صفحه اصلی / عمومی / به بهانه سیزدهمین سالگرد کالچوپولی ؛ نگاهی به سرنوشت ستارگانی یوونتوس

به بهانه سیزدهمین سالگرد کالچوپولی ؛ نگاهی به سرنوشت ستارگانی یوونتوس

ad banner

تحقیر پر افتخار ترین تیم سری آ یعنی تیم یوونتوس هنگامی در سال ۲۰۰۶ رقم خوردکه پلیس ایتالیا تحقیقاتی را در خصوص کالچوپولی این تیم انجام داد و توانست با توجه به مدارک موجود و تحقیقات فراوان این قضیه را اثبات نماید.

در فصل ۰۶-۲۰۰۵ تیم یوونتوس با سرمربی گری فابیو کاپلو در سری آ با کسب ۹۱ امتیاز و قاطعانه قهرمان شد و بعد از چندی امتیازات این تیم در جدول صفر شد و یووه به سری بی سقوط کرد. قهرمانی این تیم دو دستی تقدیم تیم دوم یعنی اینتری شد که ۱۵ امتیاز از یووه کمتر بود. هم چنین قهرمانی آن ها در فصل ۰۵-۲۰۰۴ نیز از آن ها گرفته شد و این دفعه به کسی نرسید. محاکمه متهمان پرونده کالچوپولی در تابستان سال ۲۰۰۶ به صورت فوری و شتاب‌زده صورت گرفت تا به برنامه قرعه‌کشی بازی‌های فصل آینده سری A خللی وارد نشود. در ابتدا برای جریمه این تیم قرار بود یوونتوس در فصل ۰۷-۲۰۰۶ سری بی را هم با ۳۰ امتیاز منفی شروع کند ولی با دو بار فرجام خواهی این امتیاز به -۹ امتیاز کاهش پیدا کرد و آن ها با ۹ امتیاز منفی کار خود را در سری بی شروع کردند. ماجرا به طور خلاصه از این قرار بود که مکالمات تلفنی از دخالت قهرمان لیگ یوونتوس و تیم‌های میلان، فیورنتینا، لاتزیو و رجینا و تماس‌های بین مدیران این باشگاه‌ها و سازمان داوران بود که این تیم‌ها متهم به تقلب در بازی‌ها با انتخاب داور دلخواه‌شان شدند. گفتگوی‌های تلفنی که در فصل ۲۰۰۴/۰۵ در روزنامه‌های ایتالیایی چاپ شد این واقعیت را آشکار می‌کرد که مدیر یوونتوس لوچیانو موجی در تماس با مدیران فوتبال ایتالیا آن ها را برای انتخاب داور خاصی تحت تأثیر قرار می‌داد.تیم های دیگر نیز همان طور که گفته شد به صورت جزئی در این اتفاق دست داشتند که به شکل زیر جریمه شدند:

میلان : کسر ۳۰ امتیاز از فصل ۲۰۰۵-۲۰۰۶ و یک بازی بدون تماشاگر و کسر ۸ امتیاز از فصل جدید
فیورنتینا : محرومیت از لیگ قهرمانان اروپا ۰۷–۲۰۰۶ و دو بازی بدون تماشاگر وکسر ۱۵ امتیاز از فصل جدید
یوونتوس : پس گرفته شدن اسکودتوهای ۲۰۰۵ و ۲۰۰۶ و محرومیت از لیگ قهرمانان اروپا ۰۷–۲۰۰۶ وسه بازی بدون تماشاگر وسقوط به سری ب وکسر ۸ امتیاز از فصل جدید
لاتزیو : محرومیت از جام یوفا ۲۰۰۶–۰۷و دو بازی بدون تماشاگر وکسر ۳ امتیاز از فصل جدید
رجینا : یورو ۶۸٬۰۰۰ جریمه

در آن زمان کالچوپولی، یوونتوس یکی از قطب های قدرتمند فوتبال اروپا محسوب می شد زیرا ترکیبی با بازیکنانی فوق العاده در اختیار داشت. جان ‌لوئیجی بوفون به عنوان دروازه بان، فابیو کاناوارو به عنوان رهبر خط دفاعی، پاتریک ویرا و پاول ندود هافبک های میانی و بازی ساز و زلاتان ابراهیموویچ هم به عنوان مهاجم در خط حمله حضور داشت. مهم تر از همه فرد فوق العاده ای نیز بر روی نیمکت قرار داشت به نام فابیو کاپلو. برخی از بازیکنان نیز در آن زمان پس از اثبات این کالچوپولی تصمیم گرفتند در یووه بمانند و به این تیم کمک کند تا بتواند شرایط خود را بهبود ببخشد.بازیکنانی مانند بوفون، جورجیو کیه‌لینی، ندود، مائورو کامورانزی، آلساندرو دل‌پیرو و داوید ترزگه تصمیم گرفتند بمانند ولی بازیکنان دیگری ترجیح دادند که در سطح اول اروپا بازی کنند و یووه را در آن شرایط تنها بگذارند و ترک کنند زیرا پیشنهادات خوبی از تیم های تراز اول نیز به آن ها داده شد. در متن زیر به نقل از نشریه اسکواکا به ۹ بازیکنی می پردازیم که یووه را ترک کردند و بررسی می کنیم که آیا آن ها پس از این اتنتقال به تیم دیگر موفق بوده اند یا خیر؟!

کالچوپولی و یوونتوس در سال ۲۰۰۶

۱- زلاتان ابراهیموویچ به اینترمیلان با قرار دادی به ارزش ۲۱.۰۸ میلیون پوند پیوست.
زلاتان در سال ۲۰۰۴ با انتقالی ۱۶ میلیون یورویی از آژاکس به یوونتوس پیوسته بود و علی رغم آن که آمار او در فصل یووه در آن فصل، ۷ گل در ۳۵ مسابقه سری آ بود، به دلیل بازی هایی که از او دیده می شد از او به عنوان یک استعداد جوان و تازه کشف شده یاد می شد که پس از پیوستن به اینتر توانست خودی نشان دهد و در ۱۱۷ مسابقه که برای اینتر به میدان رفت توانست ۶۶ گل به ثمر برساند و در سه قهرمانی متوالی اینتر در سری آ سهیم باشد.
پس از اینتر او در یکی از گران ترین انتقالات فوتبال تاریخ (بارسا برای خرید زلاتان، اتوئو را هم به اینتر داد) به بارسلونا پیوست. شاید دوران حضور او در بارسا تحت الشعاع اختلاف او با پپ گواردیولا و در سایه قرار گرفتن لیونل مسی قرار گرفت و در دو سالی که در آن جا حضور داشت در ۲۹ بازی به میدان رفت و آمار خوب ۱۶ گل را به ثبت رساند. او بعد از ترک یوونتوس توانست بدرخشد تا تیم های بزرگی به دنبال جذب او باشند. میلان، پاری سن‌ ژرمن، منچستر یونایتد و لس آنجلس گلکسی تیم های بعدی بودند که او از بارسلونا به آن جا منتقل شد. او به عنوان یک مهاجم موفق در میلان در ۳۲ بازی آمار فوق العاده ۲۸ گل، پارسی سن ژرمن در ۱۴۱ بازی هم چنان آمار فوق العاده ۱۱۳ گل، منچستر یونایتد در ۳۳ بازی ۱۷ گل و در لس آنجلس گلکسی در کمال ناباوری و با این که سن اش بیشتر می شود از سال ۲۰۱۸ در ۳۷ بازی ۴۶ گل به ثمر رسانده است و از این حیث فوق العاده عمل کرد و عملکرد خوب اش هم چنان ادامه دارد.

به بهانه سیزدهمین سالگرد کالچوپولی ؛ نگاهی به سرنوشت ستارگانی که از یوونتوس جدا شدند
۲- پاتریک ویرا به اینترمیلان با قراردادی به مبلغ ۸ میلیون پوند پیوست.
ویرا یک سال قبل از کالچوپولی با قراردادی ۵ ساله و به ارزش ۱۳.۷۵ میلیون پوند به یوونتوس پیوست. او در تنها فصل حضور در سری آ با یووه، در ۳۱ بازی ۵ گل به ثمر رساند و بعد از آن اتفاق تصمیم گرفت یووه را ترک کن و همانند زلاتان به اینتر پیوست. او ۳ سال در اینتر حضور داشت ولی اکثرا از روی نیمکت کار را دنبال می کرد. در آن زمان خوزه مورینیو سرمربی اینتر بود و از این بازیکن راضی نبود به همین خاطر او را در سال ۲۰۱۰ به منچستر سیتی فروختند و او کار خود را زیر نظر روبرتو مانچینی، سرمربی سابق خود آغاز کرد. او بعد از ۱۸ ماه بازنشسته شد و در سال ۲۰۱۶ مدرک مربی گری خود را گرفت و کارش را در حیطه سرمربی گری با تیم نیوریورک سیتی در MLS شروع کرد. ویرا در اولین فصل مربیگری در سطح اول فوتبال اروپا،هدایت نیس را بر عهده گرفت و آن ها را تا رده هفتم جدول فوتبال فرانسه نیز بالا آورد.

۳- جیان‌لوکا زامبروتا به بارسلونا با قرار دادی به مبلغ ۱۱.۹ میلیون پوند است.
او که ۷ سال برای یووه به میدان رفته بود در آن سال ترجیح داد یووه را ترک کند و به تیم بارسلونا بپیوندد. در آن زمان بارسا یکی از قدرت های اروپا محسوب می شد ولی دو فصل افت کیفیت را زامبروتا با بارسا تجربه کرد که فراک رایکارد سر مربی این تیم بود. او در فصل اول قهرمانی رئال را به چشم دید و در فصل بعدی یعنی ۰۸-۲۰۰۷، در رده سوم و پایین تر از ویارئال در جدول مسابقات جای گرفتند. تنها جامی که توانست با بارسا کسب کند سوپر جام اسپانیا در سال ۲۰۰۶ بود. او در بارسلونا علی رغم این که در ۸۰ مسابقه به میدان رفت نتوانست خوب ظاهر شود و بارسلونا تصمیم به فروش او گرفت. او نیز در سال ۲۰۰۸ به تیم میلان پیوست و تا سال ۲۰۱۲ در میلان باقی ماند و فصل های معمولی را سپری کرد. بعد از میلان او به تیم چیاسو سوئیس ملحق شد و در همان جا هم از دنیای فوتبال خداحافظی کرد.

96f34529ac6f794b548d0da05d32cefb
۴- لیلیان تورام به بارسلونا با قراردادی به مبلغ ۴.۲۵ میلیون پوند پیوست.
او ۵ سال در پارما و ۵ سال در یوونتوس دوران طلایی را پشت سر گذاشت و می توان گفت که یکی از بهترین مدافعان جهان در آن زمان بود. ولی در آن سال او ۳۴ ساله شده بود و هنگامی که بعد از ۱۰ سال از ایتالیا جدا شد و به فوتبال اسپانیا و تیم بارسلونا پا گذاشت نتوانست خودش را با شرایط آن جا وفق دهد و به همین خاطر چندان موفقیتی به دست نیاورد و مثل دیگر هم تیمی اش زامبروتا در آن دو فصل شاهد قهرمانی های رئال و ناکامی بارسا بود و در پایان فصل ۰۸-۲۰۰۷ و بعد از یورو ۲۰۰۸ به دلیل مشکلات قلبی از دنیای فوتبال خداحافظی کرد.

۵- فابیو کاناوارو به رئال مادرید با قراردادی به مبلغ ۵.۹۵ میلیون پوند پیوست.
در سال ۲۰۰۶ که ایتالیا قهرمان جهان شد کاناوارو نقش اصلی را در این تیم بازی می کرد و آن قهرمانی تا حدودی باعث شد که او برنده توپ طلا ۲۰۰۶ شود. بعد از کالچوپولی او ترجیح داد یووه راترک کند و بار دیگر زیر نظر فابیو کاپلو سرمربی وقت رئال مادرید به میدان برود. دو فصل اول حضور کاناوارو در رئال فوق العاده و با دو قهرمانی در لالیگا همراه شد. او در سال های ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ به واسطه همین نمایش ها توانست در تیم منتخب سال فیفا نیز قرار گیرد. اما در سومین فصل حضورش در رئال و نتوانست موفقیتی را با این تیم کسب کند و در همان سال از رئال جدا شد و مجددا در سال ۲۰۰۹ به یوونتوس بازگشت و بعد از یک فصل در این تیم ترجیح داد برای پایان فوتبالش به امارات و تیم الاهلی بپیوندد. بد نیست بدانید در حال حاضر در سوپرلیگ چین روی نیمکت گوانگژو اورگراند فعالیت دارد.

541ec005dc7681be249d928a090534ee
۶- امرسون به تیم رئال مادرید با قراردادی به مبلغ ۱۳.۶ میلیون پوند پیوست.
امرسون در آن زمان در سال ۲۰۰۰ از تیم لورکوزن به رم ملحق شد و از آن جایی که علاقه زیادی به کاپلو داشت ۶ سال با او کار کرد و بعد از این اتفاق از آن جایی که کاپلو به رئال مادرید پیوست و سرمربی آن ها شد او نیز در نهایت به ترکیب اصلی رئال رفت و به همراه این تیم قهرمان فصل ۰۷-۲۰۰۶ لالیگا شد. در تابستان ۲۰۰۷، میلان پیشنهاد داد تا او را به خدمت بگیرد ولی با نصف قیمتی که رئال برای او پرداخته بود مبلغی در حدود ۷ میلیون یورو. این انتقال صورت گرفت و امرسون دو فصل هم در میلان به میدان رفت و سپس در سانتوس از فوتبال خداحافظی کرد. البته ۶ سال بعد او به میادین بازگشت و برای بازی به میامی اف سی ملحق شد و اکنون در ۴۲ سالگی هنوز در آمریکا فوتبال بازی می‌کند ولی در کل او بعد از یوونتوس موفقیت چندانی را کسب نکرد و در تیم هایی که بود موفق ظاهر نشد.

۷- آدرین موتو به فیورنتینا با قراردادی به مبلغ ۶.۸ میلیون پوند پیوست.
در سال ۲۰۰۵ بعد از این که جواب دوپینگ این بازیکن مثبت اعلام شد چلسی او را اخراج کرد و یوونتوس به عنوان بازیکن آزاد او را در ژانویه ۲۰۰۵ به خدمت گرفت. اما به دلیل پابرجا بودن محرومیتش، نتوانست تا می برای یووه بازی کند و در آخرین فصل حضور یووه در سری آ قبل از این اتفاق، در ۳۲ بازی ۷ گل به ثمر رساند و در نهایت به فیورنتینا ملحق شد.
موتو دوران پر فراز و نشیبی را در حرفه خود داشت اما به جرات می‌توان گفت این مهاجم رومانیایی بهترین روزهای خود را در فلورانس سپری کرد. در طول ۴ سال و نیم، او در ۱۴۳ بازی برای فیورنتینا ۷۰ گل زد و برای دو سال متوالی (۲۰۰۷ و ۲۰۰۸) مرد سال فوتبال کشورش شناخته شد. او در ادامه به چزنا و آژاکسیو پیوست و حتی حضور در لیگ هند را هم تجربه کرد. در نهایت در سال ۲۰۱۶ و با پیراهن تارگو مورش در لیگ رومانی از فوتبال خداحافظی کرد.

۸- اولیویه کاپو به لوانته به صورت قرضی پیوست.
کاپو در سال ۲۰۰۴ از اوسر به یوونتوس آمد. و پس از ۱۴ بازی در فصل اول حضورش در این تیم برای فصل ۰۶-۲۰۰۵ به شکل قرضی به موناکو ملحق شد. یوونتوس با این که در آن زمان به بازیکن احتیاج داشت ولی او را به ترکیب باز نگرداند و باز هم به صورت قرضی او را به لوانته اسپانیا دادند.او پس از لوانته در تیم های زیادی از جمله
بیرمنگهام، ویگان، بولون سورمر، سلتیک، الاهلی قطر، اوسر و لوادیاکاس یونان و در نهایت کورونا کیلچه لهستان حضور پیدا کرد که برای یک فوتبالیست دوران متزلزی محسوب می شود و این انتقال به چندین جا باعث شد که کارنامه چندان درخشانی را نتواند از خود به نمایش بگذارد.

۹- مانوئله بلازی به فیورنتینا به صورت قرضی پیوست.
در سال ۲۰۰۲ یوونتوس بلازی را به خدمت گرفت و در فصل اول حضورش به صورت قرضی به پروجا و در فصل دوم به پارما منتقل شد و در سال ۲۰۰۴ برای یووه به میدان رفت. او از محبوبیت لازم در تورین برخوردار نبود ولی کاپلو در دو فصل در ۴۰ بازی او را به میدان فرستاد و بازی قابل قبولی نیز از خود ارائه می داد. هنگامی که ستاره های یووه تیم را ترک کردند او می توانست به مهره ای ثابت در ترکیب یووه تبدیل شود ولی ترجیح داد در سری آ به میدان برود و باز هم به صورت قرضی به فیورنتینا منتقل شد. او در آن فصل روزهای موفقی را با فیورنتینا سپری کرد و در فصلی که فیورنتینا توانست رده ششم جدول را از آن خود کند خوش درخشید. بعد از سال ۲۰۰۷ او به صورت دائمی راهی ناپولی شد و در آن جا نیز بازی های خوبی را ارائه کرد. او در سال ۲۰۱۶ در حالی که برای چنایین هند به میدان رفته بود از دنیای فوتبال خداحافظی کرد.

bomb 5
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

درباره تیم محتوای بتکارت

آواتار تیم محتوای بتکارت

این مطالب را نیز ببینید!

معرفی بهترین کانال‌های پروکسی تلگرام

معرفی بهترین کانال‌های پروکسی تلگرام + فهرست تمام کانال ها

تلگرام یکی از بهترین شبکه‌های اجتماعی و ارتباطی است. که در کشورهای مختلف طرفداران زیادی …

یک کامنت

  1. آواتار sobhan

    چه جالب .. مرسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *