صفحه اصلی / عمومی / انس کنتر ستاره‌ی بسکتبال NBA در مقابل اردوغان

انس کنتر ستاره‌ی بسکتبال NBA در مقابل اردوغان

ad banner

نیویورک نیکس و انس کنتر به مدت ۶ ماه است که منتظر بازی خارج از خانه‌شان در لندن در مقابل واشنگتن ویزاردز هستند. این بازی حال و هوای بازی ستارگان منتخب بسکتبال NBA را دارد هرچند که رکورد نیویورک نیکس به هیچ وجه در حد و اندازه‌های ستارگان منتخب نیست.

اما یکی از اعضای تیم این بازی را با ترس از روی مبل خانه‌اش در نیویورک تماشا خواهد کرد.

انس کنتر سنتر تیم  نیویورک نیکس که اهل ترکیه است، اعلام کرد که تصمیم دارد به دلیل ترس از سوء قصد به جانش در این بازی شرکت نکند.

پیش بینی این مسابقه در سایت بتکارت

انس کنتر که بطورعمومی رییس جمهور ترکیه، رجب طیب اردوغان را مورد انتقاد قرار داده بود، در مصاحبه‌ای اعلام کرد: نگران است که جاسوسان ترکیه او را به قتل برسانند.

این اتفاق در واقع نقطه‌ی اوج انتقادات او نسبت به اردوغان بود و اینکه کنتر چگونه از شهرت خود به عنوان ورزشکار در فعالیت‌های سیاسی استفاده می‌کند. این کار از نظر کنتر بسیار حیاتی و مهم است.

فعالیت‌های سیاسی کنتر او را تبدیل به شخصیتی مهم برای اپوزوسیون ترکیه ، که در حال مبارزه با حکومت استبدادی کشور هستند، کرده‌است. البته این حکومت استبدادی از هم پیمانان استراتژیک آمریکا نیز هست.

کنتر در مصاحبه‌ای اعلام کرد: بسکتبال NBA تریبونی است که از طریق آن می‌توان زیرپا گذاشتن حقوق بشر در ترکیه را آشکار کرد و همچنین می‌تواند صدای اعتراض هزاران نفر باشد. این تریبون من را قادر می‌سازد که نظرات خود را آزادانه بیان کنم.

مقامات رسمی ترکیه با رد صحبت های کنتر آن‌ها را بی اساس خواند. اما کنتر اصرار دارد که ترس موجود کاملا واقعی است. او می‌گوید پس از صحبت‌های اخیرش ضد دولت هر روز تهدیدهای بیشتری دریافت می‌کند.

انس کنتر می‌گوید:‌ باید اعترافم کنم که ترسیده‌ام.

مشکلات ادامهدار خانواده انس کنتر

مِهمَت کنتر پدر انس که یک استاد دانشگاه است ممکن است در ماه مارچ به ۵ تا ۱۰ سال زندان محکوم شود، آن هم بخاطر همکاری با گروهی که دولت ترکیه آن‌ها را تروریست می‌خواند. در مِی ۲۰۱۷ کنتر به مدت چند ساعت در فرودگاهی در رومانی بازداشت شد چرا که دولت ترکیه مدارک او را باطل کرده‌بود. چند ماه بعد رسانه‌های دولتی ترکیه اعلام کردند که دولت در تلاش است تا کنتر را به دلیل توهین به اردوغان به بیش از ۴ سال حبس محکوم کند.

در چند سال گذشته کنتر تهدیدات زیادی را در فضای مجازی دریافت کرده‌است. البته کنتر خیالش راحت است که جاسوسان ترکیه‌ای هیچ کار احمقانه‌ای در نیویورک انجام نخواهند داد، اما هیچ وقت نیز تنهایی در شهر تردد نم‌یکند.

انس کنتر

کنتر میگوید احتمال بروز خطر در لندن بیشتر است، چرا که گروه‌های ترک زیادی در آنجا زندگی می‌کنند و احتمال دارد جاسوسان دولت در میان آن‌ها باشند.

پدر، مادر و خواهر کنتر اکنون در ترکیه زندگی می‌کنند. کنتر از سال ۲۰۱۵ آن‌ها را ندیده‌است. او در آن سال اعلام کرد که دولت ترکیه مدرسه‌ی برادرش را خراب کرده، دندان پزشک مخصوص او را زندانی کرده و همچنین پدر کودکی که با کنتر عکس انداخته بود را دستگیر کرده‌است.

در سال ۲۰۱۶ منزل خانوادگی کنتر مورد حمله‌ی پلیس قرار گرفت و وسایل ارتباط الکترونیکی‌شان از آنها گرفته‌شد.

انس کنتر از ترس مجازات خانواده‌اش با آن‌ها ارتباط برقرار نمی‌کند.

کریم برادر کنتر، که بسکتبال را بطور حرفه‌ای در فرانسه دنبال می‌کرد، اکنون در شیکاگو به دنبال راه یافتن به لیگ دسته پایین بسکتبال NBA است. احمد، برادر کوچک کنتر نیز عضو تیم بسکتبالِ دبیرستانی در آتلانتا است.

کنتر اعلام کرد صحبت‌های اخیر او که در آن اردوغان را دیکتاتور، دیوانه و احمق خطاب کرده، جان خانواده‌اش را در خطر نمی‌اندازد. اتفاقا او فکر می‌کند صحبت‌های او علیه دولت امنیت خانواده‌اش را تامین نیز می‌کند. کنتر می‌گوید اگر مقامات رسمی ترکیه برادرش را در فرودگاه دستگیر کنند یا پدرش را به زندان بیاندازند، صدای اعتراض او تنها بلند و بلندتر خواهد شد.

کنتر می‌گوید: اگر این اتفاق بیافتد من با تمام روزنامه‌ها مصاحبه خواهم کرد و این اتفاق را تبدیل به بزرگترین داستان روز خواهم کرد.

آغاز ارتباط با فتح اله گولن

کنتر همچنین ارتباط بسیار نزدیکی با فتح اله گولن دارد. گولن یه کشیش ترک‌است که اکنون بیست سال است در پنسیلوانیا در تبعید به سر می‌برد. دولت ترکیه گولن را متهم به برنامه ریزی کودتای خونین جولای ۲۰۱۶ می‌داند. هرچند که گولن این اتهامات را رد می‌کند.

کنتر تقریبا هر دو هفته یک بار به ملاقات گولن می‌رود.

ده‌ها سال است که جنبش هزیمت به رهبری گولن سعی در رساندن ترکیه به دموکراسی، آموزش و آزادی فرهنگی دارد. اما منتقدان بر این باورند که این جنبش به طور نامحسوس باعث از بین رفتن دموکراسی شده‌است. چرا که تلاش کرده برای کسب قدرت، هواداران خود را وارد بدنه‌ی دولت بکند.

انس کنتر

کنتر می‌گوید : شب وقوع کودتا در خانه‌ی گولن بوده و برای برقراری صلح دعا میکرده‌است.

این صحبت‌ها ممکن است خشم بسیاری را در ترکیه برانگیزد. چرا که سردم داران کودتا از هواداران گولن بودند که دستور دادند از تانک و هواپیما در مقابل تظاهرات کنندگان استفاده شود که این اتفاق باعث کشته شدن ۲۵۱ نفر شد. در میان کشته‌ها چندین سرباز و شصت افسر پلیس وجود داشت.

از آن زمان تا کنون ۶۰ هزار نفر توسط دولت ترکیه زندانی شدند. در این میان روزنامه نگاران، دانشگاهیان، مخالفان سیاسی و همه‌ی کسانی که نظرات مخالف دولت دارند یا به نحوی با گولن در ارتباط‌اند، حضور دارند.

برای مقابله با مخالفان، اردوغان ترکیه را با کنترل ارتش، دستگاه قضایی، رسانه و اینترنت، تبدیل به یک حکومت استبدادی کرده‌است.

کنتر همچنین از دوستان صمیمی هاکان شوکور نیز هست. هاکان شوکور یکی از مشهورترین ورزشکاران ترکیه و اسطوره این کشور در جام جهانی ۲۰۰۲ فوتبال نیز هست. او سابقه بازی در چند تیم مشهور فوتبال اروپا را نیز در کارنامه دارد.

هاکان شوکور که متوجه وضعیت ناآرام کشور شده‌بود، یک سال قبل از کودتا ترکیه را ترک کرد و اکنون در پالو آلتو در کالیفرنیا زندگی می‌کند. ارتباطات سیاسی هاکان شوکور او را تبدیل به طعمه‌ای برای اردوغان و سو‌ءظن‌های گسترده او کرد.

یکی دیگر از ورزشکاران مشهور ترکیه، هدایت تورکگلو ، که سابقه حضور در بسکتبال NBA را دارد نیز روز دوشنبه کنتر را مورد انتقاد قرار داد. تورکگلو اکنون یکی از مشاوران ارشد اردوغان به حساب می‌آید.

تورکگو در توییتر نوشت : کنتر به دلیل مشکلات پاسپورت و ویزای خود نمی‌تواند به بریتانیا سفر کند نه به خاطر ترس از سو‌ءقصد. این حقیقتی است که مدت هاست همه از آن خبر دارند و با این وجود کنتر سعی دارد با توجیهات غیرمنطقی و اظهارنظرهای سیاسی توجهات را به خود جلب کند.

کنتر نیز در پاسخ به صحبت‌های ترکگلو عکسی را از ویزا و پاسپورت خود در اینستاگرام خود منتشر کرد و نوشت: من مشکل ویزا ندارم! من میتونم به لندن سفر کنم ! تو ( ترکگلو ) یا دچار توهم شدی یا اینکه هنوز سگ وفادار اردوغان هستی. همینطور دُمت را تکون بده ترکگلو.

دو هفته پیش نیویورک نیکس به کنتر اطمینان دادند که سفر او به لندن به دلیل مسائل امنیتی، تنها به هتل و محل تمرین محدود خواهد شد. بعد از اینکه کنتر اعلام کرد به لندن نخواهد رفت، نیویورک نیکس اعلام کرد که این تصمیم به دلیل مشکلات ویزای کنتر گرفته‌شده اما کنتر خلاف این موضوع را اعلام کرد.

کنتر گفت : من از این کار نیکس متعجب شدم. من همه مدارک لازم برای سفر کردن را دارم. من گرین کارت دارم و هرجا که بخواهم می‌توانم بروم. کنتر فکر می‌کند، نیویورک نیکس برای اینکه انرژی منفی را از تیم دور کند، نمی‌خواسته وارد مسائل سیاسی شود.

کنتر یک شهروند ترکیه محسوب می‌شود اما پاسپورت او در سال ۲۰۱۷ سلب اعتبار شد. ویزای مسافرتی او که توسط اداره مهاجرت آمریکا صادر شده‌است، به کنتر این اجازه را می‌دهد که بتواند به آمریکا و انگلستان سفر کند. زمانی که تاریخ بازی در لندن مشخص شد، NBA مدارک کنتر را از طرف او دریافت کرد.

مایک باس، سخنگوی بسکتبال NBA در این باره گفت : NBA تا کنون صدها مسابقه را خارج از خاک آمریکا برگزار کرده‌است اما این مورد بسیار خاص و بی‌سابقه است.

عملکرد انس کنتر در بسکتبال NBA

کنتر فصل را به عنوان یکی از بازیکنان ترکیب اصلی آغاز کرد، اما از آنجایی که نیویورک نیکس می‌خواست روی پرورش بازیکنان جوان تمرکز کند، کنتر از ترکیب اصلی کنار گذاشته‌شد. البته عملکرد ضعیف او در بخش دفاعی نیز این تصمیم را آسان‌تر کرد. بعد از کسب ۱۲ امتیاز و ۱۶ ریباند در شکست مقابل گلدن استیت در روز سه شنبه، کنتر توانست میانگین ۱۴.۴ امتیاز و ۱۱ ریباند را ثبت کند.

کنتر در سوئیس متولد شد، جایی که پدرش مشغول تحصیل بود. اما او در ترکیه بزرگ شده‌است. پس از پیشرفت با تیم ملی ترکیه او سال ۲۰۱۰ در دانشگاه کنتاکی ثبت نام کرد، اما به دلیل حمایت‌های غیر مجازی که از یک تیم ترکیه‌ای دریافت کرده‌بود، توسط سازمان NCAA از بازی کردن منع شد.

او در سال ۲۰۱۱ به عنوان انتخاب سوم توسط تیم یوتا جاز درفت شد و در سال ۲۰۱۵ نیز به اوکلاهوما سیتی تاندر منتقل شد. در سال ۲۰۱۷ نیز نیویورک نیکس در انتقالی با واگذار کردن کارملو آنتونی به تاندر، کنتر را به خدمت گرفت. او تابستان امسال با پایان یافتن قرارداد ۱۸.۶ میلیون دلاری‌اش تبدیل به بازیکن آزاد می‌شود.

انس کنتر

برخلاف صحبت‌های جذاب او در زمینه حقوق بشر و مسائل سیاسی، کنتر در میان هم تیمی‌هایش به عنوان فردی شوخ و بازیگوش شناخته می‌شود. بعد از بازی‌ها معمولا کنتر خیلی سریع توییت‌های کوتاه و یک خطی می‌نویسد. او یک بار گفت آرزو دارد روزی یک کشتی کچ کار باشد و معمولا هم هزاران لایک برای جوک‌هایش دریافت می‌کند.

طبق گفته کنتر اما، قسمت روشن قضیه تطبیق یافتن با شرایط است. پس از پایان تمرین و دو روز قبل از کریسمس، کنتر با لباس جن به زمین برگشت. با گوش‌های دراز، یک تونیک سبز و ریش قهوه ای. گونی قرمزش نیز پر از هدیه برای هم‌تیمی‌هایش بود.

کنتر می‌گوید : کار خیلی سختیه. من نمی‌توانم ناراحت یا عصبانی باشم. من ماسک مخصوص بازی را به صورتم می‌گذارم و همه تمرکزم را روی مسابقه می‌گذارم و سعی می‌کنم بهترین عملکرد را داشته‌باشم. اما خب من هر روز تهدیدهایی دریافت می‌کنم و این خیلی ناراحت کننده است که مجبورم بین این مسائل تعادل برقرار کنم.

پیش بینی بسکتبال NBA در سایت بتکارت

bomb 5
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

درباره تیم محتوای بتکارت

آواتار تیم محتوای بتکارت

این مطالب را نیز ببینید!

معرفی بهترین کانال‌های پروکسی تلگرام

معرفی بهترین کانال‌های پروکسی تلگرام + فهرست تمام کانال ها

تلگرام یکی از بهترین شبکه‌های اجتماعی و ارتباطی است. که در کشورهای مختلف طرفداران زیادی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *