صفحه اصلی / سایر ورزش‌ها / تنیس ویمبلدون ۲۰۱۹؛ پیروزی نواک جوکوویچ برابر راجر فدرر در دیداری نفس گیر

تنیس ویمبلدون ۲۰۱۹؛ پیروزی نواک جوکوویچ برابر راجر فدرر در دیداری نفس گیر

4 2 1

بالاخره رقابت‌های تنیس ویمبلدون ۲۰۱۹ که مهم ترین رویداد تنیس در جهان محسوب می شود به پله آخر خود رسید و نواک جوکوویچ مرد شماره یک تنیس جهان برابر راجر فدرر از عنوان قهرمانی خود دفاع کرد و جام را بالای سر برد.

راجر فدرر، قهرمان هشت دورۀ تورنومنت ویمبلدون، برای ۱۲ـمین بار پا به فینال گذاشت و او ۲۰ بار در رقابت های گرند اسلم توانسته بود جام قهرمانی را بالای سر خود ببرد. نواک جوکوویچ نیز که پارسال نیز قهرمانی را به نام خود ثبت کرده ، به دنبال پنجمین قهرمانی در این جام و ۱۶ امین گرند اسلم قرار داشت. این دو بازیکن پیش از این دیدار فینال ۴۷ بار با هم به رقابت پرداخته بودند که نواک ۲۷ بر ۲۵ از راجر جلو بود. اولین رویارویی این دو در ویمبلدون به سال ۲۰۱۲ برمی‌گردد که فدرر در نیمه‌نهایی ۳ بر یک پیروز شد. اما در فینال سال ‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ این جوکوویچ بود که پیروز شد و امسال نیز به همین ترتیب ادامه پیدا کرد که او توانست در پیروزی در فینال هتریک کند. آخرین باری که جوکوویچ و فدرر با هم به رقابت پرداختند در مسابقات مسترز پاریس بود که نوله باز هم برابر تنیس باز سوییسی به پیروزی رسیده بود. جوکوویچ توانسته بود باتیستا آگوت مرد شماره ۲۳ جهان را ۳ بر ۱ و با نتایج ۲-۶ ۳-۶ ۶-۴ ۲-۶ شکست دهد و برای ششمین بار به فینال ویمبلدون و برای ۲۵ امین فینال یک گرند اسلم و برای ۹۰ امین بار فینال ورزشی اش راه پیدا کند. هم چنین او در کل برای رسیدن به فینال مسیر آسانی را طی کرده و در طول مسابقات تنها ۲ ست را به حریفان خود (هورکاچ و آگوت) واگذار کرده بود.

61e8f96e4709184840bf83b760a5367c
از طرف دیگر فدرر ۳ بر یک و با نتایج ۴-۶ ۳-۶ ۶-۱ ۶-۷) نادال را از پیش رو برداشت و برای ۳۱ امین بار حضور در فینال های گرند اسلم را تجربه کرد. فدرر هم مسیر نسبتاً راحتی را تا فینال پیموده و او نیز با واگذاری ۳ ست (در برابر هریس، نیشیکوری و نادال) به دیدار نهایی رسیده بود. بالاخره غروب روز گذشته این دو تنیسور مطرح دنیا به مصاف یک دیگر رفتند و در دیداری سخت و نفس گیر که ۴ ساعت و ۵۷ دقیقه به طول انجامید با نتیجه ۳ بر ۲ و با امتیاز های ۱۲-۱۳ ۶-۴ ۶-۷ ۶-۱ ۶-۷ به برتری رسید. این دیدار رکورد مسابقه فدرر و نادال در ویمبلدون ۲۰۰۸ را از جهت طولانی بودن مسابقه شکست. جوکوویچ با این پیروزی به رکورد ۱۶ قهرمانی در گرند اسلم رسید و بعد از نادال با ۱۸ و فدرر با ۲۰ قهرمانی در مکان سوم پر افتخارترین ها ایستاد تا در سال های آینده تلاش خود را برای رسیدن به رکورد این دو تنیسور معروف بیش تر کند.

در این دیدار پرنس ویلیام و همسرش کیت میدلتون نیز برای تماشای مسابقه به استادیوم رفته بودند و بر جذابیت های مسابقه افزوده بودند. هم چنین افراد سر شناس دیگری از جمله بروکلین بکام پسر بزرگ دیوید بکام فوتبالیست مشهور، بندیکت کامبریج، لئونا لوییس خواننده مشهور و … برای تماشای این دیدار مهیج در آن جا حضور داشتند. این دیدار که در حدود ۵ ساعت طول کشید بارها و بارها نتیجه های مختلفی را رقم زد و مدام در طول بازی نتیجه مسابقه به نفع هر دو تنیسور عوض می شد و تماشاگران حاضر در استادیون به وجد می آمدند. در این دیدار که به نظر می رسید تماشاگران بیشتری طرفدار راجر فدرر هستند از او حمایت کاملی را انجام دادند و او بارها به مسابقه برگشت و نتیجه را جبران کرد. بازی در دقایقی از بازی به حدی حساس می شد که برخی ها چشمان خود را می بستند. در بیرون از سالن مسابقه نیز طرفداران بی شماری حضور داشتند که از طریق مانیتورهای تعبیه شده در بیرون استادیوم به تماشای این دیدار نشسته و شور و هیجان خاصی را بوجود آورده بودند. نواک در گیم ششم با شکستن سرویس فدرر، ۴ بر ۲ جلو افتاد، اما استاد سوئیسی بلافاصله در گیم بعد جبران کرد تا کار دوباره در شرایط مساوی دنبال شود. دو بازیکن در ادامه تا نتیجه ۷-۷ شانه‌به‌شانۀ هم پیش رفتند تا اینکه در گیم پانزدهم فدرر موفق شد سرویس حریف صرب را بشکند و ۸ بر ۷ پیش بیفتد. در گیم بعد، فدرر روی سرویس خودش دو فرصت برای به‌پایان رساندن مسابقه به دست آورد، اما جوکوویچ با بازگشتی معجزه‌آسا از شکست گریخت و نتیجه را ۸-۸ کرد. در ادامه دو بازیکن تا نتیجه ۱۲-۱۲ مساوی پیش رفتند تا طبق قانون جدید مسابقات، کار به تای ‌بریک برسد. تای بریک به این صورت است که دو تنیسور از ۱ امتیاز یک عدد یک عدد جلو می روند و هر کسی زودتر به عدد ۷ برسد برنده مسابقه اعلام می شود. در تای ‌بریک جوکوویچ همانند دو تای ‌بریک قبلی بهتر عمل کرد و حریف نامدارش را شکست داد.

قهرمانی نواک جوکوویچ برابر راجر فدرر در تنیس ویمبلدون

قهرمانی نواک جوکوویچ برابر راجر فدرر در تنیس ویمبلدون
نکته جالبی را بدانید که این برای اولین بار از سال ۱۹۴۸ است که یک بازیکن در فینال مسابقات ویمبلدون تا آستانۀ شکست رفته است می تواند نتیجه را جبران کند و به بازی برگردد و به این صورت پیروز گردد. بار دیگر که جوکوویچ توانسته بود این کار را انجام دهد به سال ۲۰۱۱ و مسابقات یو اس اوپن بر می گردد هنگامی‌که در ست پایانی ۳-۵ و ۱۵-۴۰ عقب بود نتیجه را بر عکس کرد و با نتیجه ۷-۵ مقابل فدرر به پیروزی رسیده بود. از طرف دیگر فدرر می توانست خودش را دست نیافتنی تر کند و با ۹ قهرمانی در ویمبلدون و ۲۱ قهرمانی در گرند اسلم ها هم چنان رکورد دار بماند و هم چنین عنوان مسن ترین قهرمان این رقابت ها را نیز به خود اختصاص دهد که جوکوویچ با یک کامبک فوق العاده همه چیز را به نفع خود به پایان رساند.

جوکوویچ پس از این مسابقه در مصاحبه با خبرنگاران گفت:

خوشحال هستم که پیروز شدم و در حال رسیدن به رکورد قهرمانی های رافائل و راجر هستم. من باید تلاش خودم را بیشتر کنم چون کار آن ها هم چنان ادامه دارد و باز هم ممکن است در گرند اسلم ها صاحب پیروزی و قهرمانی شوند. خیلی خوب است که این دو نفر در دنیای تنیس حضور دارند چون باعث انگیزه برای من می شوند تا من هر روز سعی خودم را بیشتر کنم. در بازی دیشب تماشاگران بیشتر طرفدار راجر بودند و وقتی نمی توانی از حمایت آن ها برخوردار باشی باید تمام سعی ات را بکنی تا روحیه خودت را حفظ کنی. وقتی آن ها نام راجر را فریاد می‌زنند من در ذهنم نام خودم را می‌شنیدم و به خودم روحیه می دادم تا انگیزه ام از بین نرود. از قبل می‌دانستم که جو بازی این‌گونه خواهد بود. پیش بینی می کردم که جو مسابقه به نفع راجر باشد ولی سعی کردم خودم را کنترل کنم.

فدرر نیز بعد از این شکست تلخ به خبرنگاران گفت:

زمانی که می توانستم یک ضربه بزنم تا قهرمان شوم را از دست دادم و از این بابت بسیار ناراحت هستم ولی می توانم از این برهه از زمان و این شکست عبور کنم. از این که رکوردم بعدا شکسته شود ناراحت نیستم چون به خاطر رکورد نیست که به میدان می روم. مثلا هواداران هستند که به من انگیزه بازی و پیروزی را می دهند. یک روز من رکورد کسی دیگر را شکستم و شاید کسی باشد که او رکورد من را بعدا جا به جا کند. بهرحال این شکست هم می گذرد و من با انگیزه در جلوی هواداران به کار خودم ادامه خواهم داد.

8421024c6002afa7a80eab70c977f893
جوکوویچ در سومین گرند اسلم سال ۲۰۰۰ امتیاز به دست آورد و جایزۀ ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار پوندی این مسابقات را نیز از آن خود کرد. جوکوویچ در رده‌بندی جهانی با ۱۲۴۱۵ امتیاز، در صدر قرار دارد و پس از او، رافائل نادال و راجر فدرر به‌ترتیب با ۷۴۹۵ و ۷۴۶۰ امتیاز، رده‌های دوم و سوم را به خود اختصاص داده‌اند و فاصله جوکوویچ هم چنان زیادتر شده و دست نیافتنی تر از قبل به نظر می رسد.

ezgif 3 a78afeab419f

درباره bcadmin

آواتار bcadmin

این مطالب را نیز ببینید!

شرط بندی در اسب سواری

اسب سواری | رشته‌ها و شاخه‌های مختلف این ورزش

رشته اسب سواری یکی از رشته هایی است که در سالیان دراز خود را در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *