صفحه اصلی / عمومی / تاریخچه مسابقه سوپربول و همه چیز درباره این بازی جذاب

تاریخچه مسابقه سوپربول و همه چیز درباره این بازی جذاب

ad banner

تورنمنت‌های ورزشی در کشورهای مختلف محبوبیتی متفاوت دارند، اما سخت بتوان تک مسابقه‌ای را پیدا کرد که قابل مقایسه با سوپربول باشد. سوپربول (مسابقه‌ای بین تیم‌های نخست دو کنفرانس فوتبال آمریکایی) حالا نه یک مسابقه ورزشی صرف که رویدادی سرشار از موسیقی، غذا و البته یک حادثه بزرگ تجاری است.

پیش بینی بازی های ورزشی در بتکارت

فینال سوپربول پربیننده‌ترین برنامه تلویزیونی تاریخ آمریکا در سال ۲۰۱۵

سوپربول چیست؟

سوپربول به فینال مسابقات لیگ NFL گفته می‌شود. مسابقه‌ای است که سالانه در آن قهرمانان لیگ ملی فوتبال آمریکایی یعنی قهرمان آمریکن کنفرانس و نشنال کنفرانس برای کسب این جام در آن به مصاف یکدیگر می‌روند. این مسابقه بالاترین سطح مسابقه فوتبال آمریکایی است که در جهان انجام می‌شود (ورزش فوتبال آمریکایی در سایر کشورهای دنیا نیز با همین نام بازی می‌شود و در کشورهایی مانند استرالیا و کانادا با تغییراتی در قوانین آن با نام فوتبال کانادایی و فوتبال استرالیایی انجام می شود).

طریقه برگزاری مسابقات:

مانند ورزش‌های دیگر کشور آمریکا، تیم‌ها ابتدا در فصل عادی به رقابت می‌پردازند و سپس تیم‌های برتر هر کنفرانس به پلی آف می‌رسند. قهرمان هر کنفرانس که مشخص شد، در آخر دو تیم قهرمان با یکدیگر بازی می‌کنند که نام این دیدار سوپربول است. سوپربول بعد از ادغام دو لیگ (NFL (National Football League و (AFL (American Football League به‌وجود آمد.

سوپربول
جام اهدایی به برنده فینال:

جام لومباردی جامی است که به برنده سوپر بول داده می‌شود. چرا نام این جام لومباردی است؟ وينس لومباردی فوتباليست حرفه‌ای بود، ولی همه او را در مقام مربی می‌شناسند، جايی كه در دهه ۱۹۶۰ ميلادی، موفق شد تيم گرين بی پكرز را در مدت ۷ سال به ۵ قهرمانی برساند از جمله سه قهرمانی لیگ NFL (قبل از تشکیل سوپربول) و دو قهرمانی سوپر بول های ۱ و ۲. لومباردي خيلی غير منتظره و در سال ١٩٧٠ و در حالی كه تنها ۵۷ سال داشت، به علت بیماری سرطان از دنيا رفت. يک سال بعد نام لومباردی وارد تالار مشاهير فوتبال حرفه‌ای شد. خيلی‌ها او را بهترين سرمربی تاريخ فوتبال آمريكايی می‌دانند و برای تقدير از وی، نام او را روی جام قهرمانی سوپربول گذاشتند تا یاد و خاطره این بازیکن بزرگ را زنده نگه دارند.

تاریخچه سوپربول:

اولین سوپربول ۱۵ ژانویه ۱۹۶۷ در لس‌آنجلس برگزار شد و “گرین بی پکرز” با نتیجه ۱۰-۳۵ مقابل “کانزاس سیتی” پیروز شد. ۶۰ میلیون نفر آن مسابقه را از تلویزیون نگاه کردند، آماری که حالا تقریبا دو برابر شده است. بازیکنان پکرز پس از پیروزی نفری ۱۵ هزار دلار جایزه گرفتند؛ مقایسه کنید با بازیکنان پتریوتز که پس از پیروزی در سوپربول ۲۰۱۷ نفری ۱۰۷ هزار دلار جایزه گرفتند.
مسابقه سوپربول از فصل ۱۹۶۷/۷۷ به لیگ ملی فوتبال امریکایی اضافه شد و جایگزین مسابقه چمپیون شیپ گیم شد که در آن قهرمان East champions به مصاف قهرمان West champions می‌رفت. اولین قهرمانی در سوپربول نیز با قهرمانی تیم گرین بای پکرز قهرمان نشنال کنفرانس برابر تیم کانزاس سیتی چفز از آمریکن کنفرانس بدست آمد.
سوپر بول قراردادی بود که پس از تغییر فرمت مسابقات و جایگزین شدن آمریکن کنفرانس و نشنال کنفرانس در لیگ بین این دو لیگ بسته شد تا برای مشخص شدن قهرمان لیگ ملی فوتبال آمریکایی دو قهرمانان دو لیگ با فرمت جدید به مصاف یکدیگر بروند.

427fcd5abea0ff8ce7a4d56fd77ab3fc
سوپربول که سالانه در روز یکشنبه به وقت آمریکا آغاز می‌شود یک روز تعطیل غیر رسمی نیز به حساب می‌آید بطوری که پس از روز شکرگزاری در آمریکا در روز مسابقه سوپربول مردم این کشور بیشترین میزان مواد غذایی را مصرف می کنند. این مسابقات بنابر آمار پس از مسابقه فینال چمپیونز لیگ اروپا در جایگاه چهارمین مسابقه پر بیننده در دنیا قرار دارد. اما از لحاظ حضور تماشاگران در ورزشگاه رکورد پرتماشاگرترین لیگ دنیا متعلق به میجر لیگ بیسبال آمریکا است که سالانه بین ۷۰ تا ۸۰ میلیون نفر از نزدیک این مسابقات را دنبال می‌کنند.

رکورددار قهرمانی به عنوان یک تیم:

اگر قهرمانی‌های قبل از ادغام لیگ‌های NFL و AFL را به شمار نیاوریم و تنها تاریخچه سوپربول را حساب کنیم، نیوانگلند پتریتس به لطف بیل بلیچیک و تام بریدی، هم رکورددار قهرمانی است و هم رکورددار حضور در سوپربول. نیوانگلند پتریتس بصورت مشترک با پیتسبرگ استیلرز هر کدام با ۶ قهرمانی رکوردار هستند. پتریتس ۵ حضور دیگر در سوپربول را نیز تجربه کرده است. از ۱۱ حضور نیوانگلند در سوپربول، ۹ حضور مربوط به دوران بیل بلیچیک و تام بریدی می شود، از جمله تمام ۶ قهرمانی. تیم‌های دالاس کاوبویز و سن فرانسیسکو فورتی ناینرز نیز هر کدام با ۵ قهرمانی در رده بعدی قرار دارنددو تيم مينسوتا وايكينگز و بوفالو بيلز تا به حال ۴ بار در سوپربول حاضر بودند و هر ۴ ديدار را واگذار كردند. بيلز از سال ۱۹۹۰ تا ۱۹۹۳ به ۴ سوپربول متوالى رسيد و در هر ۴ تا شكست خورد.

تیم‌های ناکام:

فرنچايزهای كليولند براونز، ديترويت لاينز، هيوستون تكسنز و جكسن ويل جگوارز تا به حال به سوپربول نرسيده‌اند. آريزونا كاردينالز، آتلانتا فلكنز، كارولينا پنترز، لس آنجلس چارجرز، تنسى تايتنز و سينسيناتى بنگالز نيز از ديگر تيم‌هايى هستند كه تا به حال موفق به فتح سوپربول نشده‌اند.

رکورددار قهرمانی به عنوان یک بازیکن:

تام بریدی، کوارتربک نیوانگلند پتریتس با ۶ قهرمانی در سوپربول، رکورددار قهرمانی در این مسابقه به عنوان بازیکن است. بریدی همچنین با ۴ بار کسب جایزه MVP سوپربول، در این زمینه نیز رکورددار است. چارلز هیلی، لاین بکر سابق تیم‌های سن فرانسیسکو فورتی ناینرز و دالاس کاوبویز با ۵ قهرمانی در رده بعدی قرار دارد. بازیکنان زیادی نیز تا به حال ۴ بار فاتح سوپربول شده‌اند، از جمله جو مانتانا، کوارتربک سابق سن فرانسیسکو فورتی ناینرز.

266441b38d78a0da272d63c3ee4d36a0
رکورددار قهرمانی به عنوان یک مربی:

بیل بلیچیک، سرمربی نیوانگلند پتریتس نیز با ۶ قهرمانی، رکورددار قهرمانی میان مربی‌ها است. بعد از بلیچیک، چاک نول، سرمربی فقید پیتسبرگ استیلرز با ۴ قهرمانی در رده بعد قرار دارد.

استفاده از اعداد رومی در سوپربول:

لامار هانت، مالک پیشین کانزاس سیتی وقتی دید که مسئولان NFL به دنبال راهی برای جلوگیری از اشتباه در مورد سال برگزاری سوپربول هستند، پیشنهاد استفاده از اعداد رومی را داد. واقعیت این است که سوپربول هر فصل، در سال بعد از آن برگزار می‌شود. فصل فوتبال آمریکایی از پاییز آغاز می‌شود و زمان برگزاری سوپربول به اوایل سال بعد می‌افتد. استفاده از اعداد رومی از سال ۱۹۷۱ و “سوپربول V” آغاز شد و تا الان ادامه دارد. بعنوان مثال در فصل ۲۰۱۴ که تیم نیوانگلند پاتریوتس قهرمان سوپربول شد این عدد( XLIX) یعنی چهل نهمین قهرمانی سوپربول برای این تیم به ثبت رسید.

جالب‌ترین نکاتی که شاید نمی‌دانستید:

  • اولین مسابقه سوپربول نیز در سال ۱۹۶۶ بازی شد. نکته جالب سوپربول استفاده بسیار مردم در آن روز از مواد غذایی است، به صورتی که بعد از عید شکرگزاری، روز مسابقه سوپربول بیشترین مصرف مواد غذایی را بین مردم آمریکا دارد. حتی اگر یک آمریکایی طرفدار این ورزش هم نباشید، به احتمال زیاد به یک مهمانی سوپربول دعوت می‌شوید تا شکمی از عزا دربیاورید. به این ترتیب شما هم سهم کوچکی در خوردن یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون بال مرغ سرخ‌کرده که در این روز خورده می‌شود، خواهید داشت. ۵۴ میلیون کیلوگرم آووکادو، ۴ میلیون پیتزا، ۵۰ میلیون قوطی آبجو و ۲۰ میلیون خشکبار و پاپکورن و غیره بخشی از آماری هستند که این روز را پس از روز شکرگزاری تبدیل به رکورددار خوردن غذا و تنقلات در آمریکا می‌کند.

555601374208316d11cf2e53165058aa

  • سوپربول پربیننده‌ترین رویداد ورزشی آمریکا نیز به شمار می‌رود. سوپربول سال ۲۰۱۵ که میان نیوانگلند پتریتس و سیاتل سی هاوکس برگزار شد، با بیشتر از ۱۱۴ میلیون بیننده در آمریکا، رکورد پربیننده‌ترین برنامه تلویزیونی تاریخ آمریکا را شکست.
  • تبلیغات میان نیمه بازی سوپربول هم دیگر گفتن ندارد و گران قیمت ترین تبلیغات به شمار می روند. طبعا تعداد بالای بیننده‌های تلویزیونی این مسابقه محل مناسبی برای خودنمایی شرکت‌های تجاری است و این امر باعث شده بزرگترین قراردادهای تبلیغاتی برای نمایش در این مسابقه بسته شود. به عنوان مثال سال ۲۰۱۷ اگر می‌خواستید ۳۰ ثانیه تبلیغ در سوپربول داشته باشید، برایتان ۵ میلیون دلار آب می‌خورد. اگر می‌خواهید بدانید قیمت تبلیغات این مسابقه چقدر بالاتر رفته کافی است بدانید که این رقم در اولین مسابقه فقط ۴۰ هزار دلار بود. دلیل این قیمت هنگفت هم ساده است، شمار بسیار زیاد کسانی که این مسابقه را می‌بینند. همانطور که گفته شد، سوپربول سال ۲۰۱۴ با ۱۱۴ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر، پربیننده‌ترین مسابقه تاریخ این مسابقات است و رتبه بعدی به مسابقه سال قبل از آن می‌رسد که ۱۱۲ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر بیننده داشت و به همین دلیل قیمت تبلیغات در این مسابقات سر به فلک می‌کشد.

e35e21e1710e969a0f4ff7eecb6252a7

  • یکی از رسوم پرطرفدار این مسابقه برگزاری کنسرت خوانندگان مطرح دنیا است که بین دو نیمه بازی اجرا می‌شود. نوازندگان و خوانندگان مطرحی همچون بیانسه ، مایکل جکسون، مدونا، جنیفر لوپز، شکیرا، لیدی گاگا، جاستین تیمبرلیک و… نیز سابقه خوانندگی در بین دو نیمه این مسابقه را تجربه کردند و این بخش یکی از پرطرفدارترین بخش این بازی می‌باشد.

پیش بینی بازی های ورزشی در بتکارت

bomb 5
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

درباره تیم محتوای بتکارت

آواتار تیم محتوای بتکارت

این مطالب را نیز ببینید!

معرفی بهترین کانال‌های پروکسی تلگرام

معرفی بهترین کانال‌های پروکسی تلگرام + فهرست تمام کانال ها

تلگرام یکی از بهترین شبکه‌های اجتماعی و ارتباطی است. که در کشورهای مختلف طرفداران زیادی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *