صفحه اصلی / عمومی / دستگیری میشل پلاتینی به جرم رشوه خواری در اعطای میزبانی جام جهانی ۲۰۲۲ به قطر

دستگیری میشل پلاتینی به جرم رشوه خواری در اعطای میزبانی جام جهانی ۲۰۲۲ به قطر

ad banner

میشل پلاتینی رئیس سابق یوفا امروز به جرم رشوه خواری برای اعطای میزبانی جام جهانی ۲۰۲۲ به قطری ها بازداشت شد.

میزبانی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر در هاله ای از ابهام

این خبر را نشریۀ تلگراف ساعاتی پیش منتشر کرد. او که از سال ۲۰۰۷ لغایت ۲۰۱۵ رئیس یوفا بود، در سال ۲۰۱۵ به دلایلی تقریباً نامعلومی از سمت خود برکنار و از هر فعالیتی در خصوص فوتبال محروم شد. در سال ۲۰۱۰ که میزبان های جام جهانی انتخاب می شدند، سال ۲۰۲۲ با بحث و حاشیه های فراوان در همان موقع به کشور قطر اهدا شد. این در حالی بود که در آن سال نیز اتهام هایی در همین خصوص رشوه خواری برای کسب میزبانی مطرح گردید و بدون پیگیری بیشتر تقریباً نصفه و نیمه رها شد. در همۀ آن سال ها برای مسائل زیادی او مورد اتهام رشوه خواری های سنگین قرار گرفت و مشخص نشد که در نهایت این پیگیری ها به کجا رسید ولی این طور که مشخص است این مرد فرانسوی این بار به دام افتاده.

میشل پلاتینی جام جهانی ۲۰۲۲
در این خصوص بدانید که میشل پلاتینی سابقۀ حضور در تیم های نانسی از سال ۱۹۷۲ لغایت ۱۹۷۹، سن اتین از سال ۱۹۷۹ لغایت ۱۹۸۲ و در نهایت طی سال های ۱۹۸۲ لغایت ۱۹۸۷ برای یوونتوس به میدان رفت و آمار خوبی را به عنوان بازیکن در آن سال ها پشت سر گذاشت. بعضی ها او را پدیده آن سال می خواندند و از محبوبیت و شهرت زیادی در طی دوران فوتبالش برخوردار بود. او یک سال پس از خداحافظی از یوونتوس و دوران فوتبالی اش به عنوان سرمربی تیم ملی فرانسه انتخاب شد و به مدت ۴ سال تا سال ۱۹۹۲ در سمت خود باقی ماند. پس از آن به عنوان مسئول برگزاری جام جهانی ۱۹۹۸، به فدراسیون فوتبال رسید و در سال ۲۰۰۲، وارد کمیتۀ اجرایی فیفا شد. در نهایت در روز ۲۷ ژانویه سال ۲۰۰۷ میلادی به عنوان رئیس یوفا جانشین جوهانسون شد.

بن همام، پلاتینی و سارکوزی

او به همراه سپ پلاتر که او نیز در پرونده رشوه خواری متهم بود، توانستند یوهانسون که به مدت ۱۶ سال رئیس یوفا بود را کنار بزنند. او حتی در سال ۲۰۱۶ به عنوان یکی از نامزدهای اصلی برای جانشینی سپ بلاتر، رئیس سابق فیفا به حساب می‌آمد اما پیش از آنکه بتواند کرسی ریاست فیفا را بدست آورد از سوی کمیته اخلاق فیفا با تعلیقی چهارساله روبرو شد. بن همام نیز پس از این که میشل پلاتینی را دید که به جایگاهی رسیده است درنگ نکرد و سعی کرد کم کم راه نفوذ برای کسب آرای میزبانی جام جهانی را از این طریق پیدا کند. او باید برای کسب آرای لازم با تک تک افراد ملاقات ترتیب می داد. بن همام شهر ها را با هزینه های گزاف و جت شخصی اش یک به یک می رفت و مشخص نبود چه اتفاقی در حال روی دادن است. او بالاخره به دیدار میشل پلاتینی در آن سال رفت و به اصرار او آن ها ناهار دو نفره ای را با هم گذرانند در حالی که تدارکات زیادی برای دیگر دستیاران و کادر دیگر دیده شده بود. او توانست در همان زمان کوتاه پلاتینی را راضی کند تا قطر شرایط میزبانی جام جهانی ۲۰۲۲ را دارد.

ebf4148e1f9b4decbf1548a9311d591f 3
او می دانست در صورتی که پلاتینی را راضی کند تقریبا راه مورد نظرش را رفته و مسیر موفقیت را به خوبی طی کرده است. جالب است بدانید در جام جهانی ۲۰۱۰ که بن همام پلاتینی را متقاعد کرد که جلسه ای با دیگر اعضای یوفا برگزار کند که او شرایط میزبانی قطر را برای دیگران نیز شرح دهد. از طرف دیگر رئیس جمهور وقت فرانسه نیکولا سارکوزی رابطه خوبی با طرفین و پلاتینی داشت و همواره سعی داشت که بتواند روابط حسنه را با قطر ایجاد کند. به همین خاطر بعضی ها چنین مطرح کردند که پلاتینی از سوی این رئیس جمهور نیز تحت فشار بود. او در آن زمان ۴ رأی از آفریقا را به صورت قطعی داشت و راضی کردن پلاتینی از همه مهم تر بود. تاحدودی خیالش برای کسب میزبانی راحت شده بود چون خیلی از راه را پیش رفته بود و به واسطه پول هنگفت اش توانسته بود چیزی را که هیچ کس فکرش را نمی کرد محقق سازد. دیگر اعضای یوفا برای برگزاری جلسه راهی لیون فرانسه شدند و  قرار بود بن همام رهبری کمیتۀ میزبانی قطر را به عهده داشته باشد اما در لحظات آخر جای خود را به اَلسَوادی داد و مشخص نشد چه پیش آمده است. در آن شب آن ها شرایط دوحه را برای میزبانی شرح دادند و بررسی های لازم در حال پیگیری بود ولی مسئله مهم تری که وجود داشت این بود که پلاتینی و ولیعهد قطر شیخ تمیم بن خلیفه آل ثانی شب قبل از برگزاری جلسۀ رسمی با هم جلسه ای پشت درهای بسته داشتند. این ولیعهد حتی به دیدار سپ پلاتر رئیس وقت فیفا نیز رفت.

خرید پاری سن ژرمن

در فاصله چند روز مانده به رای گیری میزبانی جام جهانی شیخ تمیم راهی فرانسه شد تا با رئیس جمهور نیکولا سارکوزی دیدار داشته باشد. سارکوزی که تمایل داشت رابطه خود را با قطر گسترش دهد او را به کاخ الیزه شهر پاریس دعوت کرد و سپاستین بازین رئیس وقت باشگاه پاری سن ژرمن و میشل پلاتینی نیز به این شام خصوصی دعوت شدند. میشل پلاتینی که باورش نمی شد او هم به این جلسه مهم دعوت شده است در جلسه حاضر شد. هنوز هیچ صحبتی از آن جلسه به بیرون درز پیدا نکرده است تا اینکه نشریه فرانس فوتبال یکی از معتبرترین نشریات فرانسه گزارش کرد شیخ تمیم پیشنهاد داده قطر باشگاه پاری سن ژرمن را خریداری نماید و شبکه ای تلویزیونی برای رقابت با کانال پلاس راه بیندازد .ماجرا به اینجا ختم شد که یک سال بعد از رای ­گیری میزبانی جام جهانی شنیده هایی از خاور میانه به گوش می رسید و همین صحبت ها کافی بود تا تمام تیم های فرانسوی صدای پای یک سرمایه عظیم و ساخت یک تیم بزرگ را بشنوند و احساس خظر کنند.

d82b8762b712e92a1b20770823b09b16 1
بعد از اینکه سازمان سرمایه‌گذاری قطر با نام انگلیسی Sports Investments Qatar سهام باشگاه را خرید، تاجر و سرمایه دار و همچنین بازیکن حرفه‌ای سابق تنیس‌ اهل کشور قطر به نام ناصر الخلیفی را به عنوان رئیس باشگاه انتخاب کرد. وی به طرفداران باشگاه قول داد که پی اس جی را به یک باشگاه فوق بزرگ با جام های فراوان تبدیل کند. او در ازای ۵۰ میلیون یورو، پاری سن ژرمن را خریداری کرد و شبکه خبری الجزیره قطر، در ازای ۱۵۰ میلیون یورو حق پخش مسابقات فرانسه را بدست ­آورد و شبکه مشهور بین اسپورتس را راه­اندازی کرد.

او پس از این حواشی و کش و قوس های فراوان توانست بالاخره در شرایط نامعلومی میزبانی جام جهانی ۲۰۲۲ را از آن خود کند. حال این پرونده در حال پیگیری است و پلاتینی امروز صبح توسط پلیس فرانسه بازداشت شد و فعلاً مشخص نیست چه واکنشی در این خصوص نشان خواهد داد. در حال حاضر وکلای وی در بیانه ای کوتاه این اتهام را تکذیب کرده اند ولی هیچ توضیحی در این خصوص نداده اند و فعلاً خبرگزاری ها بیش از این موردی را نمی دانند.

bomb 5
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

درباره تیم محتوای بتکارت

آواتار تیم محتوای بتکارت

این مطالب را نیز ببینید!

معرفی بهترین کانال‌های پروکسی تلگرام

معرفی بهترین کانال‌های پروکسی تلگرام + فهرست تمام کانال ها

تلگرام یکی از بهترین شبکه‌های اجتماعی و ارتباطی است. که در کشورهای مختلف طرفداران زیادی …

یک کامنت

  1. آواتار سحر

    همیشه از این آدم بدم میومده و از همون سال همه چیز مشخص بود فقط علنی ایش نکردن که دیگه مجبور شدن الان علنی ایش کنن وگرنه زودتر از این ها باید دستگیر می شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *