صفحه اصلی / عمومی / نواک جوکوویچ ؛ چگونگی ظهور یک ستاره تنیس از اروپای مرکزی

نواک جوکوویچ ؛ چگونگی ظهور یک ستاره تنیس از اروپای مرکزی

ad banner

کمتر کسی است که نواک جوکوویچ را نشناسد. تنیسوری که با پشتکار و همت خود از دوران کودکی تلاش کرد تا در نهایت به مرد شماره یک تنیس دنیا تبدیل شد و برای خود نام و آوازه ای عظیم دست و پا کرد. در مطلب زیر نگاهی مفصل به زندگینامه این تنیسور مشهور خواهیم داشت.

پیش بینی بازی های ورزشی در بتکارت

نواک جوکوویچ ؛ از کودکی تا تبدیل شدن به مرد شماره یک تنیس دنیا !

مختصری از کارنامه نواک جووکوویچ :
نواک جوکوویچ تنیس حرفه ای خود را از سال ۲۰۰۳ آغاز کرد. دارای قد ۱۸۰ سانتی متری و ۸۰ کیلوگرم وزن می باشد و جزو تنیسوران قد بلند محسوب می شود. این تنیسور ۳۱ ساله صربستانی در حال حاضر در رتبه نخست رده بندی جهانی تنیس قرار دارد و با مهارت بالای خود تاکنون موفق به کسب ۱۶ عنوان قهرمانی گراند اسلم شده است و رکورد قهرمانی در گراند اسلم های چهارگانه در حال حاضر در اختیار راجر فدرر سوییسی می باشد که ۲۰ قهرمانی را به نام خود ثبت کرده و پس از او رافائل نادال اسپانیایی مرد شماره دو تنیس دنیا است که با ۱۹ قهرمانی در تعقیب وی می باشد.
نواک جوکوویچ
او یک بازیکن با استعداد و استثنایی می باشد که تخصص اش بازی با دست راست (بازی بک هند با هر دو دست) است و موفقیت های زیادی را در کارنامه ورزشی خود ثبت کرده است. به عنوان مثال او تنها فردی است که در طی سال های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳ توانسته ۳ عنوان قهرمانی پیاپی در جام آزاد استرالیا را کسب کند . نواک ششمین بازیکنی است که قادر به کسب ۳ عنوان گراند اسلم در بازی های “آزاد استرالیا”، “ویمبلدون” و “آزاد آمریکا” در سال ۲۰۱۱ شده است. وی دوباره در سال ۲۰۱۵ توانست به این عناوین دست پیدا کند. در سال ۲۰۱۵ او در مجموع توانست شش عنوان قهرمانی کسب کند. شکستن رکوردی دیگر توسط او در بازی های آزاد یا همان گراند اسلم ، به کسب چهار عنوان قهرمانی پی در پی از پنج مسابقه فینال تور جهانی ATP باز می گردد.جوکوویچ با برد خود در بازی های آزاد ۲۰۱۶ فرانسه ، به سومین بازیکنی تبدیل شد که در توانست هر چهار عنوان اصلی را به صورت همزمان به خود اختصاص دهد. اولین بازیکنی که توانست این عنوان را کسب کند، راد لور در سال ۱۹۶۹ بود که موفق شد در سه سطح مختلف این کار را انجام دهد.
365da726e8a06328704d74fb615c1813
دوران کودکی و آموزشی نوواک :
نواک جوکوویچ در تاریخ ۲۲ می سال ۱۹۸۷ در بلگراد یوگوسلاوی یا همان صربستان کنونی به دنیا آمد. نام مادر او دیانا و نام پدر نواک، سردیان بود که یک خلبان حرفه ای و به شدت به ورزش فوتبال علاقه داشت. دو برادر کوچکتر او یعنی جورجی و مارکو، نیز تنیسور بودند و همیشه آرزو داشتند که به یک بازیکن حرفه ای و بزرگ تنیس تبدیل شوند. زمانی که نوواک چهار ساله بود، به یک مسابقه رسمی دعوت شد و در سن شش سالگی در سال ۱۹۹۳ ، توسط مربی اش یلنا ژنیچیج، به عنوان بازیکن ذخیره تیم صربستان، انتخاب گردید. او از عملکرد فوق العاده نوواک به وجد آمده بود و از آن به بعد تا سال ۱۹۹۹ مربی گری این ستاره را بر عهده داشت.
برای رشد و پیشرفت بیشتر وی، ژنیچیچ هدایت او را به نیکولا پیلیچ، بازیکن پیشین تنیس کروات واگذار کرد و این پسر ۱۲ ساله در سپتامبر ۱۹۹۹ به مدت ۴ سال به آکادمی تنیس پلیچ در یکی از شهر های آلمان پیوست.
نوواک اولین بازی بین المللی خود را در سن ۱۴ سالگی به نمایش گذاشت و توانست عنوان قهرمانی مسابقات تک نفره و دو نفره اروپا را از آن خود کند ودر رده تیمی نیز رتبه نخست را به خود اختصاص دهد.
5f850d84a7a038e12e53eba1f2184579
سال ۲۰۰۱- ۲۰۰۲
او در سال ۲۰۰۱ به عنوان عضوی از تیم جونیور دیویس کاپ از جمهوری فدرال یوگوسلاوی، به فینال رسید. با این حال نوواک در مسابقه تک نفره خود شکست را نیز تجربه کرد. بعد از چند سال جوکوویچ و خانواده‌ اش به کشور فرانسه مهاجرت نمودند و در مونت کارلو موناکو اقامت گزیدند.
جوکوویچ چهارده ساله در سال ۲۰۰۱، به عنوان قهرمان رقابت های سه گانه، انفرادی، دو نفره و رقابت تیمی انتخاب شد. وی در رقابت های تیمی موفق به کسب مدال نقره در مسابقات قهرمانی نوجوانان یوگوسلاوی شد. در سن شانزده سالگی، پس از کسب پنج عنوان قهرمانی در تورنمنت ITF ، جزء چهل تنیسور برتر جهان قرار گرفت.
سال ۲۰۰۳- ۲۰۰۵
در ابتدای فعالیت حرفه ای خود از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۵ توانست سه عنوان قهرمانی را به خود اختصاص دهد. اولین تورنمنت او در سال ۲۰۰۴ در مسابقات اوماگ بود که دور ۳۲ به فیلیپو ولاندری باخت. اولین حضور او در مسابقات گراند اسلم بازی های آزاد استرالیا در سال ۲۰۰۵، بعد از پیروزی در مقابل حریف خود واورینکا، با شکست در برابر مارات سفین همراه شد. جوکوویج بازی های خود را در دور سوم مسابقات ویمبلدون و هم چنین بازی های آزاد آمریکا ادامه داد و در مجموع توانست گیلرمو گارسیا لوپز، گائل مونفیلز و ماریو آنشیج را شکست دهد. بهترین بازی او در پاریس فرانسه بود که در این بازی توانست به دور سوم راه پیدا کند و ماریو پورتنا را از سد راه خود بردارد.
در سال ۲۰۰۵ در بازی های “آزاد استرالیا” شرکت نمود و اولین عنوان گراند اسلم را از آن خود کرد ولی در دور نخست این مسابقات از مارات سفین شکست خورد و حذف شد.
سال ۲۰۰۶
جوکوویچ بعد از اولین حضور در مرحله یک چهارم نهایی در گراند اسلم مسابقات آزاد فرانسه، و نیز با رسیدن به دور چهارم در مسابقات ویمبلدون همان سال، به رده های برتر جدول رده بندی انفرادی جهان دست یافت. سه هفته پس از مسابقات ویمبلدون، او بدون از دست دادن حتی یک ست، توانست نخستین عنوان ATP را در بازی های آزاد هلند در آمرسفورت کسب کند. جوکوویچ در فینال همان مسابقات نیکولاس ماسو را مغلوب خود کرد. در بازی های آزاد موسله که در متز انجام می شد توانست عنوان دومی را کسب و به جمع ۲۰ نفر برتر صعود کند.
در ۹ آوریل ۲۰۰۶ ، جوکوویچ توانست در چهار ست سرنوشت ساز، گرگ روسسکی از تیم بریتانیا را شکست دهد، و جام دیویس را به دست آورد.
c047a220f8d391e156c1f3e84be6c5fd 1
سال ۲۰۰۷
جوکوویچ سال ۲۰۰۷ را با شکست کریس گوچیون در فینال مسابقات آدلاید ، پیش از شکست در برابر راجر فدرر در دور چهارم بازی های آزاد استرالیا در ست های مستقیم آغاز کرد. او پس از کسب اولین عنوان سری مسترز خود، به صربستان بازگشت تا بتواند به کشورش خدمت کند و در مسابقات جام دیویس در مقابل جورجیا به رقابت پرداخت. او با شکست جورجیا توانست یک امتیاز به دست آورد. بعد از این بازی، او به مسابقات مسترز مونت کارلو دعوت شد. در دور سوم این بازی ها از راجر فدرر شکست خورد و در بازی های آزاد استوریل، توانست ریچارد گاسکت را در فینال شکست دهد.
در سال ۲۰۰۷ به مرحله نیمه نهایی بازی های آزاد فرانسه و ویمبلدون راه پیدا کرد. او دومین عنوان مسترز را در مونترال کانادا به دست آورد و سه بازیکن برتر جهان یعنی راجر فدرر، رافائل نادال و اندی رادیک را شکست داد که او را به مرد شماره سه جهان تبدیل کرد. در همان سال قهرمانی مسابقات آدلاید استرالیا را به دست آورد ولی در دور چهارم نخستین گرند اسلم سال ۲۰۰۷ در استرالیا در سه ست پیاپی مغلوب راجر فدرر شد.در نخستین مسترز همان سال در ایالت کالیفرنیا و در مسابقات مسترز ایندین ولز آمریکا شرکت نمود و توانست به فینال برسد اما در برابر رافائل نادال مغلوب شد. پس از گذشت یک هفته در دور یک چهارم نهایی مسترز میامی آمریکا توانست رافائل نادال شکست دهد و به فینال رقابت ها برسد.
در دو مسترز بعدی در آلمان و ایتالیا در دور یک چهارم نهایی مغلوب رافائل نادال و کارلوس مویا شد، و بعد از دو هفته برای اولین بار در رقابت های گرند اسلم فرانسه شرکت نمود و به مرحله ی نیمه نهایی راه یافت اما در برابر رافائل نادال باز هم شکست خورد.
سال ۲۰۰۸
سال ۲۰۰۸ مهم ترین و پر افتخارترین سال بازی های نوواک جوکوویچ است زیرا در این سال او توانست به بزرگترین رویای خود یعنی کسب عنوان قهرمانی دست پیدا کند.
در المپیک ۲۰۰۸ پکن، که از ۱۰ تا ۱۷ آگوست به طول انجامید، توانست در این بازی ها به عنوان بازیکن صربستانی در رقابت های انفرادی تنیس شرکت نماید و موفق به کسب مدال برنز شود. در این رقابت ها عنوان نخست و مدال طلا به رافائل نادال، مدال نقره به فرناندو گنزالس و مدال برنز به نوواک جوکوویچ تعلق گرفت.
در بازی های آزاد استرالیا بدون هیچ باختی به دومین فینال پیاپی خود در گراند اسلم رسید و توانست در مرحله نیمه نهایی راجر فدرر را شکست دهد. با رسیدن به این مرحله، او به عنوان جوان ترین بازیکنی که توانسته است هر چهار گراند اسلم را از ان خود کند شناخته شد.
او در فینال بازی های آزاد استرالیا توانست جو- ویلفرد سونگای فرانسوی را با نتیجه ۴–۶, ۶–۴, ۶–۳, ۷–۶(۷–۲) شکست دهد و برای اولین بار عنوان قهرمانی یک گراند اسلم را به دست آورد.
af26290ca4b8db13888b6d923d8906b6 1
این اولین و بزرگترین عنوان قهرمانی وی در آن زمان به شمار می رفت.
بعد از بازی های المپیک، جوکوویچ در تنیس آزاد آمریكا شرکت نمود و در مرحله یک چهارم نهایی اندی رادیك را شکست داد. حضور او در این مسابقات مرحله نیمه نهایی، با باخت در چهار ست مقابل فدرر ، به پایان رسید. او بعد از بازی های آزاد آمریکا، در چهار تورنمنت دیگر نیز شرکت نمود.
در نوامبر ۲۰۰۸، در جام مسترز تنیس، مقام دوم را در شانگهای به دست آورد.
تورنمنت بعدی جوکوویج، مسابقات تنیس دبی بود که در مرحله نیمه نهایی مغلوب رادیک شد. در بازی های لایف مسترز در ایندین ولز، با شکست مردی فیش در فینال مسابقات توانست نهمین پیروزی خود را درعنوان انفرادی کسب نماید.
دهمین برد خود را در بازی های انفرادی، در برابر واورینکا در بازی های بین المللی ایتالیا در رم به دست آورد. هفته بعد از آن در مسابقات مسترز هامبورگ شرکت کرد و در مرحله نیمه نهایی از رافائل نادال شکست خورد. در بازی های آزاد فرانسه، جوکوویچ، به عنوان سومین بازیکن بعد از نادال و فدرر قرار گرفت که در نیمه نهایی از نادال شکست خورده بود.
سال ۲۰۰۹
جوکوویچ بازی های خود را در سال ۲۰۰۹ با شرکت در مسابقات بین المللی بریزبن آغاز کرد که در این مسابقات در مقابل ارنست گلبیس مغلوب شد. در بازی های بین المللی سیدنی، او در مرحله نیمه نهایی به جارکو نیمینن باخت.
او به عنوان مدافع قهرمانی بازی های آزاد استرالیا، از بازی خود با اندی رادیک، در مرحله یک چهارم نهایی کناره گیری نمود.
پس از باخت درمرحله نیمه نهایی مقابل سونگای فرانسوی در شهر مارسی، در مسابقات تنیس دبی شرکت کرد و با شکست دیوید فرر، دوازدهمین عنوان حرفه ای را کسب کرد.
هفته بعد از آن، او در مسابقات ایندین ولز شرکت نمود اما در مرحله یک چهارم نهایی مغلوب رادیک شد.
در بازی های آزاد سونی- اریکسون در کین بیسکین، توانست در مرحله نیمه نهایی راجر فدرر را شکست دهد ولی در فینال همین مسابقات در برابر اندی موری شکست را پذیرفت.
جوکوویچ در مسابقات تور جهانی مسترز ATP ، در مونت کارلو رولکس مسترز شرکت کرد و در فینال این مسابقات مغلوب رافائل نادال شد.
سال ۲۰۱۰
جوکوویچ بازی های خود را در سال ۲۰۱۰ با یک رویداد نمایشی در AAMI Classic در ملبورن استرالیا آغاز نمود. در اولین دیدار خود، پیش از این که در برابر فرناندو ورداسکو شکست را بپذیرد، توانست در برابر هاس پیروز شود.
جوکوویچ در مسابقات آزاد استرالیا در سال ۲۰۱۰ شرکت نمود و در مرحله یک چهارم نهایی، پنج امتیاز به حریف خود، سونگا اهدا کرد.
ff058daded9752daa26d567a47249f0e
در ۸-۶ مارچ ۲۰۱۰، جوکوویچ به عنوان مهره کلیدی تیم صربستان در بازی های جام دیویس ایفای نقش نمود و توانست مقام قهرمانی را برای اولین بار در تاریخ این کشور به ارمغان بیاورد. بازی او در مقابل تیم آمریکا و پیروزی او در مقابل سم کوئری و جان ایزنر از افتخارات بزرگ او است که در کارنامه موفقیت های وی ثبت شده است.
برای رسیدن تیم صربستان به فینال مسابقات جام دیویس، باید از سد دو تیم بزرگ یعنی کرواسی و جموری چک عبور می کرد. بعد از شکست این دو تیم، صربستان در مقابل فرانسه بازی کرد و در فینال این بازی ها در بلگراد، توانست فرانسه را نیز شکست دهد. جوکوویچ، در فینال این مسابقات دو امتیاز در بازی های انفرادی برای تیمش کسب کرد که این دو امتیاز را با برد در برابرگیلز سیمون و گائل مونفیس به دست آورد و هم تیمی او ویکتور ترویکی نیز توانست بر مایکل لودرا غلبه نماید و بدین صورت جام قهرمانی مسابقات جام دیویس را بالای سر ببرند.
مسابقات مسترز ایندین ولز در مارچ سال ۲۰۱۰ در ایالت کالیفرنیای آمریکا برگزار شد که در این مسابقات، جوکوویچ در دور چهارم در مقابل لوبیچیج شکست خورد.
در بازی های مسترز میامی، او در نخستین بازی خود با الیور روچوس بازی کرد و از او نیز شکست خورد. بعد از شکست های پی در پی، جوکویچ اعلام کرد که دیگر تمایلی برای ادامه کار با تاد مارتین مربی اش ندارد و خواهان قطع همکاری خود با او است.
در بازی های مسترز مونت کارلو رولکس که از تاریخ ۱۰ تا ۱۸ آپریل ۲۰۱۰، در موناکو فرانسه انجام شد، جوکوویچ در نخستین بازی خود در زمین خاکی تنیس، ، با برتری در برابر واورینکا و دیوید نالبندیان، پیش از باخت به ورداسکو راهی مرحله نیمه نهایی شد.
او بار دیگر در مسابقات بین المللی BNL d’Italia که در فورو ایتالیاکو شهر رم ایتالیا برگزار می شد، در مرحله یک چهارم نهایی به حریف خود ورداسکو باخت. او به عنوان مدافع قهرمانی رخدادهای ورزشی در زادگاه اش، در بازی های آزاد صربستان بلگراد شرکت نمود اما در مرحله یک چهارم نهایی فیلیپ کراژینویچ بر او غلبه کرد و را از دور مسابقات خارج نمود.
سال ۲۰۱۱
نوواک جوکوویچ، در سال۲۰۱۱ ، توانست در ۴۳ بازی پیاپی، به پیروزی دست پیدا کند و همین مسئله او را به تنها بازیکن جهان با کارنامه ای درخشان تبدیل نموده است. در همان سال او در مسابقات آزاد استرالیا، آزاد آمریکا ویمبلدون شرکت نمود و مقام قهرمانی را در این مسابقات کسب کرد و به عنوان مرد شماره یک تنیس جهان معرفی شد.
db3a17f7bcac837ecc1fe2bc630a5473
او در بازی های ازاد استرالیا در سال ۲۰۱۱ در مقابل اندی موری بازی کرد و توانست با کسب نتایج ۶–۴, ۶–۲, ۶–۳ در فینال انفرادی تنیس مردان وی را شکست دهد. این دومین عنوان قهرمانی او در بازی های آزاد استرالیا و در مجموع دومین عنوان قهرمانی بزرگ او به شمار می آمد. راجر فدرر که در این بازی های به عنوان مدافع قهرمانی حضور داشت، مغلوب جوکوویچ شد.
در مسابقات ویمبلدون با شکست رافائل نادال در فینال این مسابقات با نتایج ۶–۴, ۶–۱, ۱–۶, ۶–۳ در قسمت انفرادی آقایان، توانست عنوان قهرمانی این مسابقات را در ویمبلدون از آن خود کند.
کسب اولین عنوان قهرمانی ویمبلدون و همچنین سومین گراند اسلم در کارنامه درخشان او در سال ۲۰۱۱ ثبت شد.
در مسابقات آزاد آمریکا ، جوکوویچ توانست با شکست رافائل نادال با نتایج ۶–۲, ۶–۴, ۶–۷و۳–۷, ۶–۱ در فینال این مسابقات به مقام قهرمانی دست پیدا کند و عنوان قهرمانی تنیس انفرادی مردان را از آن خود نماید.
جوکوویچ با کسب پیروزی در مسابقات بازی های آزاد آمریکا توانست پیروز چشمگیر دیگری را در کارنامه سال ۲۰۱۱ خود ثبت کند. او اولین قهرمانی بازی های آزاد آمریکا، سومین گراند اسلم خود در سال و در مجموع، چهارمین گراند اسلم را به نام خود ثبت کرد.
پیت سمپراس بازیکن حرفه ای تنیس آمریکا اذعان داشت که فصل ۲۰۱۱ جوکوویچ، یکی از بهترین فصل های بازی او در تمام دوران ورزشی اش بوده است.
بوریس بکر بازیکن سابق تنیس حرفه ای اهل آلمان، نیز از فصل ۲۰۱۱ ، به عنوان یکی از بهترین فصل های بازی تنیس جوکوویچ در تمامی دوران ها یاد کرد. وی افزود :

” ممکن است که از نظر آماری او بهترین بازیکن نباشد، اما او توانسته است که راجرر فدرر و نادال را شکست دهد، او برای به چالش کشیدن تمام اطرافیان خود در بزرگترین مسابقات جهان آماده است”.

او با ۱۳ برد با نتیجه ۰-۶ در یک فصل، جایزه جهانی بیگل را نیز به خود اختصاص داد.
او هم چنین موفق به شکست پنج رکورد در مسابقات ATP World Tour Masters ۱۰۰۰ شد و رکورد جدید کسب بیشترین جایزه نقدی به ارزش ۱۲ میلیون دلار را به خود اختصاص داد.
او در پایان فصل به دلیل مصدومیت از ناحیه کمر دچار افت شد و با نمایش ضعیفی که از خود در فینال مسابقات جهانی ATP انجام داد، به کار خود در این سری از مسابقات پایان داد.
c8e9251c97c29ec7bdcbfcc2dbc5b5f0
سال ۲۰۱۲
او فصل ۲۰۱۲ خود را با شرکت در بازی های آزاد استرالیا آغاز نمود. وی چهار بازی نخست خود را با پیروزی در برابر پائولو لورنزی، سانتیاگو ژیرالدو، نیکولاس ماهوت و هیوت به پایان رسانید. در مرحله یک چهارم نهایی توانست در سه ست، دیوید فرر را مغلوب خود کند و در مرحله نیمه نهایی، پس از ۴ ساعت و ۵۰ دقیقه در ۵ ست اندی موری را شکست داد.
در فینال مسابقات انفرادی مردان در بازی های آزاد استرالیا، او در ۵ ست نادال را با نتایج ۵–۷, ۶–۴, ۶–۲, ۶–۷(۵–۷), ۷–۵ شکست داد و با بازی فوق العاده اش در ست پنجم، توانست در این بازی به زیبایی بدرخشد. مدت زمان این بازی ۵ ساعت و ۵۳ دقیقه به طول انجامید که طولانی ترین مسابقه فینال در تاریخ این بازی ها ثبت شد. این بازی در نظر بسیاری از تنیسو رهای حرفه ای دنیا، به عنوان بزرگ ترین بازی تاریخ به شمار می آید و نادال به عنوان اولین و تنها بازیکنی است که در سه فینال پیاپی در گراند اسلم در برابر جوکوویچ تن به شکست داده است.
در المپیک تابستانی ۲۰۱۲، که از ۲۷ جولای تا ۱۲ آگوست در لندن برگزار شد، او به عنوان پرچم دار کشور صربستان انتخاب شد. در دوم آگوست ۲۰۱۲، توانست سونگای فرانسوی را شکست دهد و به مرحله نیمه نهایی المپیک راه یابد ولی در این مرحله در برابر اندی موری در ست های مستقیم شکست خورد. در بازی بعدی خود که نبرد برای کسب مدال برنز بود در برابر دل پورتو شکست خورد و به عنوان چهارمی دست یافت.
در سال ۲۰۱۲ در مسابقات تور جهانیATP شرکت نمود و در فینال این مسابقات توانست راجر فدرر را با نتایج ۶–۷و ۶–۸ و۵–۷ شکست دهد و عنوان قهرمانی این مسابقات را از آن خود کند.
در همان سال، جوکوویچ در فینال تنیس آزاد آمریکا در مقابل اندی موری بازی سختی را انجام داد و بعد از پنج ست، بازی را حریف خود اندی موری واگذار کرد. وی به دلیل دست یابی به موفقیت های بزرگ در سال ۲۰۱۲، توسط فدراسیون بین المللی تنیس به عنوان قهرمان جهانی ITF ۲۰۱۲ در مسابقات مردان انتخاب شد.
سال ۲۰۱۳
جوکوویچ فصل ۲۰۱۳ را با شکست اندی موری در فینال بازی های آزاد استرالیا در رده انفرادی مردان آغاز کرد و برای سومین سال پیاپی، جام قهرمانی تنیس آزاد استرالیا را در سال ۲۰۱۳، به خانه برد.
در مسابقات تور جهانی ATP انفرادی مردان در سال ۲۰۱۳ که در زمین بازی آرنا در شهر لندن برگزار می شد، شرکت کرد و در فینال این مسابقات توانست رافائل نادال را شکست دهد و پیروزی بزرگی را در این رقابت ها کسب و جام قهرمانی را بالای سر ببرد.
a65aacea778d1fd483688d98773fe761
در دوم مارچ ۲۰۱۳ جوکوویچ با شکست دادن تامی بریدچ در فینال مسابقات تنیس دبی سی و ششمین عنوان حرفه ای خود را به دست آورد.
وی به عنوان مدافع قهرمانی در مسابقات مسترز میامی شرکت نمود، اما در دور چهارم مغلوب تامی هاس شد.
در پایان ماه آوریل، او توانست نادال را با هشت بار عنوان قهرمانی در فینال مسترز مونت کارلو رولکس شکست دهد و رتبه نخست را در این مسابقات کسب کند.
در ماه می همان سال، او در دور دوم رقابت های آزاد مادرید، در سه ست از گریگور دیمیتروف شکست خورد.هم چنین او بعد از آن در مرحله یک چهارم نهایی رقابت های مسترز رم از بریدج شکست خورد.
در جام راجرز، او در مرحله نیمه نهایی در سه ست به رافال نادال باخت.
در اوایل ماه اکتبر، او چهارمین عنوان قهرمانی خود را در پکن با شکست نادال به دست آورد. او هم چنین توانست عنوان مسترز رولکس شانگهای را به دست آورد.
سال ۲۰۱۴
جوکوویج سال ۲۰۱۴ را با کسب پیروزی در مسابقات آزاد جهانی تنیس موبادالا در استرالیا و شکست دیوید فرر آغاز نمود. او در چهار بازی ابتدایی خود به ترتیب در مقابل لوکاس لاکو، لئوناردو مایر، دنیس ایستومین و فابیو فوبنینی، بازی نمود و آن ها را شکست داد. وی در مرحله یک چهارم نهایی با واورینکا بازی کرد. این دومین بازی آن ها در طی دو سال پیاپی بود. جوکوویچ در ست پنجم از واورینکا شکست خورد و پس از کسب ۲۵ پیروزی به نوار پیروزی های خود در ملبورن استرالیا پایان داد.
جوکوویچ در مسابقات تنیس دبی شرکت نمود اما در مرحله نیمه نهایی مغلوب راجر فدرر شد. پس از آن در مسابقات مسترز ایندین ولز در فینال دوباره به راجر فدرر خورد و توانست او را شکست دهد.
پس از بهبودی جزیی از مصدومیت مچ دست ، در مسابقات فینال مسترز ایتالیا شرکت نمود و توانست سومین عنوان قهرمانی را با شکست رافائل نادال به خود اختصاص دهد. او جایزه ای را به مبلغ ۵۰۰۰۰۰ دلار که از بازی در این مسابقات به دست آورده بود، به قربانیان سیل اروپای جنوب شرقی اهدا نمود.
5ac4df231cdf403bbedad176280a6cd0
او در بازی های آزاد فرانسه شرکت نمود و در فینال این بازی ها در چهار ست بازی را به رافائل نادال واگذار کرد.
در مسابقات ویمبلدون که در سال ۲۰۱۴ برگزار شد، با شکست راجر فدرر توانست دومین مقام قهرمانی مسابقات ویمبلدون و هفتمین عنوان گراند اسلم را به دست آورد.

سال ۲۰۱۵
جوکوویچ فصل ۲۰۱۵ را با بازی در مسابقات آزاد قطر آغاز کرد. این بازی ها از ۵ تا ۱۱ ژانویه سال ۲۰۱۵ در ورزشگاه تنیس بین المللی خلیفا در دوحه قطر برگزار شد. وی در مرحله یک چهارم نهایی مقابل ایوو کارلوویچ در سه ست شکست سختی را متحمل و از دور این مسابقات حذف شد.
او پس از این شکست در مسابقات تنیس آزاد استرالیا شرکت کرد و توانست در ۵ دور اول بدون باخت حتی یک ست ، بازی های خود را به پایان برساند. در مرحله نیمه نهایی او با مدافع قهرمانی، واورینکا، کسی که توانسته بود سال قبل او را شکست دهد روبرو شد و او را شکست داد. در فینال مسابقات آزاد استرالیا در برابر اندی موری بازی کرد و توانست او را مغلوب کند و عنوان قهرمانی این مسابقات را کسب نماید.
در مسابقات ویمبلدون ۲۰۱۵، بعد از شکست راجر فدرر در فینال این مسابقات بار دیگر عنوان قهرمانی مسابقات ویمبلدون را به خود اختصاص داد و توانست سومین قهرمانی ویمبلدون، نهمین عنوان قهرمانی گراند اسلم و دومین عنوان بزرگ قهرمانی سال را از آن خود کند.
بعد از شرکت در مسابقات تنیس آزاد آمریکا، در فینال این مسابقات در مقابل راجر فدرر قرار گرفت و با شکست او با نتایج ۶–۴, ۵–۷, ۶–۴, ۶–۴ توانست یک عنوان قهرمانی دیگر را نیز به نام خود ثبت نماید. جوکوویچ، بعد از راد لور و راجر فدرر، سومین فردی شد که توانسته است به هر چهار گراند اسلم در طی یک سال دست پیدا کند. پس از کسب عنوان قهرمانی در تنیس آزاد آمریکا، شرکت ها و برند های بزرگی از جمله “تلکام” ،” فیت لاین”، ” مرسدس بنز” و ” سیکو” نیز تمایل بسیاری را برای انجام امور تبلیغاتی با جوکوویچ خود نشان دادند.
در بازی های انفرادی تور جهانی ATP در سال ۲۰۱۵، او توانست در فینال این مسابقات راجر فدرر را شکست دهد و به قهرمانی این مسابقات دست پیدا کند. این چهارمین قهرمانی پیاپی او در این مسابقات به شمار می رفت.
پیش از آخرین رویداد بزرگ گراند اسلم سال، جوکوویچ این شانس را به دست آورد که به اولین تنیسور تاریخ تبدیل شود که بتواند مجموعه کامل عناوین مسترز ۱۰۰۰ امتیازی را در سینسیناتی از آن خود کند و برای پنجمین بار به فینال برسد ، اما او بار دیگر توسط فدرر شکست خورد و از کسب این عنوان مهم باز ماند.
29b2181b7c1865ff0691d82329e896b0 1
سال ۲۰۱۶
نوواک جوکوویچ پس از شرکت در بازی های آزاد استرالیا، با شکست اندی موری در فینال این توانست در عنوان قهرمانی را به خود اختصاص دهد. این چهارمین بازی نواک برابر اندی موری در فینال مسابقات آزاد استرالیا بود و او موفق شد تا ششمین قهرمانی خود در بازی های آزاد استرالیا را بدست آورد.
جوکوویچ توانست در بازی های مسترز ایندین ولز شرکت کند و در مرحله نیمه نهایی رافائل نادال را مغلوب کند ودر فینال این مسابقات در برابرمیلوس راونیک قرار گیرد و او را شکست دهد و عنوان قهرمانی را تصاحب کند. میزان امتیازات جوکوویچ در این برهه به حدی رسیده بود که مجموع امتیازات راجر فدرر و اندی موری به او نمی رسید. در تاریخ ۳ آوریل ۲۰۱۶ ، جوکوویچ برای سومین سال پیاپی در بازی های ازاد میامی ۲۰۱۶ توانست در مقابل آندره آغاسی بازی کند و ششمین پیروزی را در این بازی ها از آن خود کند. سال ۲۰۱۶ برای نواک جوکوویچ سالی پر از موفقیت بود زیرا او توانست در رقابت های ایندین ولز و در بازی های آزاد میامی بدون هیچ تجربه باختی به پیروزی دست پیدا کند.
برد او در فینال بازی های آزاد میامی و برتری او نسبت به راجر فدرر در این مسابقه سبب شد تا او بتواند جایزه نقدی این رقابت ها را به مبلغ ۹۸.۲ میلیون دلار را از آن خود کند.
در بازی های تنیس آزاد فرانسه که از تاریخ ۲۲ می تا ۵ جون سال ۲۰۱۶ در پاریس برگزار شد، جوکوویچ در رقابت های انفرادی مردان شرکت نمود و توانست در فینال این مسابقات با غلبه بر اندی موری با نتایج ۳–۶, ۶–۱, ۶–۲, ۶–۴ به مدال قهرمانی دست پیدا کند شد که .او هم چنین به سومین بازیکنی تبدیل شد که توانسته است که هر چهار عنوان گراند اسلم را در یک سال از آن خود کند و به جایزه نقدی ۱۰۰ میلیون دلار این رقابت ها دست پیدا کند.
سال ۲۰۱۷
در ۲ تا ۷ ژانویه سال ۲۰۱۷ مسابقات آزاد قطر در دوحه برگزار شد، که در این مسابقات جوکوویچ عنوان قهرمانی را به دست آورد و مرد شماره یک تنیس دنیا، اندی موری را در سه ست شکست داد.
بعد از آن، در مسابقات تنیس آزاد استرالیا ۲۰۱۷ که از ۱۶ تا ۲۹ ژانویه در ملبورن استرالیا برگزار شد، وی در دور دوم با مرد شماره ۱۱۷ تنیس دنیا دنیس ایستومین از ازبکستان بازی کرد و مغلوب وی شد. از سال ۲۰۰۷ این اولین بار بود که جوکوویچ نتوانسته بود در مرحله یک چهارم نهایی در بازی های آزاد استرالیا به میدان برود و برای اولین بار در زندگی حرفه ای خود در یک تورنمنت گراند اسلم به بازیکنی که در رده خارج از ۱۰۰ نفر برتر قرار داشت، بازی را واگذار کرده بود.
در ماه فوریه و مارس، جوکوویچ در بازی های آزاد مکزیک و مسترز ایندین ولز بازی کرد، اما در هر دو رویداد به ترتیب در دورهای سوم و چهارم توسط نیک کریوس حذف شد. در ماه آوریل سال ۲۰۱۷ در مسابقات مسترز مونت کارلو شرکت نمود و بعد از رسیدن به مرحله یک چهارم نهایی در مقابل دیوید گوفین شکست خورد.
پس از بازی در مسابقات مسترز مادرید، او توانست نمایش بهتری از خود به اجرا بگذارد و به مرحله نیمه نهایی راه پیدا کند ولی مقابل نادال تن به شکست داد.
4b043a65dc8d3ea1be6c763f78abcb0d 3
در ۲۱ مه ۲۰۱۷ ، وی آندره آغاسی را به عنوان مربی جدید خود انتخاب کرد و اعلام کرد که آندره آغاسی به عنوان مربی او را در بازی های تنیس آزاد فرانسه ۲۰۱۷ همراهی خواهد نمود. با این حال، او به عنوان مدافع قهرمانی، در رولاند گاروس بازی را در یک چهارم نهایی به دومینیک تیم واگذار کرد.
در تاریخ ۲۶جولای ۲۰۱۷ ، اعلام کرد برای بازیابی کامل سلامتی آرنج خود ، بازی های آزاد آمریکا ۲۰۱۷ و بقیه فصل ۲۰۱۷ را از دست خواهد داد و از مسابقات کناره گیری کرد.
سال ۲۰۱۸
در ژانویه سال ۲۰۱۸ ، وی در مسابقات نمایشی كویونگ كلاسیك ، در برابر دومینیك تیم پیروز شد.
در مسابقات آزاد استرالیا ۲۰۱۸ ، او در دور دوم مقابل گال مونفیلس پیروز شد و سپس در دور سوم پیش از آن که در مقابل چانگ هیون از کره جنوبی به میدان برود، آلبرت راموس ویشیلاس را حذف نمود.
در اواخر ژانویه، وی تحت عمل جراحی آرنج قرار گرفت و در سوم مارس، وی در توییتر خود اعلام کرد که دوباره به زمین های تمرین بازگشته است  و با تقریبا یک هفته تمرین ، او به طرز حیرت انگیزی توانست در بازی های ایندین ولز بازی کند و در دور دوم بازی با تارو دانیل از او شکست خورد و حذف شد. وی در بازی های آزاد میامی ، بار دیگر در دور دوم به بنوئه پیر باخت. او دوباره با مربی خود ماریان ویدا، در مسابقات مسترز مونت کارلو شرکت کرد و پیروزی را در برابر دوسان لاژوویچ و بورنا کوریک تجربه کرد و به دنبال آن یک باخت را در برابر شماره ۷  جهان یعنی دومینیک تیم متحمل شد و بعد از آن بازی ها وی در یک کنفرانس مطبوعاتی اظهار داشت:

 “بالاخره بعد از دو سال می توانم بدون درد بازی کنم.”

او بازی قوی و محکمی را در زمین های چمن باشگاه کویین، از خود به نمایش و تقریباً ۱۸ ماه پس از شکست دادن گریگور دیمیتروف در دور دوم، اولین پیروزی خود را در این تنیسور مجددا کسب کرد. سپس او توانست بدون از دست دادن حتی یک ست ،آدریان مانارینو و جرمی چاردی را شکست دهد وبه فینال برسد.  ولی علی رغم داشتن شرایط مناسب ، وی بازی را به مارین ژیلیچ  واگذار کرد.
بعد از آن در مسابقات ویمبلدون برای رسیدن به مرحله نیمه ‌نهایی، تنیس ساندگرن، هوراسیو زبالوس ، کایل ادموند ، کارن خاچانوف و کی نیشیکوری را شکست داد و در آن جا در مقابل رقیب دیرینه خود، رافائل نادال قرار گرفت.جوکوویچ در ست پنجم در یک مسابقه ۵ ساعته و ۱۷ دقیقه ای که در طی دو روز انجام نادال را شکست داد.
این مسابقه به دومین بازی طولانی مرحله نیمه نهایی تاریخ ویمبلدون تبدیل شد. وی با شکست  کوین اندرسون در فینال پس از ۲ ساعت و ۱۸ دقیقه ، توانست چهارمین عنوان ویمبلدون و هم چنین سیزدهمین عنوان بزرگ تنیس را از آن خود کند.
1c3489e1f70b772fd001d82bd1755489
جوکوویچ پس از کسب پیروزی بر روی زمین چمن، به بازی در زمین های سخت ورزشگاه آمریکای شمالی پرداخت ودر سومین دوره از مسابقات جام راجرز شرکت نمود. او درمقابل استفانوس سیتسیپاس به مدت ۲ ساعت و ۱۶ دقیقه در سه ست‌ بازی کرد و در نهایت بازی را به او واگذار کرد. بعد از این رقابت ها او در بازی های آزاد آمریکا شرکت کرد. این اولین حضور او در این مسابقات بعد از فینال سال ۲۰۱۶ در آمریکا بود. او در برابر بازیکنانی چون: مارتون فاسوویچ، تنیس سندگرن، ریچارد گاسکت و خوا سوسا بازی کرد و توانست به مرحله یک چهارم نهایی راه یابد و انتظار داشت که در این مرحله  در برابر راجر فدرر قرار گیرد. اما فدرر در بازی مقابل جان میلمن شکست خورده و از ادامه بازی ها جا ماند و کار برای او راحت تر شد. زیرا فدرر رکورد دار رقابت های گرانداسلم است. جوکوویچ برای یازدهمین بار به  مرحله نیمه نهایی تنیس آزاد آمریکا رسید و با کی نیشیکوری در این مرحله به مقابله پرداخت و توانست او را مغلوب خود کند و  برای هشتمین بار به فینال تنیس آزاد آمریکا راه یافت و در برابر خوان مارتین دل پورتو بازی کرد و را با نتایج  ۶–۳, ۷–۶ و ۷–۴ , ۶–۳  او را شکست داد و قهرمان این دوره از رقابت ها لقب گرفت.
سال ۲۰۱۹
او در سال ۲۰۱۹ ابتدا در مسابقات آزاد قطر شرکت نمود. وی پیش از آن که در برابر روبرتو باتیستا آگوت در مرحله نیمه ‌نهایی تحمل شکست شود، توانست دمیر دوومور ، مارتون فوکوویچ و نیکولز باسیلواشویلی را از پیش رو بردارد ولی در مرحله نیمه نهایی همان طور که گفته شد بازی را واگذار کرد.
در تنیس آزاد استرالیا او میچل کروگر ، جو – ویلفرد سونگا، دنس شاپوالوف، دانیل مدودف، کی نیشیکووری و لوکاس پویله را شکست داد تا به فینال برسد. در فینال این رقابت ها او رافائل نادال در ست های مستقیم  و با نتایج ۶–۳, ۶–۲, ۶–۳ را شکست داد و  برنده پانزدهمین گرند اسلم و رکورد هفتمین قهرمانی را بازی های آزاد استرالیا را به دست آورد.  لازم به ذکر است جدال این دو تنیسور مدت دو ساعت و چهار دقیقه به طول انجامید.
پس از آن جوکوویچ با بازی در مسترز ۲۰۱۹ مونت کارلو،  در مرحله یک چهارم نهایی  بازی را به دانیل مدودف در سه ست واگذار کرد. پس از آن در طول رقابت های تنیس آزاد مادرید ، نواک جوکوویچ، هفته ۲۵۰ام  صدر نشینی خود را در رقابت های جهانی جشن گرفت. او بعد از راجر فدرر، پیت سامپراس، ایوان لندل و جیمی کانرز یکی از پنج بازیکنی است که توانسته عنوان رتبه یک تنیس دنیا را در ۲۵۰ هفته حفظ کند. او در مسابقات ویمبلدون توانست شانزدهمین گراند اسلم خود را به دست بیاورد و برای پنجمین بار از عنوان قهرمانی خود در این مسابقات دفاع نماید. با شکست راجر فدرر در یک مسابقه ای که به مدت چهار ساعت و پنجاه و هفت دقیقه به طول انجامید او به شانزدهمین گراند اسلم خود دست یافت ولی هم چنان تا رکورد ۲۰ گرند اسلم راجر فدرر فاصله دارد. این جدال بین تنیسور شماره یک دنیا و سوم دنیا به عنوان طولانی ترین بازی انفرادی مردان تاریخ ویمبلدون رقم خورد. جوکوویچ سپس در مسابقات آزاد سینسیناتی  ۲۰۱۹ به عنوان مدافع  قهرمانی  بازی کرد و به مرحله نیمه نهایی راه یافت ولی بعد از سه ست بازی، مغلوب دانیل مدودف شد.
او پس از شرکت در مسابقات آزاد ایالات متحده ۲۰۱۹ ، نتوانست از عنوان خود دفاع کند و در دور چهارم  بازی را به استن واورینکا واگذار کرد، این در حالی بود که توانایی و قدرت بدنی او به دلیل مصدومیت پیش از بازنشستگی اش پایین آمده بود و این شکست باعث شد در سال ۲۰۱۹  تنها دو گراند اسلم از چهار گرند اسلم را فتح کند و دو عنوان قهرمانی دیگر گراند اسلم سال ۲۰۱۹ به مرد شماره دو تنیس دنیا یعنی رافائل نادالی برسد که در حال حاضر با ۶۲۰ امتیاز اختلاف تا رتبه یک جدول، جایگاه نواک جوکوویچ را بیش از پیش تهدید می کند و در صورت تنها یک قهرمانی نادال در یک تورنومنت جوکوویچ پس از مدت ها به جایگاه دوم تنزل پیدا می کند.

ازدواج نواک جوکوویچ:

9b1ec03605cbf3fdb1917c2f40cc6534
آشنایی جوکوویچ با همسرش یلنا ریستیچ، به دوران دبیرستان وی در سال ۲۰۰۵ باز می گردد. آن ها در سپتامبر ۲۰۱۳ با یکدیگر نامزد کردند و یک سال بعد یعنی در ۱۰ جولای ۲۰۱۴ در وتی استفان مونته نگرو ازدواج کردند، البته در همان روز در کلیسای سنت استفان که متعلق به پراسویکا موناستری بود مراسمی برگزار شده بود که به همین دلیل عقد رسمی آن ها به دو روز بعد یعنی ۱۲ جولای ۲۰۱۳ موکول شد. اولین فرزند آن ها به نام استفان در ۲۱ اکتبر ۲۰۱۴ و دخترش تارا در سال ۲۰۱۷  به دنیا آمد.

مربی های نوواک جوکوویچ

در سال های ۲۰۰۴ و ۲۰۰۵ ، دژان پتروویچ  عنوان مربیگری جوکوویچ را بر عهده گرفت. از پاییز ۲۰۰۵ تا جون ۲۰۰۶ ، ریکاردو پیاتی مسئولیت او را عهده دار شد که در این حین او زمان زیادی را برای نوواک ۱۸ ساله و ایوان لوجوشیچ اختصاص داده بود. از جون ۲۰۰۶ تا می ۲۰۱۷، جوکوویچ توسط “مارین ویدا”مربی و تنیسور سابق حرفه ای اسلواکی  تحت آموزش قرار گرفت. اولین ملاقات آن دو در مسابقات آزاد فرانسه صورت گرفت. پس از آن ویدا به عنوان سر مربی جوکوویچ نوزده ساله انتخاب شد.  در این میان، مربی های دیگری هم به صورت پاره وقت با او به تمرین می پرداختند: در بهار سال ۲۰۰۷، او با مارک وودفورد استرالیایی که تخصص وی بر روی توپ و تور است ، شروع به تمرین نمود. از آگوست ۲۰۰۹ تا آپریل ۲۰۱۰، تاد مارتین آمریکایی به تیم مربی گری او پیوست. تلاش های بی وقفه این مربی، باعث شد که جوکوویچ بتواند در حرکت های سرو خود تغییرات اساسی به وجود آورد. از اوایل سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۷ ، جوکوویچ با میلان آماناویچ فیزیوتراپیستی که قبلاً در باشگاه Red Star بلگراد مشغول به کار بود و ولادیمیر رادمانوویچ ، بازیکن NBA ، فعالیت داشت، شروع به همکاری کرد. از پاییز ۲۰۰۶، جوکوویچ  تحت نظر مربی بدن ساز اسرائیلی خود رونن بیگا، به تمرین می پرداخت، اما این دو در بهار ۲۰۰۹  از یکدیگر جدا شدند. جوکوویچ تصمیم گرفت که تغییراتی را در نحوه بازی خود به وجود آورد و بیشتر بر روی نقاط ضعف خود کار کند تا بتواند جلوی باخت های پی در پی خود در برابر نادال را بگیرد. در آپریل ۲۰۰۹، پیش از مسابقات مسترز رم، جوکوویچ از فیل گریتچ اتریشی به عنوان مربی بدن ساز، درخواست کرد که به تیم او بپیوندد. در جولای ۲۰۱۰ ، قبل از شروع بازی های جام دیویس کرواسی، جوکوویچ  ایگورچتوجوویچ –متخصص تغدیه که بر طب چینی و طب سوزنی نیز تسلط داشت- را به تیم خود دعوت نمود.
8fa486105c011e0f6fa3efa8c2d7b5bd
بد نیست در خصوص او بدانید که بر طبق اظهارات وی، بدن جوکوویچ با گلوتن ناسازگار است و به همین دلیل او نمی تواند گلوتن را در رژیم غذایی خود بگنجاند. او از روش کینزیولوژی برای درمان وی استفاده نمود. با شروع درمان، به نظر می رسید که جوکوویچ قوی تر، سریعتر و راحت تر به تمرینات خود می پردازد. بعد از گذشت مدتی وی به سبک غذایی وگان یا همان گیاه خواری روی آورد اما  گه گاهی  در رژیم غذایی خود از ماهی هم استفاده می کرد. در جولای ۲۰۱۱، پس از پیروزی جوکوویچ در مسابقات ویمبلدون، چتوجویج از همراهی  تیم او جدا شد. مقاله ای در وال استریت ژورنال به این مضمون منتشر شد: ” جوکوویچ در سال ۲۰۱۱ در دنیای دیگری سیر می کرد، او از آن زمان تاکنون پایدار ترین بازیکن جهان بوده است. سبک غذایی گیاه خواری او ، باعث قوی تر شدن هر چه بیشتر او شده است. در آگوست ۲۰۱۱ ، بازیکن صربستانی دوان ومیچ به عنوان دستیار مربی و همکار برای نواک به تیم جوکوویچ پیوست. این همکاری پیش از بازی های آزاد  ۲۰۱۳ آمریکا به پایان رسید. بوریس بکر، قهرمان بزرگ شش دوره و شماره یک سابق جهان که بعد از بازنشستگی در سال ۱۹۹۹ به عنوان کارشناس در برنامه های تلویزیونی بی بی سی اسپورت و اسکای اسپورت کار می کرد، به عنوان سرمربی جوکوویچ در دسامبر ۲۰۱۳ انتخاب شد.
طبق گفته جوکوویچ، انتصاب بکر با هماهنگی مربی فعلیش “ماریان ویدا”انجام شده است . ماریان ویدا اعلام کرده است که تمایل داشته تا زمان بیشتری را با خانواده اش بگذراند و به دنبال این بوده تا مقداری از دنیای مربی گری فاصله بگیرد. کار در کنار ماریان ویدا و بوریس بکر، سبب شد تا جوکوویچ انرژی فوق العاده ای را از این دو مربی حاذق دریافت کند و با روحیه عالی تری در مسابقات گراند اسلم شرکت کند. بوریس بکر دوره مربی گری خود را از سال ۲۰۱۴ و در مسابقات ازاد استرالیا آغاز نمود.
در ۵ مه ۲۰۱۷ ، جوکوویچ اعلام کرد که برای قطع همکاری با ماریان ویدا و همچنین میلان آمانوویچ و فیل گریتسچ به توافق متقابل رسیده است. جوکوویچ در بیانیه ای در وب سایت خود این قضیه را این گونه توصیف نمود: ” من نوواک جوکوویچ و اعضای تیم خود تصمیم گرفتند که پس از آنالیز جزئیات عملکرد در بازی ها از یکدیگر جدا شوند، دست یابی به این نتیجه، به بازی های دوره قبل و بعد از گفتگو در مورد برنامه های خصوصی اعضای تیم باز می گردد”.
با وجود همکاری های فوق العاده اعضای تیم او، جوکوویچ احساس کرد برای بالا بردن سطح بازی های خود به ایجاد تغییرات اساسی و هم چنین انرژی جدید نیاز دارد تا بتواند به همین صورت با ی رویه و کادر جدید به روند موفقیت های خود ادامه دهد. او در تاریخ ۳۰ جون ۲۰۱۹ ، اظهار داشت که قهرمان شماره ۲ سابق جهان اندری آغاسی و گوران ایوانیچویچ قهرمان سابق ویمبلدون را به تیم مربی گری خود اضافه کرده است و او هم چنان معتقد است که باید اندیشه و انرژی جدیدی همواره به یک بازیکن تزریق شود تا روند موفقیت ادامه پیدا کند.
173bfbf08fd5accddfb54f303bc11cf5

 

پیش بینی بازی های ورزشی در بتکارت

 

bomb 5
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

درباره تیم محتوای بتکارت

آواتار تیم محتوای بتکارت

این مطالب را نیز ببینید!

معرفی بهترین کانال‌های پروکسی تلگرام

معرفی بهترین کانال‌های پروکسی تلگرام + فهرست تمام کانال ها

تلگرام یکی از بهترین شبکه‌های اجتماعی و ارتباطی است. که در کشورهای مختلف طرفداران زیادی …

یک کامنت

  1. آواتار Shahrooz

    چقدر کامل که توی دیگر سایت‌های ایرانی نیست واقعا مرسی بتکارت ♥️🙏🏻
    الان گیر دادم مقاله‌هارو بخونم 😁😁

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *