صفحه اصلی / عمومی / آشنایی با سبک بازی یاشوا کیمیش پدیده تیم بایرن مونیخ و فوتبال آلمان

آشنایی با سبک بازی یاشوا کیمیش پدیده تیم بایرن مونیخ و فوتبال آلمان

ad banner

یکی از دلایلی که می‌خواهیم با سبک بازی یاشوا کیمیش در این مطلب آشنا شویم، بازی کردن وی در چند پست است که در همه آنها تبحر خاصی دارد و کمتر بازیکنی دارای قابلیت وی می‌باشد. او با عملکرد موفقی که در همه نقاط زمین دارد، قلب تپنده تیم بایرن مونیخ و تیم ملی آلمان محسوب می‌شود.

پیش بینی بازی های ورزشی در بتکارت

دلیل تمایز یاشوا کیمیش توانایی بازی وی در پست‌های مختلف

یاشوا کیمیش بازیکن تیم بایرن مونیخ و تیم ملی آلمان روز ۸ فوریه ۱۹۵۵ در شهر رتوایل آلمان دیده به جهان گشود. این بازیکن فوتبال خود را از تیم اشتوتگارت آغاز کرد. او در سال ۲۰۰۷ به تیم جوانان اشتوتگارت ملحق شد و به مدت شش سال بازی‌های درخشانی را از خود به نمایش گذاشت. این بدین معنی است که دوران شکل گیری فوتبال او ر این تیم شکل گرفت. جالب است بدانید او در سه پست به خوبی ایفای نقش می‌کند. فابک مرکزی، فول بک راست و فولبک مرکزی. بعد از دوره حضورش در اشتوتگارت به تیم لایپزیش پیوست و دوران خوبی را در این تیم گذراند و تا سال ۲۰۱۵ در ۵۲ بازی برای لایپزیش به میدان رفت. بعد از درخشش و بازی‌های خوب او در این تیم، سران بایرن مونیخ به خرید او علاقه نشان دادند و در نهایت در روز دوم ژانویه ۲۰۱۵ کیمیش طی قرار دادی پنج ساله و ۷ میلیون یورویی به بایرن مونیخ پیوست. او اولین بازی خود در این تیم را با بازی در مقابل اف. سی ناتینگن طی رقابت‌های جام حذفی فوتبال آلمان در ۹ آگوست انجام داد. پپ گواردیولا، کیمیش را در رقابت‌های بوندسلیگا برای اولین بار در ۱۲ سپتامبر در بازی در مقابل آگسبورگ در ترکیب تیم قرار داد. چهار روز بعد از آن کیمیش اولین بازی خود در لیگ قهرمانان اروپا را با قرارگیری در مقابل المپیاکوس تجربه کرد. وی در اولین فصل حضور خود در بایرن مونیخ ۲۳ بار به میدان رفت و بازی تاثیرگذاری را از خود به نمایش گذاشت. او توانست در همین فصل قهرمانی بوندسلیگا و سوپر جام آلمان را با باواریایی‌ها تجربه کند. بعد از آن کیمیش اولین بازی فصل ۱۷–۲۰۱۶ خود را مقابل دورتموند طی رقابت سوپر جام آلمان ۲۰۱۶ انجام داد. او در ۹ سپتامبر اولین گل بوندسلیگایی خود در بایرن را به شالکه زد. کیمیش چهار روز بعد از آن موفق شد اولین و دومین گل خود در رقابت‌های لیگ قهرمانان اروپا را با بازی در مقابل روستوف به ثمر برساندکه مونیخ موفق شد با نتیجه ۵بر۰ این تیم را مغلوب کند. در این فصل نیز او برای دومین سال متوالی قهرمانی در بوندسلیگا را بدست آورد.

یاشوا کیمیش
فصل ۲۰۱۷-۱۸ او در ۴۷ مسابقه در مجموع برای بایرن بازی کرد و موفق به زدن شش گل شد و باز هم جام قهرمانی بوندسلیگا را با بایرن بالای سر برد. در ۱۲ آگوست سال ۲۰۱۸-۲۰۱۹ کیمیش فصل خود را با بازی سوپر جام آلمان بین بایرن و آینتراخت فرانکفورت آغاز کرد که باواریایی‌ها موفق شد با نتیجه ۵بر۰ حریف خود را شکست دهند و قهرمان شوند. او در ۹فوریه ۲۰۱۹ صدمین بازی بوندسلیگایی خود را در برابر شالکه انجام داد که این بازی ۳-۰ به نفع بایرن به اتمام رسید.

در ادامه به بررسی و آنالیز عملکرد بازی یاشوا کیمیش در بایرن مونیخ و تیم ملی آلمان خواهیم پرداخت تا با سبک بازی این بازیکن خاص که در سه پست به میدان می‌رود، آشنا شوید.

فیلیپ لام در تیم بایرن مونیخ و تیم ملی آلمان یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین بازیکنان بود و هنگامی که این بازیکن در سن ۳۳سالگی از دنیای فوتبال خداحافظی کرد نگرانی هواداران بایرن و آلمان زیاد شد. علاوه بر باشگاه بایرن مونیخ، یواخیم لو در تیم ملی آلمان هم با از دست دادن این اسطوره افت و جای خالی او را به شدت حس می‌کرد و مستاصل بود. بعد از کیمیش دیگر نگرانی در بین هواداران آلمان و بایرن دیده نمی‌شود چرا که آنها پدیده‌ای به نام کیمیش را کشف کردند که در سه پست می‌تواند آنها را یاری دهد. برخی کارشناسان در آلمان او را جزو یکی از سه هافبک یا فولبک برتر دنیا می‌دانند. جالب است بدانید کیمیش در سایت ترانسفر مارکت ۶۳ میلیون یورو قیمت گذاری شده است که بعد از الکساندر آرنولد با قیمت ۷۲ میلیون یورو، گران ترین فولبک راست دنیا است. تنها دلیل بالاتر بودن قیمت فولبک راست لیورپول سن پایین تر او نسبت به کیمیش است.

سبک حرکات و مکان‌یابی او در زمین

پست کیمیش هنگامی که در لایپزیش بازی می‌کرد هافبک مرکزی بود و هنگامی که این هافبک ۲۴ ساله در سال ۲۰۱۵ به بایرن پیوست در همین پست به میدان رفت تا. در سال ۲۰۱۷ و پس از بازنشسته شدن فیلیپ لام، رافینیا تنها فولبک راست باواریایی‌ها بود که نمی‌توانست در همه بازی‌ها با عملکری بی نقص به میدان برود. بنابراین بایرن از کیمیش به عنوان فولبک سمت راست استفاده کرد. در فصل ۲۰۱۸/۲۰۱۹ یاشوا کیمیش تنها بازیکن بایرن بود که در تمام دقایق برای این باشگاه به میدان رفت. او در ۳۰ مسابقه در پست فولبک راست و در ۴ مسابقه در پست هافبک مرکزی بازی کرد که رافینیا جایگزین او در پست فولبک راست شد. به طور عمده کیمیش به بازی عرض داده تا فضایی بین مدافعان حریف ایجاد شود و سپس به بهترین شکل ممکن از این فضای به دست آمده استفاده می‌کند و اقدام به موقعیت سازی برای مهاجمان می کند تا آنها بتوانند در فضایی خوب صاحب موقعیت شوند. کیمیش با جابه جایی و تغییر مکان سعی در ایجاد فضا برای خود دارد و وقتی فضا مهیا شد، دو دفاع وسط و هافبک تیم یعنی تیاگو با قدرت بازی‌سازی که دارند توپ را به کیمیش می‌رسانند. به مانند کیمیش در سمت چپ داوید آلابا ایفای نقش می‌کند و مانند کیمیش سعی در استفاده از فضای به دست آمده دارد اما اگر حریف با ایجاد فشار این فضا را از فوبلک بگیرد، فولبک تحت فشار توپ را به فولبک دیگر که به اندازه کافی فضا دارد می‌فرستد. عکسی که در زیر مشاهده می‌کنید نشان می‌دهد که کیمیش خود را از فولبک حریف جدا کرده و فضا به دست می‌آورد و توپ را از تیاگو می‌گیرد.

7be2de670529661ef7a61dee4b6d9459
او بازی بی‌نقصی را در هر حال از خود ارائه می‌کند ولی تفاوت او با دیگر بازیکنان این است که او فهم خوبی از فوتبال دارد و در هرلحظه در جای درست خود حضور دارد. هم‌چنین می‌تواند در ذهن خود بازی حریف و موقعیت تیم خود را آنالیز کند که همین موضوع باعث می‌شود تا از او یک بازی بی نقص ببنیم. اصولا بایرنی‌ها در بازی خود بر حریف غلبه می‌کنند و مالکیت را در اختیار دارد، حریف به عقب برگشته و در لاک دفاعی خود فرو می‌رود. در این شرایط کیمیش کمی به عمق رفته و خارج از لاک دفاعی حریف جای‌گیری می‌کند تا به مانند تصویر قبل از دیگر هافبک‌ها توپ را بگیرد و شرایط درستی را از لحاظ موقعیت و جای‌گیری ایجاد کند. اصولا او در عمق زمین حرکت و جای خود را می‌یابد و بدین وسیله توپ در اختیار او قرار می‌گیرد. بعد از آن می‌توان بازی او را به اینصورت تحلیل کرد که به فضایی که خودش با قرار گرفتن در جای درست برای خودش بوجود آورده و با توجه به دید عالی که دارد بهترین تصمیم ممکن را می‌گیرد و توپ را برای بازیکن مناسب که در جای درستی قرار گرفته می‌فرستد تا بازیکن مورد نظر توپ را تبدیل به گل کند.

نقطه قوت بازی کیمیش ارسال از جناحین

یکی از توانایی‌های دیگری که می‌توان به آن اشاره کرد ارسال‌های او است که تقریبا بی نقص است. در ۳۴ بازی از فصل گذشته بوندسلیگا، کیمیش موفق به دادن ۱۴ پاس گل به همی تیمی‌های خود شد. از این ۱۴ پاس گل ۱۰ تای آن توسط ارسال از جناحین یا کرنر بوده است. هرچند بیشتر ارسال های کیمیش برای بازیکنانی که قابلیت‌های هوایی بسیار خوبی مانند لواندوفسکی و گورتسکا و مولر دارند ارسال شده است. این ارسال‌ها زمانی می‌توانند به گل تبدیل شوند که مهاجم در جای درستی قرار گرفته و توانایی زدن ضربه را دارا باشد.
بهترین انتخاب‌های او برای ارسال از جناحین صورت می‌گیرد و اکثرا او توپ‌ها را با قدرت زیاد به بازیکن خودی ارسال می‌کند اما در صورت لزوم قابلیت ارسال‌های کم قدرت و کوتاه را نیز دارد. این یک امتیاز مثبت برای یک فولبک است تا هم قادر به ارسال‌های پرقدرت و هم ارسال‌های کم قدرت باشد اما علاوه بر این باید دید بسیار خوبی در ارسال‌ها داشته باشد که این بازیکن آلمانی هرآنچه که به شما گفته شد را دارد و این است که او را متمایز از سایر بازیکنان در پست او می‌کند.

مقایسه سه بازیکن برتر

زمانی که شما قابلیت ارسال از جناحین کیمیش را با دو تن از با ارزش ترین فولبک راست‌های دنیا یعنی ژائو کانسلو و الکساندر آرنولد مقایسه می‌کنید، متوجه می‌شوید که هر سه بازیکن یک سبک خاصی دارند و ارسال از جناحین را بدون اشکال انجام می‌دهند. اگر بخواهیم آمار فصل گذشته این سه بازیکن را برای میانگین ارسال از جناحین و درصد موفقیت آن مقایسه کنیم، این است که کیمیش در فصل قبل به طور میانگین ۳.۶۷ ارسال از جناحین به ثبت رساند و ژائو کانسلو ۴.۸۱ و الکساندر آرنولد ۵.۱۴ ارسال از جناحین را به ثبت رساندند با این تفاوت که بیشترین درصد موفقیت در ارسال از جناحین متعلق به ژائو کانسلو با ۴۲ درصد و بعد از آن یاشوا کیمیش با ۳۱.۸ درصد موفقیت در ارسال قرار دارد.

d89f8359edc7d84465db4be60b9b9420 1
که کمترین مقدار درصد موفقیت متعلق به الکساندر آرنولد با ۳۱.۱ درصد است. درست است که کیمیش از کانسلو درصد کمتری داشته است ولی تفاوت او با دو بازیکن دیگر بازی کردن وی در دو پست دیگر هم می‌باشد که مشخص می‌شود او در جاهای دیگر زمین نیز حضور دارد و این می‌تواند درصد کمتر او را توجیه نماید. علاوه بر این، کیمیش قادر به ارسال از جناحین با پای غیر تخصصی نیز هست. همانطور که می‌دانید،پای تخصصی یک فولبک راست پای راست او است اما کیمیش قادر به ارسال با پای چپ خود نیز است. البته معمولا این کار را با پای راست خود انجام می‌دهد و یکی دیگر از چیزهایی که در مورد او می‌توان گفت هنگامی است که احتیاج است او با پای چپ ارسال کند و او به خوبی می‌تواند از پس این کار برآید.

مشارکت او در کارهای دفاعی تیم

همانطور که می‌دانید فولبک علاوه بر انجام وظایف خود باید در بازی‌سازی و چیدن حملات نیز نقش داشته باشد و آنها یکی از پایه‌های اصلی برنامه‌ریزی برای حمله هستند بنابراین آنها باید بتوانند دوئل‌های دفاعی را با موفقیت پشت سر بگذارند. کیمیش دقیقا ترکیبی از قابلیت دفاعی و هجومی است و در هر دو مورد به بهترین شکل ممکن ایفای نقش می‌کند. علاوه بر موفقیت در نبرد‌های تن به تن، یک دفاع خوب به دو فاکتور دیگر یعنی خونسردی و خشن بودن یا درگیرانه بودن نیاز دارد.کیمیش ترکیبی از تمامی این فاکتورها می‌باشد. او علاوه بر بازی‌سازی، در کارهای دفاعی فو‌العاده عمل می‌کند و موقعیت‌های خوبی را از طرف می‌گیرد. او با صبر و خونسردی خود برای بازیکنان تیم حریف دردسر ایجاد می‌کند. یک کاری که او انجام می‌دهد با صبوری خود سد راه حریف می‌شود او تا آنجایی صبر می‌کند که وقتی بازیکن قصد این را داشت تا تغییر مسیر دهد او جلوی او را بگیرد و از سانتر احتمالی جلوگیری کند. گاهی اوقات نیز او با خونسردی با بازیکن حریف بصورت سازنده دیگر و مجبور به زدن تکل البته بصورت صحیح می‌شود. او در مواقع خطر با گام‌های بسیار بلندی که دارد برروی پای حریف می‌رود و از موقعیت احتمالی او جلوگیری می‌کند.

394659692a460258b45a99f1424ea357
هافبک مرکزی یا فولبک راست؟

قبل‌تر به این موضوع اشاره کردیم که او در لایپزیش باشگاه قبل از بایرن مونیخ که او در آن بازی می‌کرد، در پست هافبک مرکزی به بازی گرفته می‌شد. بعد از انتقال به باشگاه مونیخی و نیاز به یک جانشین بعد از فیلیپ لام، او در پست دفاع راست برای بایرن به کار گرفته شد. این بازیکن ۲۴ ساله با ماندن در این پست به یکی از بهترین فولبک های دنیا تبدیل شد و قابلیت‎‌های خود در این پست را نیز به نمایش گذاشت تا به راحتی بایرنی‌ها پس از خداحافظی فلیپ لام جای این بازیکن مهم را پر شده بدانند. در چند بازی آلمان در سال ۲۰۱۹ یواخیم لو سرمربی این تیم چینش خود را به ۳-۴-۳ تغییر داد و کیمیش در کنار تونی کروس در میانه میدان به عنوان هافبک مرکزی کار خود را ادامه داد. تابستانی که گذشت بنجامین پاوارد به بایرن مونیخ ملحق شد که او قابلیت بازی در پست دفاع راست را دارد اما این مشکلی برای کیمیش ایجاد نمی‌کند چون کیمیش می‌تواند به کار خود در پست هافبک مرکزی ادامه دهد اما اگر کیمیش به میانه میدان بیاید یک مشکل ایجاد می شود و آن هم حضور بازیکن اسپانیایی این تیم یعنی تیاگو است که یکی از مهم ترین بازیکنان در زمینه بازی‌سازی محسوب می‌شود همچنین انتخاب اول سرمربی وقت بایرن کواچ در سیستم ۳-۳-۴ برای پست هافبک دفاعی محسوب می‌شد. با این حال کواچ هیچ‌گاه این هافبک با ارزش آلمانی را کنار نگذاشت و از او به عنوان هافبک سمت راست در کنار تیاگو استفاده کرد زیرا می‌دانست او از ارزش و تاثیرگذاری بالایی در زمین برخوردار است و بعد از اضافه شدن پاوارد نیز وی جایگزین کیمیش در سمت راست دفاعی شد. در اولین بازی بوندسلیگای امسال بایرن در مقابل هرتابرلین از کیمیش در پست دفاع راست استفاده کرد. افزایش تاثیر کیفیت خط هافبک بایرن و آلمان با وجود این جواهر آلمانی انکار ناپذیر است. این بازیکن آلمانی تا به اینجای فصل آمار ۸۸.۷% پاس صحیح را از خود ثبت کرده است که این آمار نشان از تاثیر این بازیکن در به گردش در آوردن توپ دارد. همچنین کیمیش قابلیت ارسال پاس‌های زمینی و هوایی عمقی و نفوذی را نیز دارا است که با ویژگی‌های قبلی او می‌توان به این نتیجه رسید که او در زمین همه‌کار می‌کند و قلب تیم بایرن و آلمان ( به همراه تونی کروس) محسوب می‌شود.

2a27fce4440b58645f9958bac5bbd0e9
تیزهوشی

همانطور که می‌دانید اکثر مربیان برای اینکه بتوانند راهی به زمین حریف پیدا کنند، با پرس کردن و فشار به هافبک‌های مرکزی به هدف خود می‌رسند. البته برخی دیگر منیز بازیکن مستقیمی را برای بازیکن حریف انتخاب می‌کنند که هر بازیکن وظیفه دارد فرد شخص شده خود را کنترل نماید تا درصد خطر را کاهش دهد. جالب است بدانید کیمیش در بازی‌های خود این قابلیت را از خود ارائه داده که در زیر پرس سنگین بازیکنان حریف جان سالم به در ببرد و بازی را نجات دهد تا به بازیکنان فشاری وارد نشود. او با هوش بالای خود این ویژگی را نیز دارد که بازی را برای حریف سخت‌تر نماید و برنامه یک مربی و بازیکنانش را به راحتی به هم بریزد.
از این مطلب می‌توان نتیجه گرفت که کمتر بازیکنی پیدا می‌شود که در همه پست‌هایی که به آن اشاره کردیم بی‌نقص ظاهر شود. اصولا حتی بهترین بازیکنان نیز در یک پست مخصوص به خود تبحر دارند ولی او در هر سه پست و حتی بیشتر از آن به تیم کمک می‌کند. می‌توان گفت اگر او این روند را ادامه دهد قطعا می‌تواند به یکی از بهترین بازیکنان تاریخ تبدیل شود چرا که در حال حاضر نیز مشتری‌های بزرگی را در پی خود می‌بیند.

پیش بینی بازی های ورزشی در بتکارت

bomb 5
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

درباره تیم محتوای بتکارت

آواتار تیم محتوای بتکارت

این مطالب را نیز ببینید!

معرفی بهترین کانال‌های پروکسی تلگرام

معرفی بهترین کانال‌های پروکسی تلگرام + فهرست تمام کانال ها

تلگرام یکی از بهترین شبکه‌های اجتماعی و ارتباطی است. که در کشورهای مختلف طرفداران زیادی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *