صفحه اصلی / عمومی / بحران جدید فرمول یک؛ خروج مرسدس بنز از این مسابقات،چه ضرری را وارد می‌سازد؟

بحران جدید فرمول یک؛ خروج مرسدس بنز از این مسابقات،چه ضرری را وارد می‌سازد؟

ad banner

به نظر می‌رسد سودآوری مالی برای مدیران بخش موتور اسپرت مرسدس بنز آنطور که می‌خواستند پیش نرفته و آنها درحال تحلیل مزایا و معایب حضور یا عدم حضور در فرمول یک ۲۰۲۱ هستند. تصمیم نهایی این ابر کمپانی، بر اعتبار و جذابیت مهم‌ترین رقابت اتومبیل‌رانی جهان تاثیر خواهد داشت و به طبع علاقه‌مندان به این ورزش را متاثر خواهد کرد.

پیش بینی بازی های ورزشی در بتکارت

سودآوری کمتر نسبت به سال‌های گذشته مهم‌ترین دلیل خروج احتمالی مرسدس بنز از فرمول یک

در چند روز گذشته اخباری مبنی بر خروج مرسدس بنز از دنیای فرمول یک منتشر شده که هیاهوی زیادی در اینباره به‌پا شده است. قطعا این کمپانی پرطرفدارترین تیم حال حاضر جهان در این رشته است و خروج پیکان‌های نقره‌ای از این رقابت‌ها ضررهای زیادی را به مسابقات فرمول یک وارد خواهد ساخت.
گروه خودرو سازی دایملر که برندهای مرسدس‌بنز و AMG و اسمارت را در زیر مجموعه‌ دارد، سود آوری و فروش مورد انتظار را در سال ۲۰۱۹ محقق نکرده است. گزارش اولیه‌ عملکرد شرکت در سال گذشته‌ میلادی، کاهش ۵۰ درصدی درآمدها را نشان می‌دهد که با احتساب سود بدون بهره و مالیات، ۵/۶ میلیارد یورو (حدود ۶/۲ میلیارد دلار) گزارش شده است. درآمد این شرکت بزرگ آلمانی در سال ۲۰۱۸ حدود ۱۱/۱ میلیارد یورو (حدود ۱۲/۳ میلیارد دلار) بود. علاوه‌ بر‌ این، دایملر با اتهام و جریمه‌ ۱/۵ میلیارد یورویی (حدود ۱/۷ میلیارد دلار) در پرونده‌ رسوایی آلایندگی خودروهای دیزلی فولکس‌ واگن هم درگیر است.

 مرسدس بنز
از سال ۲۰۱۴ تا کنون به مدت ۵ سال، تیم مرسدس AMG پتروناس و رانندگان آن، قهرمان فرمول یک جهان بوده‌اند. این افتخار بزرگ، با حضور لوئیس همیلتون در نقش راننده‌ اصلی و گروهی از مهندسان برجسته در تیم مرسدس به رهبری توتو ولف شکل گرفته است. این شرایط، برای فصل پیش‌رو نیز ادامه خواهد داشت تا در تاریخ یکشنبه ، ۲۵ اسفند با جایزه بزرگ استرالیا، مرسدس AMG وارد مسابقات فرمول یک ۲۰۲۰ شود.

هزینه‌های بالا و تغییرات قوانین مسابقات

علاوه‌ بر هزینه‌‌‌ بسیار بالا در تیم فرمول یک مرسدس، تغییر قوانین مسابقات برای سال ۲۰۲۱ نیز چالشی بزرگ محسوب می‌شود. این موضوع، حتی اعتراض تیم فرمول یک فراری و تهدید به خروج از مسابقات را درپی داشته است. برگزارکنندگان مسابقات فرمول یک، درحال بررسی طرحی هستند که به واسطه‌ آن، رقابت‌ بین تیم‌ها نزدیک‌تر شود و محدودیت‌هایی برای هزینه‌‌ی سالیانه‌ هر تیم وجود داشته باشد.

سرمایه گذاری مرسدس در فعالیت‌های جانبی

خروج مرسدس بنز از مسابقات فرمول یک با توجه به تلاش گروه دایلمر برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها، دور از ذهن نیست؛ اما این تصمیم، پایان کار قدرتمندترین تیم حاضر در رقابت‌ها نخواهد بود. مرسدس، حتما با فعالیت‌های جانبی و سودآور، مثل تولید پیشرانه و قطعات فنی برای دیگر تیم‌ها ادامه خواهد داد. به عنوان مثال در سال ۲۰۱۹، خودروهای تیم ویلیامز و ریسینگ پوینت، از قوای محرک ساخت مرسدس استفاده کردند. این نوع فعالیت تجاری در فرمول یک، سودآوری بسیاری خوبی برای برند آلمانی و شخص توتو ولف دارد. مدیر تیم فرمول یک مرسدس AMG، هم‌اکنون مالک ۳۰ درصد از سهام این شرکت است. ادعا می‌شود ریخت‌ و پاش سرمایه در بالاترین سطح موتور اسپرت توسط شرکت با برنامه‌های آن برای اخراج بیش از ۱۰ هزار نفر از کارکنان خود تضاد ناخوشایندی دارد.

fe6316b78fb0401d65eea0d3a834f0cf 1
همچنین تیم مرسدس تحت‌ فشار است تا تصمیمی فوری را برای به حداقل رساندن هزینه‌های فصل ۲۰۲۱ اتخاذ کند اما برنامه معرفی خودروی مسابقه‌ای کاملاً جدید موجب می‌شود مرسدس هزینه‌های خود را افزایش دهد تا بتواند همچنان در صدر فرمول یک باقی بماند. با این‌ حال حتی اگر مرسدس این ورزش را به‌عنوان یک تیم کارخانه‌ای ترک کند، به‌طور کامل از آن خارج نخواهد شد زیرا باید به تامین قوای محرکه برای مک‌لارن و ویلیامز ادامه دهد.

خروج مرسدس بنز مساوی با آسیبی بزرگ به دنیای فرمول یک

در صورتی که مرسدس تصمیم بر خروج از فرمول یک را ببیند قطعا این مسابقات را تحت الشعاع خواهد داد چرا که این ابر کمپانی پرطرفدارترین تیم حال حاضر مسابقات است و جدا شدن مرسدس می‌تواند تاثیر زیادی بر تعداد تماشاگران و کاهش آنها داشته باشد. فدراسیون جهانی فرمول یک با تغییر قوانین در سال بعد قصد داشت تا علاوه بر نزدیک کردن رقابت تیم‌ها با هم، شرایط یکسانی را برای همه کمپانی‌ها فراهم آورد؛ زیرا سال‌هاست که این موضوع نابرابری سطح کمی و کیفی شرایط تیم‌ها مطرح است و این موضوع اعتراضات زیادی را در برداشته است که بالاخره قرار است در سال ۲۰۲۱ این اتفاق بیفتد. ولی همزمان خروج مرسدس می‌تواند تلاش‌های فدراسیون جهانی را از بین ببرد. لازم به ذکر است به دلیل همین تغییر قوانین تیم فراری نیز به شدت معترض و اعلام داشت که آنها نیز به خروج از این مسابقات با شرایط این چنینی فکر خواهند کرد.

درخواست توتو ولف برای اضافه شدن مالک جدید

براساس اخبار غیررسمی، توتو ولف از لارنس استرول میلیاردر مشهور کانادایی خواسته است تا به جمع سهام‌داران تیم فرمول یک مرسدس بپیوندد. استرول در حال حاضر، مالک تیم فرمول یک ریسینگ پوینگ و صاحب تعدادی از ارزشمند‌ترین خودروهای کلکسیونی دنیا است. او همچنین برای خرید سهام استون‌مارتین و جیلی چین (مالک ولوو) نیز اعلام آمادگی کرده است.

9876c9a3f300f29c8ee619765c1ad768 9
دیگر رویای نزدیک به واقعیت، اتحاد توتو ولف و لارنس استرول برای تشکیل تیم فرمول یک استون مارتین خواهد بود. این پروژه، می‌تواند با خرید امتیاز تیم فرمول یک مرسدس AMG پتروناس عملی شود. استون مارتین در سال ۲۰۱۹، حامی مالی تیم فرمول یک ردبول بود که پیشرانه‌های خود را از هوندا تامین می‌کرد.

فرصت طلایی دیگر کمپانی‌ها برای قهرمانی

در چنین شرایطی، فرصت طلایی برای فراری فراهم می‌کند تا شاید بتواند برای اولین‌بار از سال ۲۰۰۸، به قهرمانی فرمول یک جهان برسد. با این اوصاف، پیوستن لوئیس هملیتون به فراری و جایگزینی او با سباستین فتل، چندان دور از ذهن نخواهد بود. فراری به تازگی قرارداد چارلز لکلرک راننده جوان خود را به مدت ۴ سال تمدید کرد. لکلرک در رده بندی جهانی فصل گذشته بعد از لوییس همیلتون و والتری بوتاس، در رده سوم ایستاد. سباستین فتل دیگر راننده فراری نیز با توجه به سن بالایش مشخص نیست چه آینده‌ای در انتظار او است و در صورتی که همیلتون بخواهد از مرسدس جدا شود یا مرسدس از مسابقات فرمول یک کنار بکشد، قطعا فراری محتمل‌ترین گزینه برای پیوستن اوست.

لوییس همیلتون؛ یکه تازی راننده بریتانیایی در سال‌های اخیر

قرارداد همیلتون با مرسدس در پایان فصل ۲۰۲۰ به اتمام می رسد و همانطور که گفته شد او صحبت‌هایی با تیم فراری برای ملحق شدن به اسب‌های رقصان ایتالیایی داشته، هر چند با توجه به قرارداد بلندمدت تازه فراری با چارلز لکلرک راننده جوان و آینده دارشان، اکنون به نظر می‌رسد شانس ماندن قهرمان در مرسدس بیشتر شده باشد. ردبول نیز قراردادی تا پایان ۲۰۲۳ با دیگر ستاره جوان این روزهای فرمول یک، مکس ورشتپن امضا کرده است تا هرگونه حدس و گمانی راجع به پیوستن احتمالی همیلتون به ردبول به سرعت رد شود.

62bf1edb36141f114521ec4bb4175579 5
آخرین گزارش‌ها حاکی از آن بود که همیلتون در حال مذاکره با مرسدس برای بستن قراردادی جدید و دو ساله هستند اما بر طبق گفته چند منبع ناشناس، با توجه به قراردادهایی که ورشتپن و لکلرک با تیم‌های خود بسته‌اند همیلتون دو شرط جدید برای امضای قرارداد با مرسدس گذاشته است. اولی آن است که رقم قرارداد او از ۴۵ میلیون یورو به ۵۵ میلیون یورو تغییر پیدا کند و قرارداد ۲.۵ ساله به ۴ سال افزایش یابد و آنطور که به نظر می‌رسد هنوز توافقی بر سر این موضوعات حاصل نشده است.

لوییس همیلتون پنج قهرمانی از شش عنوان قهرمانی جهان خود را در تیم مرسدس به دست آورده است. مرسدس نیز امسال به دنبال کسب هفتمین قهرمانی جهان دوگانه -راننده ها و تیم ها- و پیاپی خود است. به نظر می‌رسد که همیلتون به این نتیجه رسیده که برای گذشتن از رکورد مایکل شوماخر و تبدیل شدن به بهترین راننده تاریخ فرمول یک، بهتر است اسب برنده این سال‌های خود را عوض نکند و همچنان به رانندگی برای مرسدس که بهترین ماشین روی پیست را دارد، ادامه دهد.
تیرهای نقره‌ای فصل ۲۰۱۹ را با ۸ پیروزی پیاپی آغاز کردند، هر چند ردبول و فراری پس از آن نشان دادند که تمرکز خود را روی بهبود عملکرد ماشین و نتیجه گیری در فصل ۲۰۲۰ گذاشته‌اند، مخصوصا با توجه به اینکه بدون تغییر باقی ماندن مقررات در فصل بعد به این معنا است که ماشین‌ها دستخوش تغییرات گسترده‌ای نخواهند شد. همیلتون که به تازگی ۳۵ ساله شده یکی از سن و سال دارترین راننده‌های حاضر در فرمول یک است. اینکه لوییس بتواند سطح کار خود را حتی از سال‌های قبل هم بالاتر ببرد به این معناست که او باید بیش از ۱۱ پیروزی و ۴۱۳ امتیازی که در فصل ۲۰۱۹ کسب کرده به دست بیاورد. همیلتون اگر بتواند در استرالیا امتیاز بگیرد، که در صورت رخ ندادن اتفاقی عجیب و غریب قطعی است، رکورد جدیدی را نیز در کسب امتیاز در ۳۳ مسابقه پیاپی به نام خود ثبت خواهد کرد.

در فصل جدید همیلتون به رکورد مایکل شوماخر خواهد رسید؟ پیش‌بینی شما در این‌باره چیست؟!

dda92ae518e12800b7372263bbaacba2
مسابقه افتتاحیه ی فصل جدید فرمول یک ۲۵ اسفند در استرالیا برگزار خواهد شد و همیلتون این فصل را با تنها ۷ برد کمتر از رکورد ۹۱ برد شوماخر در فرمول یک آغاز خواهد کرد.
این به این معنا است که اگر همیلتون امسال هم قهرمان شود، می‌تواند حداقل از نظر آمار و ارقام، موفق‌ترین راننده تاریخ فرمول یک لقب گیرد. با توجه به عزم جزم همیلتون برای درو کردن رکوردهای فرمول یک در دو فصل پیش رو، دیگر راننده‌های امیدوار به قهرمانی، باید خود را برای رقابت با ورژن جدیدی از این قهرمان شش باره جهان آماده کنند؛ ابر قهرمانی به نام لوییس همیلتون!

پیش بینی بازی های ورزشی در بتکارت

bomb 5
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

درباره تیم محتوای بتکارت

آواتار تیم محتوای بتکارت

این مطالب را نیز ببینید!

معرفی بهترین کانال‌های پروکسی تلگرام

معرفی بهترین کانال‌های پروکسی تلگرام + فهرست تمام کانال ها

تلگرام یکی از بهترین شبکه‌های اجتماعی و ارتباطی است. که در کشورهای مختلف طرفداران زیادی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *