از فصل جاری، امتیازدهی این لیگ مانند لیگ هاکی روی یخ آمریکای شمالی شده است، یعنی برد ۲ امتیاز دارد و باخت در وقت اضافه ۱ امتیاز. در لیگ هاکی کانتیننتال هم مانند NHL، از هر کنفرانس ۸ تیم به پلی‌آف صعود می‌کنند و تیم‌های برتر هر کنفرانس با یکدیگر فینال را برگزار می‌کنند و تیم قهرمان، برنده‌ی گاگارین کاپ می‌شود (این کاپ به‌دلیل احترام به یوری گاگارین، اولین انسان فضانورد چنین نامی دارد). آک بارس کازان و دینامو مسکو قوی‌ترین تیم‌های این لیگ هستند.

لیگا (Liiga) هم لیگ هاکی روی یخ فنلاند است. این لیگ در بین لیگ‌های معتبر هاکی روی یخ اروپا دوم است که از ۱۴ تیم تشکیل شده است و ۱۰ تیم به پلی‌آف صعود می‌کنند. سیستم امتیازدهی این لیگ مختص به خود است، یعنی برد عادی ۳ امتیاز دارد، برد در وقت اضافه ۲ امتیاز و باخت در وقت اضافه ۱ امتیاز. چون این لیگ در قالب دو کنفرانس مجزا برگزار نمی‌شود بنابراین پلی‌آف آن با لیگ هاکی آمریکای شمالی و لیگ هاکی کانتیننتال فرق دارد. این لیگ تا چند فصل قبل با عنوان اس‌ام لیگا (Sm Liiga) فعالیت می‌کرد. بهترین تیم‌های این لیگ کارپات، تاپارا و جیپ (JYP) هستند.

NHL و دیگر لیگ‌های معتبر هاکی روی یخ، جوایز فردی پر تعدادی دارند، ازجمله بهترین دروازه‌بان از نظر سرمربیان، بهترین بازیکن سال اولی، ارزشمندترین بازیکن، بهترین مدافع، بهترین گلزن، بهترین بازیکن پلی‌آف، بهترین سرمربی سال و … .

در بین لیگ‌های معتبر هاکی روی یخ دنیا، پس از NHL، لیگ کانتیننتال و لیگای فنلاند قرار دارد.

شورش به‌خاطر هاکی

دوباره بازگردیم به آمریکای شمالی، مهد هاکی روی یخ دنیا. لیگ NHL در فصل ۶-۲۰۱۵ پس از NFL (لیگ فوتبال آمریکایی) و MLB (لیگ بیسبال آمریکا) و NBA (لیگ بسکتبال آمریکا) و لیگ برتر فوتبال انگلیس، با ۳.۴ میلیارد دلار، پنجمین لیگ پر درآمد دنیا بود و سال ۲۰۱۸ این رقم را به ۴.۱ میلیارد دلار رساند. بنابراین طبیعی است که تیم‌های این لیگ هم هواداران زیادی داشته باشد هم تیفوسی‌ها و دوآتشه‌های بسیاری. در سال ۲۰۱۱، تیم ونکوور کاناکس، در بازی هفتم فینال، استنلی کاپ را به تیم بوستون بروینز واگذار کرد. این باخت باعث شورشی حدودا ۱۵ ساعته در ونکوور شد که با تخریب مغازه‌ها و سرقت و آتش‌زدن ماشین‌ها همراه بود و چیزی حدود ۹ میلیون دلار خسارت به بار آورد و ۱۴۰ نفر زخمی شدند. البته اگر آدم خوش‌بینی باشید شاید در این شورش جنبه‌های مثبتی را هم ببینید!

هاکی روی یخ

البته این اولین شورش و نا آرامیِ ناشی از هاکی نبوده است. سال ۲۰۱۰ هم اهالی مونترال پس از آن‌که تیمشان توانست در دور دوم پلی‌آفِ استنلی کاپ، پیتزبورگ پنگوئنز را شکست دهد با پلیس درگیر شدند و شیشه‌های ساختمان‌ها را شکستند. کانادایی‌ها سال ۲۰۰۸ هم پس از شکست دادن بوستون بروینز در دور دوم پلی‌آف دست به چنین کارهایی زدند و حتی چندین دستگاه ماشین را آتش زدند. اما شورشی که بیش از هر شورش دیگری شبیه شورش سال ۲۰۱۱ بود، به سال ۱۹۹۴ مربوط می‌شد که هواداران ونکوور کاناکس، پس از شکست تیم خود در فینال مقابل نیویورک رنجرز به خیابان‌ها ریختند و میلیون‌ها دلار خسارت برجای گذاردند. تعداد شورشیان حدود ۵۰.۰۰۰ نفر تخمین زده می‌شد. طی این شورش بیش از ۲۰۰ نفر بازداشت شدند و اصابت گلوله‌ی پلیس به سر یک نوجوان او را دچار اختلالات مغزی کرد.

شورش‌ سال ۲۰۱۱ ونکوور، چیزی حدود ۹ میلیون دلار خسارت و ۱۴۰ نفر زخمی بر جای گذاشت.

پر افتخارترین تیم‌های هاکی روی یخ آمریکای شمالی

با توجه به تاریخچه‌ی NHL اصلا نباید تعجب کرد که پر افتخارترین تیم‌های این لیگ، تیم‌های کانادایی هستند. چنان‌که پیشتر گفتیم تا سال ۱۹۶۷ این لیگ تنها ۶ تیم داشت که بیشتر آن‌ها هم کانادایی بودند و اکثر تیم‌های آمریکایی تنها در دو سه دهه‌ی اخیر است که به این مسابقات وارد شده‌اند. تیمی که بیش از همه فاتح استنلی کاپ شده، مونترال کانادینز است با ۲۴ قهرمانی که ۱۴ تای آن‌ها در دوره‌ی ۶ تیمی بودن لیگ به‌دست آمده است. تورنتو مپل لیفز که همه‌ی ۱۳ استنلی کاپ خود را در دوره‌ی ۶ تیمی بودن لیگ به‌دست آورده دومین تیم پرافتخار است. دیترویت رد وینگز پرافتخارترین تیم آمریکایی هاکی روی یخ آمریکای شمالی است با ۱۱ قهرمانی، که قهرمانی‌های سال‌های ۱۹۹۷ و ۱۹۹۸ و ۲۰۰۲ این تیم که به‌کمک استخدام ستارگان به‌دست آمد یکی از دلایل تعیین سقف دستمزد در لیگ بود. بوستون بروینز و شیکاگو بلک‌هاوکس با ۶ قهرمانی در رده‌های بعدی قرار دارند.

هاکی روی یخ

جذاب‌ترین تیم‌های تاریخ لیگ NHL

در فصل ۲۰۱۷ و به‌مناسبت صد سالگی لیگ هاکی روی یخ آمریکای شمالی، از هواداران خواسته شد ۱۰ تا از جذاب‌ترین تیم‌های تاریخ لیگ را انتخاب کنند که نتیجه‌ی آن از این قرار بود (در اینجا فقط ۵ تیم اول را ذکر می‌کنیم):

۱.ادمونتون اویلرز فصل ۵-۱۹۸۴ که برای دومین بار پیاپی قهرمان شد و در فینال حریف خود را ۰-۴ شکست داد؛

۲.پیتزبورگ پنگوئز فصل ۲-۱۹۹۱ که برای دومین بار پیاپی قهرمان لیگ شد؛

۳.مونترال کانادینز فصل ۷-۱۹۷۶ که در پلی‌آف تنها ۲ بار باخت؛

۴.ادمونتون اویلرز ۸-۱۹۸۷ که برای چهارمین بار در پنج سال اخیر قهرمان لیگ شد و در فینال بوستون بروینز را ۰-۴ شکست داد؛

۵.ادمونتون اویلرز ۷-۱۹۸۶.

هاکی روی یخ

اسطوره‌های لیگ NHL

هاکی روی یخ همیشه استعدادهای بزرگی داشته و این ورزش بخش بزرگی از جذابیت خود را مدیون بازیکنان اسطوره‌ی لیگ NHL است. یکی از آنان الکس اووِچکین است که از سال ۲۰۰۵ وارد لیگ شد و ۳ بار عنوان ارزشمندترین بازیکن و پنج بار هم عنوان بهترین گلزن را از آن خود کرده است و هنوز هم مشغول به بازی است. ژاک پلنته دروازه‌بان مونترال کانادینز (۱۹۵۲-۶۳) دیگر اسطوره‌ی لیگ NHL است. او به مونترال کمک کرد ۵ سال پیاپی قهرمان لیگ شود. استیو یزرمان هم از سال ۱۹۸۳ تا ۲۰۰۶ در دیترویت رد وینگز بازی کرد و بخشی از تیم افسانه‌ای بود که در اواخر دهه‌ی ۹۰ و اوایل ۲۰۰۰ بر لیگ سایه افکنده بود. یرزمان یکی از گرانقیمت‌ترین بازیکنان زمان خود بود. تری ساچوک را بهترین دروازه‌بان تاریخ لیگ NHL می‌دانند که توانست ۴ بار فاتح استنلی کاپ شود. ژان بلیوو بازیکن مونترال کانادینز، دیگر اسطوره‌ی لیگ NHL، آمار فوق‌العاده‌ی ۱۰ قهرمانی لیگ و ۲ عنوان ارزشمندترین بازیکن لیگ را در اختیار دارد. او از سال ۱۹۵۰ تا ۱۹۷۱ بازی می‌کرد و ۵۰۷ گل هم به ثمر رساند.

هاکی روی یخ

موریس ریچارد که ۸ بار با مونترال کانادینز قهرمان لیگ شد اولین بازیکنی بود که در یک فصل ۵۰ گل به ثمر رساند و اولین کسی بود که تعداد ۵۰۰ گل را در کارنامه‌ی خود دید. او از سال ۱۹۴۳ تا ۱۹۶۰ فعال بود. ماریو لِمیو، معروف به آقای باشکوه از ۱۹۸۴ تا ۲۰۰۶ در پیتزبورگ پنگوئنز بازی کرد و با این تیم دو بار فاتح استنلی کاپ شد و ۶۹۰ گل هم به ثمر رساند. بابی اور که از او به‌عنوان بهترین مدافع تاریخ هاکی روی یخ یاد می‌کنند از سال ۱۹۶۸ تا ۱۹۷۵ هر سال برنده‌ی جایزه‌ی بهترین مدافع لیگ شد. او ضمنا ۳ بار ارزشمندترین بازیکن فصل شد و ۲ بار هم با بوستون بروینز لیگ را فتح کرد. وین گرتسکی شاید محبوب‌ترین اسطوره‌ی لیگ NHL باشد. او رکوردهای عجیبی برجای گذارده از جمله آمار ۸۹۴ گل. او که جزوی از تیم جذاب ادمونتون اویلز در دهه‌ی ۱۹۸۰ بود با این تیم ۴ عنوان قهرمانی به‌دست آورد و ۹ بار هم عنوان ارزشمندترین بازیکن فصل را از آن خود کرد. تنها کسی که می‌تواند در این لیست از گرتسکی جلوتر باشد گوردی هاو است، معروف به آقای هاکی. او از سال ۱۹۴۶ تا ۱۹۸۰ یعنی تا ۵۲ سالگی در لیگ بازی کرد و آمار ۸۰۱ گل را برجای گذاشت. او از سال ۱۹۴۶ تا ۱۹۷۰ عضو تیم دیترویت رد وینگز و طی سال‌های ۱۹۵۰ تا ۱۹۵۵ توانست ۵ قهرمانی به دست آورد.

وین گرتسکی شاید محبوب‌ترین اسطوره‌ی لیگ NHL باشد و رکوردهای عجیبی برجای گذارده از جمله آمار ۸۹۴ گل.

هاکی روی یخ

پیش‌ بینی هاکی

پیش بینی هاکی آن‌طور که به‌نظر می‌آید کار سختی نیست. اتفاقا پیش بینی هاکی به‌دلیل ضرایب بالایی که دارد از شرط بندی‌های پر طرفداری مثل فوتبال و بسکتبال سودآورتر است. در شرط بندی هاکی (مانند بقیه‌ی ورزش‌ها) حالات مختلفی وجود دارد که بسیاری از آنها شانسی هستند، مانند اینکه در وقت اول چند گل زده می‌شود یا در وقت دوم کدام تیم گل می‌زند؛ ما این موارد را کنار می‌گذاریم چون تا حد زیادی شانسی هستند. پیش بینی هاکی روی برد تیم‌ها دو حالت کلی دارد، شرط بندی روی برد یا باخت تیم‌ها و شرط بندی روی برد یا باخت یا تساوی تیم‌ها. با توجه به اینکه در هاکی روی یخ تساوی کم پیش نمی‌آید پیشنهاد حرفه‌ای آن است که بهتر است از شرط بندی در حالت دو گزینه‌ای (برد یا باخت) استفاده شود. در صورت استفاده از شرط بندی سه‌گزینه‌ای استفاده از گزینه‌ی دابل شانس، خطر باخت را کاهش می‌دهد.

برای پیش بینی هاکی باید مطالعه داشته باشید و پیشنهاد ما استفاده از پیش‌بازی‌های jacketscannon.com و آمار و ارقام سایت‌های nhl.com و espn.com است. با مطالعه‌ی پیش‌بازی‌ها و تحقیق درباره‌ی وضعیت تیم‌ها در جدول (Standing) و مصدومان آن‌ها (injuries) و بهترین بازیکنان تیم‌ها که معمولا در بخش Stats قابل رویت است می‌توانید دید روشنی از نحوه‌ی عملکرد تیم‌ها به‌دست آورید. در صورت آشنایی کامل با هاکی روی یخ می‌توانید شانس خود برای برد در پیش بینی هاکی را افزایش دهید… این مقاله می‌تواند پله‌ی اول موفقیت شما باشد.

چکیده مقاله

تصویری که از هاکی روی یخ در ذهن خیلی‌ها هست یک توپ کوچک است که اصلا در زمین دیده نمی‌شود و تنها بخش جذاب آن، دعوای هاکی و زدوخورد بازیکنان است. اما اگر اینطور است چرا بهترین لیگ هاکی روی یخ دنیا یعنی لیگ NHL هفتمین لیگ ورزشی پربیننده‌ی دنیا است و پنجمین لیگی است که به بازیکنان خود بیشترین دستمزد را می‌پردازد؟ در این مقاله تصورتان از هاکی روی یخ را عوض می‌کنیم و برایتان از سیر تا پیاز آن می‌گوییم: تاریخچه، قوانین هاکی، انواع خطاها، معرفی لیگ NHL و دیگر لیگ‌های معتبر هاکی روی یخ، مسایل مالی، بازیکنان اسطوره‌ی لیگ NHL، نحوه‌ی پیش بینی هاکی و… و شاید جذاب‌تر از همه، قوانین حاکم بر دعوای هاکی.

لیگ NHL در سال ۱۹۱۷ تاسیس شد و همه‌ی اعضای آن تیم‌های کانادایی بودند. اولین تیم آمریکایی سال ۱۹۲۴ بدان ملحق شد (بوستون بروینز). این لیگ یکی از هیجان‌انگیزترین لیگ‌های ورزشی جهان است و دلیل آن هم تعیین سقف دستمزد و سازوکار تقسیم درآمدها است. در این لیگ، ۱۰ تیم پر درآمد موظفند مقدار پولی که آخر فصل تعیین می‌شود را بپردازند تا فدراسیون آن را بین ۱۵ تیم کم‌درآمد تقسیم کند. همچنین فدراسیون موظف است عواید سالانه را بین باشگاه‌ها تقسیم کند.

از فصل ۶-۲۰۰۵، در لیگ NHL، مقرر شد که بازی‌ها برنده داشته باشد. در همه‌ی حالات، برد ۲ امتیاز می‌گیرد ولی تیمی که در وقت‌های اضافه یا پنالتی باخته باشد صاحب ۱ امتیاز می‌شود. هر بازی در ۳ وقت ۲۰ دقیقه‌ای انجام می‌گیرد و در صورت تساوی، ۵ دقیقه زمان اضافه  به‌شکل گل طلایی برگزار می‌شود.

قوانین حاکم بر دعوای هاکی در NHL با قوانین دیگر لیگ‌های معتبر هاکی روی یخ دنیا فرق دارد. در دیگر لیگ‌های معتبر هاکی روی یخ دنیا بازیکنانی که با یکدیگر دعوا می‌کنند اخراج می‌شوند ولی در لیگ NHL نسبت به این قضیه با تسامح برخورد می‌کنند و بازیکنان را فقط پنج دقیقه اخراج می‌کنند. نکته‌ی جالب آن است که در NHL بیش از آن‌که روی دعوای هاکی حساسیت وجود داشته باشد روی مقررات دعوا حساسیت دارند.

در بین لیگ‌های معتبر هاکی روی یخ دنیا، پس از NHL، لیگ کانتیننتال روسیه و لیگای فنلاند قرار دارد.

نباید تعجب کرد که پر افتخارترین تیم‌های لیگ NHL، تیم‌های کانادایی هستند. تیمی که بیش از همه فاتح NHL شده، مونترال کانادینز است با ۲۴ قهرمانی؛ تورنتو مپل لیفز با ۱۳ قهرمانی دومین تیم پرافتخار است.

بزرگترین اسطوره‌ی هاکی دنیا گوردی هاو است، معروف به آقای هاکی. او از سال ۱۹۴۶ تا ۱۹۸۰ یعنی تا ۵۲ سالگی در لیگ بازی کرد و آمار ۸۰۱ گل را برجای گذاشت.

پیش بینی هاکی آن‌طور که به‌نظر می‌آید کار سختی نیست. اتفاقا پیش بینی هاکی به‌دلیل ضرایب بالایی که دارد از شرط بندی‌های پر طرفداری مثل فوتبال و بسکتبال سودآورتر است. چگونگی شرط‌بندی کردن روی ورزش هاکی را در مقاله‌ی «همه‌ی چیز درباره‌ی هاکی روی یخ» پیش‌روی خوانندگان قرار داده‌ایم.

پیش‌بینی ورزشی در سایت بتکارت

ezgif 3 a78afeab419f

درباره bcadmin

آواتار bcadmin

این مطالب را نیز ببینید!

شرط بندی در اسب سواری

اسب سواری | رشته‌ها و شاخه‌های مختلف این ورزش

رشته اسب سواری یکی از رشته هایی است که در سالیان دراز خود را در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *