صفحه اصلی / عمومی / موفق ترین و محبوب ترین تیم بسکتبال ؛ تاریخچه باشگاه لس آنجلس لیکرز

موفق ترین و محبوب ترین تیم بسکتبال ؛ تاریخچه باشگاه لس آنجلس لیکرز

ad banner

مقر باشگاه لس آنجلس لیکرز ، باشگاه حرفه ای بسکتبال کشور آمریکا در شهر لس آنجلس است. لیکرز یکی از موفق ترین و محبوب ترین برند های ورزشی در کشور آمریکا محسوب می شود. این تیم در مجموع به ۱۶ عنوان قهرمانی در رقابت های انجمن بسکتبال آمریکا (BAA) و اتحادیه ملی بسکتبال آمریکا (NBA) رسیده است که از این حیث پس از رقیب خود بوستون سلتیکس، در رده دوم پر افتخار ترین تیم های بسکتبال آمریکا قرار می گیرد.

پیش‌بینی مسابقات بسکتبال NBA در سایت بتکارت

تاریخچه باشگاه لس آنجلس لیکرز

این تیم ابتدا با نام Detroit Gems در سال ۱۹۴۶ تاسیس شد و در رقابت های لیگ داخلی بسکتبال (NBL) حاضر شد. این باشگاه سپس در سال ۱۹۴۷ به مینیاپولیس در ایالت مینه سوتا منتقل شد و نامش به لیکرز (Lakers) تغییر یافت که منعکس کننده لقب ایالت مینه سوتا بود: “سرزمین ۱۰ هزار دریاچه”. در همان سال لیکرز جورج میکان را به خدمت گرفت که به یکی از چندین سنتر برتر تاریخ لیکرز مبدل شد. لیکرز برای فصل ۱۹۴۸/۴۹ وارد رقابت های قهرمانی BAA شد که پیش درآمدی بر رقابت های NBA بود و توانست آخرین دوره این رقابت ها را با قهرمانی به پایان برساند. رقابت های NBA در سال ۱۹۴۹ آغاز شد و لیکرز به همراه میکان – که بازیکنان معروف دیگری نظیر جیم پولارد، اسلاتر مارتین، ورن میکلسن و (از سال ۱۹۵۳) کلاید لاولت را نیز در ترکیب داشت – در ۴ دوره از ۵ دوره اول رقابت ها به مقام قهرمانی رسید و به این ترتیب پایه های قهرمانی و بزرگی خود را در رقابت های بسکتبال حرفه ای محکم کرده و خود را به عنوان تیمی مطرح معرفی کرد.

تعداد تماشاگران لیکرز پس از بازنشستگی میکان در سال ۱۹۵۶ کاهش یافت و باشگاه تا قبل از آغاز فصل ۱۹۶۰/۶۱ رقابت ها، به لس آنجلس نقل مکان کرد. لیکرز در دهه ۱۹۶۰، شش بار به فینال NBA راه یافت اما در هر ۶ دوره و علیرغم حضور الیجین بایلور و جری وست، رقابت را به بوستون سلتیکس واگذار کرد. با این وجود و در فصل ۱۹۷۱/۷۲ ، لیکرز تحت هدایت وست، گایل گودریچ و ویلت چمبرلین موفق شد در مسیر قهرمانی خود که اولین عنوان باشگاه پس از نقل مکان به لس آنجلس بود، با ۳۳ برد پیاپی در رقابت های NBA و نیز در ثبت بهترین عملکرد در دیدارهای فصل رکورد دار شود (۶۹ – ۱۳؛ این رکورد بعدها در فصل ۱۹۹۵/۹۶ توسط شیکاگو بولز شکسته شد). لیکرز در فصل ۱۹۷۲/۷۳ مجددا به فینال رقابت ها راه یافت. اما این بار مغلوب نیویورک نیکس شد. پس از پایان رقابت های این فصل، چمبرلین بازنشسته شد و پس از این اتفاق بود که بخت و اقبال از لیکرز روی برگرداند و این تیم برای اولین بار در تاریخ خود در دو فصل پیاپی ۱۹۷۴/۷۵ و ۱۹۷۵/۷۶ از رسیدن به رقابت های پلی آف باز ماند.

los angeles lakers all logo
تمام لوگوهای باشگاه لس آنجلس لیکرز از تاریخ احداث

دوران حکمرانی باشگاه لس آنجلس لیکرز

لیکرز زمانی که مجیک جانسون را در سال ۱۹۷۹ به خدمت گرفت، دوران حاکمیت و سلطه خود را در بسکتبال آغاز کرد. جانسون در کنار کریم عبدالجبار و (از سال ۱۹۸۲) جیمز وورثی توانست در دهه بعدی به همراه لیکرز، ۸ بار به فینال NBA راه یابد که نتیجه آن ۵ قهرمانی در سال های ۱۹۸۰ ، ۱۹۸۲ ، ۱۹۸۵ ، ۱۹۸۷ و ۱۹۸۸ بود. از این دوره به Showtime یا نمایش یاد می شود که دلیل اصلی این نام گذاری نه فقط سبک بازی فوق العاده لیکرز با محوریت جانسون و مربیگری پت رایلی، بلکه به دلیل حضور ستارگان هالیوود در سالن مسابقات بود؛ ستارگانی از جمله جک نیکلسون. از سوی دیگر، رقابت مجدد لیکرز – سلتیکس ، دو تیمی که در سال های ۱۹۸۴ ، ۱۹۸۵ و ۱۹۸۷ برای کسب عنوان قهرمانی NBA با یکدیگر رقابت می کردند و مخصوصا رقابت انفرادی جانسون از لیکرز با لری بِرد، همتای خود در بوستون باعث شد مرزهای جدیدی از محبوبیت برای رقابت های NBA در دهه ۱۹۸۰ میلادی ترسیم و تعریف شود.

Magic Johnson
مجیک جانسن – ستاره سال های حکمرانی لس آنجلس لیکرز

پس از بازنشستگی عبدالجبار در سال ۱۹۸۹ و نیز خداحافظی جانسون در سال ۱۹۹۱، شرایط لیکرز بد شد. تیم همچنان به مراحل پلی آف راه می یافت، اما نتوانست برای طولانی ترین دوره در تاریخ باشگاه به رقابت های فینال راه یابد. در طی فصل ۱۹۹۹/۲۰۰۰ که فیل جکسون به عنوان سرمربی تیم انتخاب شد، این روند سرانجام تغییر کرد. تیم در این فصل موفق شد با درخشش کوبه برایانت و شکیل اونیل، به اولین قهرمانی از ۳ قهرمانی پیاپی خود دست یابد. اونیل در سال ۲۰۰۴ به تیم دیگری فروخته شد اما لیکرز که مجددا احیا شده بود موفق شد با ستاره خود کوبه برایانت به رقابت های فینال راه یابد؛ فینالی که لیکرز در ۶ دیدار مغلوب بوستون شد. این تیم فصل بعد نیز دوباره به مرحله فینال رسید و این بار با شکست دادن اورلاندو مجیک در ۵ دیدار، پانزدهمین قهرمانی تاریخ خود را در رقابت های بسکتبال حرفه ای آمریکا جشن گرفت. در فصل ۲۰۰۹/۱۰ لیکرز برای سومین بار پیاپی به رقابت نهایی راه یافت و توانست با برتری در مجموع این رقابت های ۷ گانه مقابل سلتیکس به عنوان قهرمانی دست یابد.

دوران افت لس آنجلس لیکرز

باشگاه لس آنجلس لیکرز
دوران افت لس آنجلس لیکرز در فصل 2012/13

سپس این تیم وارد دوره ای شد که با موفقیت زیادی همراه نبود و اوج آن در فصل ۲۰۱۲/۱۳ بود. استیو نش و دوایت هاوارد در رقابت های پیش فصل به ترکیب تیم اضافه شدند و این تیم یکی از شانس های قهرمانی محسوب می شد، اما با نتایج سینوسی و مشکل آسیب دیدگی به وجود آمده برای بازیکنان تیم، آن ها در دور اول از مرحله پلی آف از دور مسابقات کنار رفتند. هاوارد به عنوان بازیکن آزاد از تیم جدا شد و برایانت و نش نیز بیشتر بازی های فصل پس از آن را نیز به دلیل مصدومیت از دست دادند که این مساله در ثبت یکی از بدترین فصول لیکرز در فصل ۲۰۱۳/۱۴ نقش پر رنگی داشت. برایانت بخش زیادی از بازی های فصل بعدی را نیز به دلیل یک مصدومیت دیگر از دست داد و لیکرز نیز رکورد ضعیف ۲۱-۲۶ را از خود بر جای گذاشت. در فصل ۲۰۱۵/۱۶ شرایط بدتری نیز تجربه شد و کوبه برایانت در فصل آخر بازیگری خود تجربه خوبی را سپری نکرد. لیکرز در فصل ۲۰۱۶/۱۷ با کسب ۹ پیروزی اندکی شرایط خود را بهبود بخشید ما در ادامه و نرسیدن تیم به رقابت های پلی آف برای چهارمین سال پیاپی باعث شد تغییرات زیادی در مدیریت باشگاه به وجود آید که از جمله آن می توان انتخاب مجیک جانسون به عنوان رئیس باشگاه اشاره کرد. با کمک جانسون، سوپر استار بسکتبال، لبرون جیمز در سال ۲۰۱۸ به عنوان بازیکن آزاد به تیم اضافه شد، اما پیشرفت محسوسی در تیم دیده نشد که در نتیجه آن، جانسون در انتهای فصل ۲۰۱۸/۱۹ از سمت خود کناره گیری کرد.

پیش‌بینی مسابقات بسکتبال NBA در سایت بتکارت

bomb 5
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

درباره تیم محتوای بتکارت

آواتار تیم محتوای بتکارت

این مطالب را نیز ببینید!

معرفی بهترین کانال‌های پروکسی تلگرام

معرفی بهترین کانال‌های پروکسی تلگرام + فهرست تمام کانال ها

تلگرام یکی از بهترین شبکه‌های اجتماعی و ارتباطی است. که در کشورهای مختلف طرفداران زیادی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *