صفحه اصلی / عمومی / دواین وید افسانه‌ای در ایستگاه پایانی قطار NBA

دواین وید افسانه‌ای در ایستگاه پایانی قطار NBA

ad banner

دواین وید ستاره‌ی بسکتبال تیم میامی هیت است، که با این تیم سه عنوان قهرمانی بسکتبال NBA در سال‌های ۲۰۰۶ ، ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ کسب کرده‌است.

پیش‌بینی مسابقات بسکتبال NBA در سایت بتکارت

اوکه در میان بسکتبال دوستان به دی وید یا برق مشهور است، در سال۱۹۸۲ در شیکاگو، ایالت ایلینویز بدنیا آمد. او از سال ۲۰۰۳ به عنوان گارد برای تیم میامی هیت بازی کرده‌است. او سه عنوان قهرمانی (۲۰۰۶، ۲۰۱۲، ۲۰۱۳) NBA در کارنامه دارد، که هر سه را با تیم میامی هیت کسب کرده‌است.

او در سال ۲۰۱۲ موفق شد به همراه لبران جیمز ، تیم اوکلاهوما سیتی تاندر را در بازی پنجم فینال بسکتبال NBA شکست دهد.

سال بعد او به همراه میامی هیت موفق به کسب دومین عنوان قهرمانی پیاپی شد واین بار در فینال سن آنتونیو اسپرز را با کمک لبران جیمز و کریس باش شکست دادند.

در میان تمام افتخارات فردی که دواین وید کسب کرده‌است، می‌توان به انتخاب او به عنوان ارزشمندترین بازیکن فینال بسکتبال NBA در سال ۲۰۰۶ اشاره کرد.

او همچنین در بازی منتخب ستارگان سال ۲۰۱۰ نیز به عنوان ارزشمندترین بازیکن انتخاب شد.او در سال ۲۰۰۴ نیز در تیم منتخب ستارگان جوان NBA جای گرفت.

آغاز زندگی دواین وید

دواین تیرین وید جونیور که به دی وید یا برق معروف است، در ۱۷ ژانویه‌ی ۱۹۸۲ در شیکاگو ایلینویز به دنیا آمد. مدت کوتاهی پس از تولد دی‌وید جولیندا وید مادرش و دواین سنیور پدرش از هم جدا شدند.

مادر دی وید سرپرستی او و خواهر ۵ ساله‌اش تراجیل را برعهده گرفت. خانواده‌ی دیوید به لحاظ مالی بشدت به مشکل خورد و در نهایت مجبور شد تحت پوشش برنامه‌ی رفاهی ایالات متحده قرار گیرد.

دواین وید

زندگی دی وید اما در ۸ سالگی دچار تغیرات بسیار مثبتی شد، آن هم درست زمانی که خواهرش تراجیل به بهانه‌ی رفتن به سینما او را به شیکاگو برد و سپس وید را نزد پدرش رها کرد. اینجا بود که مسیر زندگی دی وید با دور شدن از محله‌ی خطرناک مادری‌اش، کاملا عوض شد.یکسال بعد پدر دی وید آن‌ها را به روستای رابینز که در حومه‌ی شیکاگو قرار دارد، برد.

محیط زندگی جدید دی وید به اون این اجازه را می‌داد که بتواند با برادران ناتنی‌اش، دوستانش و پدرش که مربی بسکتبال در یک مرکز بهیاری بود، بسکتبال بازی کند.

در همین دوران بود که دی وید وارد دبیرستان هارولد ریچاردز در اوکلن شد، جایی که پیش از او برادرش توانسته بود برای خود نامی به عنوان ستاره‌ی بسکتبال مدرسه دست و پا کند.

اگرچه در ابتدا دواین وید در تیم فوتبال مدرسه موفق‌تر بود، تمام تلاش خود را به کار گرفت تا بتواند جای ثابتی در تیم اول بسکتبال مدرسه نیز بدست بیاورد.

بعد از این که دواین وید توانایی حمل توپ و بازی دور از حلقه‌ی خود را بهبود بخشید و توانست از شوت‌های چهار اینچی به شوت های شش پایی برسد، نامش به عنوان ستاره‌ی جدید تیم بسکتبال مدرسه سر زبان‌ها افتاد.

در طی دوران راهنمایی او توانست میانگین

۲۰.۷ امتیاز و ۷.۶ ریباند را در هر بازی ثبت کند و برای خود در شیکاگو اسمی دست و پا کند. درخشش او در دوران دبیرستان نیز ادامه یافت، جایی که اون توانست میانگین ۲۷ امتیاز ۱۱ ریباند در هر بازی را ثبت کند.

هرچند به دلیل نمرات پایینش او تنها از ۳ کالج دعوتنامه دریافت کرد. وید همیشه اشاره می‌کند که جک فیتز گرالد مربی دوران دبیرستانش بیشترین تاثیر را در زندگی ورزشی او داشته‌است.

دوران کالج دی وید

وید تصمیم گرفت که وارد دانشگاه مارکِت در میلواکی، ویسکانزین شود. اگر چه او بدلیل نمرات پایینش اجازه‌ی بازی در تیم را نداشت، تام کرین سرمربی وقت تیم تصمیم گرفت او را به عنوان یکی از بازیکنان موقت انتخاب کند .

این اتفاق بدین معنی بود که او می‌بایست تمام فصل ۰۱-۲۰۰۰ را روی نیمکت بنشیند ، اما حداقل اجازه داشت در مدرسه حضور پیدا کند و در تمرینات تیم شرکت کند.

پس از اینکه او زمان بیشتری را صرف گسترش توانایی‌های خود کرد، در سال دوم دانشجویی با ثبت میانگین ۱۷.۸ امتیاز، ۶.۶ ریباند و ۳.۴ پاس منجر به گل، نام خود را بر سر زبان‌ها بیاندازد. رکورد تیم او در آن سال ۲۶ پیروزی و ۷ شکست بود.

او در سال نخست خود موفق شد تیم مارکت را به رقابت‌های قهرمانی کنفرانس آمریکا برساند و همچنین برای نخستین بار از سال ۱۹۷۷ تیم را وارد چهار تیم نهایی کند.

دواین وید

او توانست میانگین ۲۱.۵ امتیاز در هر بازی را ثبت کند و امتیازآورترین بازیکن تیم شود.

در سال ۲۰۰۳ او موفق شد در فینال مسابقات NCAA چهارمین تریپل دابل تاریخ این مسابقات را ثبت کند. آمار او که شامل ۲۹ امتیاز، ۱۱ ریباند و ۱۱ پاس گل در مقابل کنتاکی می‌شد مورد توجه رسانه‌های ملی قرار گرفت.

وید حتی عنوان ارزشمندترین بازیکن این مسابقات را نیز کسب کرد. متاسفانه موفقیت‌های وید با شکست در نیمه نهایی مقابل کانزاس به پایان رسید.

دوران حضور در بسکتبال NBA

با موفقیت‌ها و شهرت جدیدی که دی وید پیدا کرده‌ بود، تصمیم گرفت سال آخر کالج را رها کند و در سال ۲۰۰۳ وارد درفت بسکتبال NBA شود. او توسط میامی هیت و به عنوان پنجمین نفر در مجموع انتخاب شد. او در سال نخست خود با میامی میانگین ۱۶.۲ امتیاز، ۴.۵ پاس گل و ۴ ریباند در هر بازی را ثبت کرد و به اتفاق آرا در تیم منتخب ستارگان جوان NBA در سال ۲۰۰۴ جای گرفت.

بعد از اینکه شکیل اونیل به میامی هیت منتقل شد آمار دی وید نیز بسیار بهبود یافت و او توانست میانگین ۲۴.۱ امتیاز و ۶.۸ پاس منجر به گل را ثبت کند. در سال ۲۰۰۶ دی وید نمایش خیره کننده‌ای در فینال بسکتبال NBA مقابل دالاس ماوریکس داشت.

در بازی سوم فینال او موفق شد ۴۲ امتیاز و ۱۳ ریباند کسب کند تا میامی هیت بتواند در یک بازی نزدیک با نتیجه ۹۸-۹۶ دالاس ماوریکس را شکست دهد. ۳۶ امتیاز و ۱۰ ریباند او در بازی ششم فینال باعث شد تا اون عنوان ارزشمندترین بازیکن فینال بسکتبال NBA را کسب کند.

بعد از چند عمل جراحی پیاپی بر روی زانو و شانه، دی وید سال ۲۰۰۸ به دوران اوج خود بازگشت. با ثبت میانگین ۳۰.۲ امتیاز در هر بازی، او موفق شد برای نخستین بار عنوان امتیازآورترین بازیکن بسکتبال NBA را کسب کند.

در سال ۲۰۱۰ با پایان یافتن قراردادش دواین وید تبدیل به بازیکن آزاد شد، اما دوباره با میامی هیت قرارداد امضا کرد تا هم تیمی لبران جیمز و کریس باش شود. این سه بازیکن ترکیب بسیار قدرتمندی را در طول فصل ۱۱-۲۰۱۰ شکل دادند، و اگرچه توانستند میامی هیت را به فینال برسانند، در فینال مغلوب دالاس ماوریکس شدند.

در سال ۲۰۱۰ میامی هیت باز هم به فینال رسید و این بار عنوان قهرمانی را کسب کرد. آن‌ها در بازی پنجم فینال اوکلاهوما سیتی تاندر را با نتیجه ی ۱۲۱-۱۰۶ شکست دادند و بدین ترتیب دواین وید دومین عنوان قهرمانی خود را کسب کرد.برای بعضی از هم تیمی‌های او مثل کریس باش و لبران جیمز این نخستین قهرمانی بود.

سال بعد وید باز هم به فینال بسکتبال NBA رسید و این بار با شکست سن آنتونیو اسپرز ، دوان وید به سومین قهرمانی خود رسید.

دواین وید

سال ۲۰۱۴ باز هم میامی هیت و سن آنتونیو اسپرز به فینال رسیدند، اما این بار خبری از قهرمانی برای هیت نبود. در انتهای این فصل نیز لبران جیمز از میامی هیت جدا شد و به کلیولند پیوست. فصل بعد وید مسابقات پلی‌آف را بدلیل مصدومیت از دست داد. سال ۲۰۱۶ با بازگشت وید به میادین، میامی هیت توانست دوباره به پلی‌آف برسد.

زندگی شخصی

وید با دوست دختر دوران دبیرستان خود سیوان فونچس ازدواج کرد و از او صاحب دو پسر به نام‌های زعیر و زیان شد. آن‌ها در سال ۲۰۰۷ از هم جدا شدند و در سال ۲۰۱۱ وید سرپرستی هر دو فرزند خود را قبول کرد. وی در ۳۰ آگوست ۲۰۱۴ با گابریل یونیان بازیگر آمریکایی در میامی ازدواج کرد.

پیش‌بینی مسابقات بسکتبال NBA در سایت بتکارت

bomb 5
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

درباره تیم محتوای بتکارت

آواتار تیم محتوای بتکارت

این مطالب را نیز ببینید!

معرفی بهترین کانال‌های پروکسی تلگرام

معرفی بهترین کانال‌های پروکسی تلگرام + فهرست تمام کانال ها

تلگرام یکی از بهترین شبکه‌های اجتماعی و ارتباطی است. که در کشورهای مختلف طرفداران زیادی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *