صفحه اصلی / سایر ورزش‌ها / آموزش بازی بیلیارد؛ بیلیارد را چگونه بازی کنیم

آموزش بازی بیلیارد؛ بیلیارد را چگونه بازی کنیم

4 2 1

یادگیری بازی بیلیارد برای اولین بار همانند یادگیری یک هنر است. این بازی انواع مختلف، استراتژی های متفاوت و اصطلاحات گوناگونی برای یادگیری دارد وفقط انداختن توپ در سبد نیست .درعین حال این بازی بسیار سرگرم کننده است. به منظور یادگیری و افزایش توانایی خود به نکته های زیر توجه نمایید:

۱-شروع یادگیری :

آموزش بیلیارد
۱- ابتدا با وسایل و لوازم این بازی آشنا شوید:
• به طور کلی شما در این بازی از سه ابزار مختلف استفاده می کنید. چوب بیلیارد، میز و توپ که به راحتی می توانید این ابزار را شناسایی کنید.
• چوب بیلیارد مناسب با سایز خود انتخاب نمایید. اندازه طول اکثر چوب بیلیارد ۵۸ اینچ یا ۱۴۷ سانتی متر است ولی اندازه طول کمتر یا بیشتر نیز برای چوب بیلیارد موجود است. نوک چوب بیلیارد مهمترین بخش آن است که درانتهای باریک چوب قرار دارد. قسمت ضربه به توپ توسط این قسمت انجام می‌گیرد انواع مختلف دارد و به دو نوع نرم و سخت تقسیم می شود. هر چند که بازیکنان غیر حرفه ای باید از چوبی استفاده کنند که نوک آن متوسط رو به نرم باشد.
• سه سایز استاندارد ۷،۸،۹ فوتی ( دو و هفت دهم متر) برای میز بیلیارد در نظر گرفته شده است. طبق مقررات فدراسیون بیلیارد ایالت متحده آمریکا اندازه استاندارد طول میز می بایست دو برابر عرض آن باشد. برای مثال یک میز هفت فوتی، هفت فوت (دو و یک دهم متر) طول و سه و نیم فوت( یک و یک دهم متر) عرض دارد. چنانچه بر روی یک میز کوچک تربازی می کنید پس به چوب بیلیارد کوتاه‌تر نیاز دارید.
• توپ های بیلیارد به صورت زوج و فرد ،ساده و خط داروجود دارند. سالید بال به توپ های شماره ۱ تا ۸ که رنگ های مختلف دارد گفته می‌شود و توپهای با شماره ۹ تا ۱۵ که رنگ آن با توپ های دیگر متفاوت است. استریپ بال گفته می شود.

مهمترین توپ در بازی ایت بال، توپ سفید است که باید به صورت مستقیم در این بازی به آن ضربه زده شود.

d0dd92a54d5e1d03f75e2b04429a97ee
۲-آشنایی با مفاهیم در بازی بیلیارد و یادگیری زبان آن:
در ابتدا به جای شروع بازی باید بتوانید که مفاهیم ،قوانین و اصطلاحات بازی را درک کنید. آشنایی هرچه بیشتر با مفاهیم بازی امکان یادگیری را برای شما راحت تر و سریع تر می کند.
• در مرحله آغازین وپخش کردن توپ ها ،ابتدا یک بازیکن پانزده توپ بیلیارد را پخش میکند . عضی از بازیکنان توپها را به صورت مستقیم پخش می کنند و برخی دیگرتوپ‌ها را به سمت گوشه ها هدایت می کنند. اسکراچ کردن زمانی اتفاق می‌افتد که توپ سفید یا پیتوک از روی میز بلند شود و یا اینکه با چرخش به داخل سبد بیفتد. نقش توپ سفید یا پیتوک را پیش از آغاز بازی تعیین کنید.اسکراچ به این معنی است که گاهی شما نباید توپ حریف و یا توپ سفید را به داخل سبد بفرستید، درغیر این صورت جریمه می شوید فردی که حریفش اسکراچ شده است می تواند توپ سفید را در هر منطقه از ناحیه کیچن قرار دهد.( کیچن منطقه ای بین Head string و Head rail است.

afdd0b09f36cadc2233ed55dba011aeb

۳- قوانین مسابقه
برای شروع به بررسی ایت بال استاندارد می پردازیم .داشتن اطلاعات کافی ازایت بال، آسان ترین و سریع ترین راه برای برد در این بازی است. ازمثلث برای جمع‌آوری ۱۵ توپ استفاده کنید. افراد مختلف از شیوه‌های متفاوت برای چیدمان استفاده می کنند اما پیش از آغاز مطمئن شوید که توپ ۸ در وسط قرار گرفته باشد.
• بازیکن توپ ها را با ضربه پخش می کند چنانچه یکی از توپ ها توسط بازیکن به داخل سبد بیفتد وی می تواند ادعا کند که کدام نوع ازتوپ (ساده و خط دار) در طول بازی به او تعلق دارد و دوباره به ضربه‌زدن خود ادامه دهد و بازیکن حریف وی می بایست نوع دیگر توپ را انتخاب کند.
• هر کدام از بازیکنان می توانند توپی را که مورد علاقه شان است را انتخاب کند.
• هر دو بازیکن توپ را به داخل سبد می‌اندازند تا جایی که فقط توپ هشت باقی بماند. بازیکن که اول توپ را داخل سبد بیاندازد برنده است.
• اگر بازیکنی به صورت غیر ارادی و ناگهانی توپ حریف خود را به داخل سبد بیاندازد امتیاز آن به حریف تعلق می گیرد.
• اگر بازیکن به صورت غیر ارادی و ناگهانی توپ هشت را به داخل سبد بیاندازد بازنده اعلام می شود.
• اگر بازیکن بر روی توپ هشت اسکراچ بزند(توپ سفید را داخل سبد بیاندازد) به صورت اتوماتیک بازنده اعلام می شود.

۲-نحوه بازی بیلیارد :

df8557c55d90ee896ad86dd1e2439360
۱- در ضربه زدن حرفه ای عمل کنیم
• هر بازیکن ، بر اساس وضعیت چپ دستی و یا راست دستی به شیوه ای گوناگون عمل می کند. اگر شما راست هستید، انتهای چوب بیلیارد را با دست راست خود و ابتدای باریک آن را با دست چپ خود نگه دارید و اگر چپ دست هستید، انتهای چوب بیلیارد را با دست چپ خود و ابتدای باریک آن را به دست راست خود نگه دارید.
• برای اینکه بتوانید وضعیت دست مناسبی داشته باشید سعی کنید که انگشت سبابه خود را برروی بالای چوب بیلیارد به حالت خمیده و انگشت شست را در قسمت انتهای چوب قراردهید. این ابتدایی ترین و بهترین روش برای به دست گرفتن چوب بیلیارد است و با این روش شما تسلط کافی بر روی چوب خواهید داشت همچنین به یاد داشته باشید که باید چوب را بصورت محکم در دست خود بگیرید.
• بعضی از افراد ترجیح می‌دهند که چوب را بر روی انگشت سبابه خود قرار دهند در حالیکه برخی دیگر ممکن است تمایل داشته باشند که چوب بیلیارد را ما بین انگشتان خود با استایل راحت تری به دست بگیرند. با تمرین و تجربه بیشتر خواهید فهمید که با کدام روش و استایل بهترین و بیشترین نتیجه را میگیرید.
• دست خود را هرگز تکان ندهید فقط ناحیه پشت بازوی خود را به هنگام ضربه زدن حرکت دهید.
• پاها را به اندازه کمی بیشتر از عرض شانه و با زاویه ۴۵ درجه باز کنید.
• زمانی که برای ضربه زدن تمرین می کنید چشمان شما باید ازنقطه تلاقی نوک چوب با نقطه فرستادن توپ روی هدف دائما در حرکت باشد.

fc957bf0e18a7e9cdd7e5e0d71374399 1
۲- به سمت هدف شلیک کنید
• با چوب بیلیارد هدف گذاری کنیم و بعد شلیک کنید به همین سادگی!
• به عنوان فرد مبتدی ابتدا بر روی چوب بیلیارد و ضربه به شکم. این قدرت تمرکز کنید.
• ابتدا توپ را که می خواهید به آن ضربه بزنید و هدف‌گذاری کنید نقطه ای که بر روی توپ آن قسمت وارد می‌کنید را در نظر بگیرید و اطمینان حاصل کنید که آیا اجازه دارید به آن نقطه ضربه بزنید یا نه؟ بسیارخب! درست همان نقطه را نشان بگیرید.
• یک ضربه آرام به توپ بزنید گاهی اوقات این ضربه آرام به شما کمک می کند که توپ به لبه میز برخورد کند ودرموقعیت تدافعی باقی بماند.

20a5b97398fddeadfb3587bf5d08bd79
۳- می توانید نوع بازی را تغییر دهید
حالا که توانسته اید هشت توپ را به داخل سبد بیاندازید چرا توقف کنید؟
• سعی کنید که به صورت کاترتوت(cutthroat) بازی کنید. هر بازیکن تعدادی عدد مربوط به توپ را انتخاب می‌کند. (اگر دو بازیکن باشند اعداد بین ۱ تا ۷ و ۹ تا ۱۵ و اگرسه بازیکن باشند یک تا پنج ،شش تا ده ، یازده تا پانزده را انتخاب می کنند ). هدف این است که هر بازیکن توپ متعلق به حریف را به داخل سبد بیاندازند و تنها توپ هایی که بر روی میز باقی می‌مانند توپ‌های متعلق به خود بازیکن باشد. شخصی برنده است که توپ هایش بر روی میز باقی مانده باشد.
• می توانید بازی ناین بال را نیز تجربه کنید:
در این بازی شما نیاز به کمی شانس دارید که البته این در مورد اغلب بازی ها صدق می کند. در این بازی شما نه توپ شماره دار به همراه یک توپ سفید دارید و باید این نه توپ را به داخل سبد بیاندازید. هر بازیکنی که هر نه توپ به داخل سبد بیاندازد برنده است.

7be2504b1b5777a2b35c30099139e582
۴- تمرکز کنید
• چشم از توپ بر ندارید و تا جایی که می توانید تمرکز کنید .
• نه خیلی ناامید و نه خیلی با اعتماد به نفس بالا بازی کنید. نتیجه بازی ظرف چند ثانیه می تواند عوض شود.
• بیشتر برروی بالا بردن کیفیت ضربه خود تا برد در بازی تمرکز کنید. بازی با یک بازی دست گرمی شروع کنید ممکن است در مکانی که بازی می کنید کودکی در حال دویدن بوده و یا تلویزیون روشن باشد بهترین شرایط را برای خود مهیا کنید.سعی کنید که مکانی آرام برای بازی انتخاب نمایید. عضلات شما به شما یادآوری می‌کنند که شما یاد قبلا نحوه بازی را آموخته اید و میدانید که چگونه بازی را انجام دهید بنابراین در جهت پیشرفت در بازی کمک می‌کند.

ezgif 3 a78afeab419f

درباره bcadmin

آواتار bcadmin

این مطالب را نیز ببینید!

شرط بندی در اسب سواری

اسب سواری | رشته‌ها و شاخه‌های مختلف این ورزش

رشته اسب سواری یکی از رشته هایی است که در سالیان دراز خود را در …

یک دیدگاه

  1. آواتار محبوبه

    مرسی از مطلبتون 🙏🏻
    کاشکی توی ایران میذاشتن خانوما آزادانه همه جا بازی کنن و عین باشگاه جای آموزشیه زیاد داشت 🙁

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *