صفحه اصلی / فوتبال / فوتبال ایران / فراز و نشیب‌های لیگ برتر ایران؛ هرچه می‌خواهید از 17 دوره لیگ ایران بدانید

فراز و نشیب‌های لیگ برتر ایران؛ هرچه می‌خواهید از 17 دوره لیگ ایران بدانید

جدول محتوا

فوتبال ایرانی، هیجان ایرانی؛ تاریخچه لیگ برتر ایران از آغاز تا امروز

سال‌های زیادی است که ورزش کُشتی از تخت پادشاهی به زیر کشیده شده و حالا فوتبال در قلب ایرانی‌ها جاخوش کرده است. ایرانی‌ها طرفدار هر رنگ و تیمی که باشند هر هفته با شوق و هیجان پای بازی‌ تیم ‌محبوب‌شان در لیگ برتر فوتبال یا لیگ دسته یک می‌نشینند و فارغ از مشکلات و دغدغه‌های روزمره دقایقی را غرق در دنیای تمام‌نشدنی شادی‌ها و غصه‌های فوتبالی می‌گذرانند. اما این لیگ پرحاشیه و جذاب که فصل تازه‌ای در تاریخ فوتبال ما محسوب می‌شود چطور شکل گرفت؟ داستان آدم‌ها، تیم‌ها، قهرمان‌ها و بازنده‌های آن چیست؟

در این مطلب شما را با تاریخچه لیگ برتر ایران کشورمان آشنا می‌کنیم و مروری داریم بر اتفاقات و آمار و ارقام آن. با ما همراه باشید

فصل تازه‌ی فوتبال شروع می‌شود

شروع لیگ برتر ایران به سال ۱۳۸۰ بر می‌گردد. تا قبل از آن و در طول ده سال، این مسابقات با نام جام آزادگان برگزار می‌شد. مهندس صفایی فراهانی در سال چهارم ریاست خود بر فدراسیون فوتبال تصمیم گرفت تا در ایران لیگ حرفه‌ای را راه‌اندازی نماید و نام لیگ برتر از همان ابتدا برای این مسابقات انتخاب شد.

اما رقابت‌های باشگاهی فوتبال ایران به‌طور رسمی از سال ۱۳۴۹ و با نام لیگ منطقه‌ای آغاز شد. در سال ۱۳۵۳ اسم این مسابقات به جام تخت جمشید تغییر کرد و تا سال ۱۳۵۷ ادامه یافت. بعد از وقوع انقلاب در ایران در سال ۱۳۵۷ رقابت‌های سراسری فوتبال باشگاهی تعطیل شد تا سال ۱۳۶۴ که لیگ‌های استانی آغاز شدند؛ اما رقابت‌های سراسری از سال ۱۳۶۸ با نام لیگ قدس از سر گرفته شد و از سال ۱۳۷۰ با نام جام آزادگان ادامه یافت. در سال‌های پیش از انقلاب پرسپولیس ۳ عنوان قهرمانی، تاج (استقلال تهران) دو عنوان و پاس تهران هم دو عنوان قهرمانی دارند و لیگ قدس را هم استقلال تهران فتح کرده است. در رقابت‌های جام آزادگان هم پرسپولیس ۴ عنوان قهرمانی، استقلال، سایپا و پاس هم هرکدام دو عنوان قهرمانی دارند.

اولین قهرمان تاریخ لیگ برتر

در اولین دوره  لیگ برتر ایران که با حضور ۱۴ تیم برگزار شد تیم پرسپولیس تهران با مربیگری علی پروین با ۴۹ امتیاز تبدیل به اولین قهرمان تاریخ لیگ برتر شد و استقلال تهران با ۴۸ امتیاز نایب‌قهرمان شد. دو تیم تراکتورسازی تبریز و استقلال رشت هم با قرار گرفتن در انتهای جدول به لیگ دسته یک سقوط کردند. در دوره اول این لیگ، آقای گلی رقابت‌ها به غلامرضا عنایتی از ابومسلم مشهد با ۱۷ گل زده، رسید.

نکته ویژه: تا روز انتهایی مسابقات استقلال شانس اول قهرمانی بود. این تیم در مصاف با ملوان در انزلی با کسب یک تساوی هم به قهرمانی می‌رسید اما در برابر میزبانش شکست خورد و پرسپولیس با تک‌گل ابراهیم اسدی فجر سپاسی را شکست داد و همین باعث هر چه دراماتیک‌تر شدن قهرمانی آنها شد.

دومین دوره لیگ برتر؛ اولین قهرمانی سپاهان

دومین دوره لیگ برتر هم با حضور ۱۴ تیم برگزار شد و با اولین قهرمانی سپاهان با سرمربیگری فرهاد کاظمی به پایان رسید. این تیم توانست با ۵۲ امتیاز رتبه نخست را کسب کند و پاس تهران هم با ۴۵ امتیاز جایگاه دوم را کسب کرد. صنعت نفت آبادان و ملوان بندر انزلی دو تیم سقوط کرده به دسته پایین‌تر در این دوره بودند. آقای گل دومین دوره ادموند بزیک از سپاهان اصفهان بود که توانسته بود ۱۳ گل به ثمر برساند.

نکته ویژه: اولین قهرمانی سپاهان در لیگ برتر اولین قهرمانی یک تیم غیرتهرانی در تاریخ رقابت‌های باشگاهی در ایران بود.

علی دایی؛ آقای گل لیگ برتر در سومین دوره

این دوره از بازی‌ها با حضور ۱۴ تیم و با قهرمانی پاس تهران با مربیگری مجید جلالی به اتمام رسید. آن‌ها توانستند ۵۳ امتیاز کسب کنند و استقلال تهران هم با ۵۱ امتیاز در جایگاه دوم قرار گرفت. سایپا کرج و شموشک نوشهر با قرار گرفتن در انتهای جدول رقابت‌های این دوره باید به دسته پایین‌تر سقوط می‌کردند ولی با تصمیم عجیب سازمان لیگ برای برگزاری فصل بعد با حضور ۱۶ تیم، در لیگ ماندگار شدند! جالب اینکه علی دایی آقای گل لیگ برتر در سومین دوره این رقابت‌ها بود که در تیم پرسپولیس تهران عضویت داشت و با ۱۶ گل زده این عنوان را کسب کرد.

تاریخچه لیگ برتر ایران

چهارمین دوره لیگ برتر؛ قهرمانی فولاد خوزستان

چهارمین دوره که با حضور ۱۶ تیم برگزار شد با قهرمانی فولاد خوزستان با سرمربیگری ملادن فرانچیچ اهل کشور کرواسی، همراه بود. این تیم با ۶۴ امتیاز اول و ذوب‌آهن اصفهان با ۵۸ امتیاز دوم شد. پیکان تهران و پگاه گیلان هم به دسته پایین‌تر رفتند. آقای گل چهارمین دوره لیگ برتر هم غلامرضا عنایتی از استقلال تهران بود با ۲۰ گل زده.

پنجمین دوره و اولین قهرمانی استقلال در لیگ برتر

پنجمین دوره لیگ برتر فوتبال ایران با اولین قهرمانی استقلال تهران در لیگ برتر همراه بود. آبی‌های تهران با سرمربیگری امیر قلعه‌نوعی و با ۵۹ امتیاز قهرمان شدند و پاس تهران نیز با ۵۸ امتیاز و فاصله‌ای ناچیز نایب‌قهرمان شد تا این تیم شایسته و بی‌حاشیه در حسرت قهرمانی بماند. در آن دوره شموشک نوشهر و شهید قندی یزد به دسته پایین‌تر سقوط کردند و آقای گلی این فصل هم به غلامرضا عنایتی از استقلال تهران با ۲۱ گل زده، رسید.

ششمین دوره؛ کار بزرگ دایی در عرصه مربیگری

در این دوره سایپا کرج با حضور علی دایی به‌عنوان مربی – بازیکن با ۵۶ امتیاز قهرمان و استقلال اهواز با ۵۴ امتیاز نایب‌قهرمان شد. فولاد خوزستان و راه‌آهن تهران هم تیم‌های سقوط کرده این فصل بودند. این فصل از رقابت‌ها دو آقای گل با ۱۷ گل زده داشت. دنیل اولروم از ابومسلم مشهد و مهدی رجب‌زاده از ذوب‌آهن اصفهان گلزنان برتر فصل ششم بودند.

نکته ویژه:‌ در ابتدای فصل ورنر لورانت مربی آلمانی از سرمربیگری سایپا کناره‌گیری کرد و علی دایی به‌عنوان مربی – بازیکن هدایت این تیم را به عهده گرفت و درنهایت هم با این تیم به قهرمانی رسید.

قهرمانی دراماتیک پرسپولیس مقابل سپاهان در هفتمین دوره

در این فصل تعداد تیم‌ها به ۱۸ تیم افزایش یافت. پرسپولیس با سرمربیگری افشین قطبی و با احتساب کسر ۶ امتیاز از این تیم توسط فیفا، توانست با ۵۹ امتیاز قهرمان شود و سپاهان هم با کسر ۳ امتیاز توسط کمیته انضباطی و کسب ۵۸ امتیاز دوم شد. صنعت نفت آبادان و شیرین فراز کرمانشاه هم تیم‌های سقوط کرده بودند. این دوره هم دو آقای گل با ۱۸ گل زده داشت. محسن خلیلی از پرسپولیس تهران و هادی اصغری از راه‌آهن تهران.

نکته ویژه: قهرمانی دراماتیک پرسپولیس مقابل سپاهان که دراماتیک‌ترین قهرمانی تاریخ لیگ‌های مختلف ایران محسوب می‌شود، در این فصل رقم خورد. پرسپولیس تا هفته آخر دو امتیاز کمتر از سپاهان داشت و این دو تیم باید در هفته پایانی رقابت‌ها در ورزشگاه آزادی به دیدار هم می‌رفتند. بازی با نتیجه تساوی یک – یک در جریان بود و این نتیجه حکم به قهرمانی سپاهان می‌داد اما دقیقه ۹۶ این دیدار سپهر حیدری با یک ضربه سر قهرمان لیگ را عوض کرد. هنوز هم ترانه دسته‌جمعی بازیکنان پرسپولیس در جشن قهرمانی این تیم که سردمدار آن کریم باقری بود در ذهن هواداران پرسپولیس خاطره‌ای فراموش‌نشدنی محسوب می‌شود.

فصل هشتم لیگ برتر

استقلال تهران با ۶۶ امتیاز و با سرمربیگری امیر قلعه‌نوعی رتبه اول و ذوب‌آهن هم با ۶۶ امتیاز رتبه دوم را کسب کردند. داماش گیلان و برق شیراز هم دو تیم سقوط‌کننده بودند. آرش برهانی از استقلال با ۲۱ گل زده آقای گل این فصل از بازی‌ها بود.

نکته ویژه: ذوب‌آهن اصفهان برای قهرمانی به یک تساوی نیاز داشت اما این تیم در اهواز ۴ گل از فولاد خوزستان دریافت کرد تا استقلال با شکست دادن پیام مشهد در شهر مشهد، قهرمان غیرمنتظره لیگ هشتم باشد.

نهمین دوره و شروع هتریک سپاهان در قهرمانی

سپاهان اصفهان با سرمربیگری امیر قلعه‌نوعی توانست با ۶۷ امتیاز اول و ذوب‌آهن نیز با ۶۱ امتیاز دوم شود. این فصل آغاز عصر طلایی زردپوشان اصفهانی و هتریک سپاهان در قهرمانی بود. در نهمین دوره لیگ برتر، ابومسلم مشهد و استقلال اهواز نیز به دسته پایین‌تر سقوط کردند.

عماد رضا بازیکن عراقی سپاهان اصفهان با ۱۹ گل زده آقای گل این فصل لقب گرفت.

تاریخچه لیگ برتر ایران

پیش‌بینی مسابقات لیگ برتر ایران در سایت بتکارت

دهمین دوره لیگ برتر فوتبال ایران

سپاهان اصفهان با سرمربیگری امیر قلعه‌نوعی با ۶۶ امتیاز برای بار سوم و بار دوم پیاپی قهرمان شد و استقلال تهران با ۶۵ امتیاز نایب‌قهرمانی را کسب کرد. پیکان تهران و استیل آذین هم سقوط‌کننده‌ها به دسته یک بودند.

رضا نوروزی از فولاد خوزستان هم با ۲۴ گل زده عنوان بهترین گلزن لیگ را کسب کرد.

 

یازدهمین دوره و سومین قهرمانی پیاپی سپاهان

سپاهان اصفهان با سرمربیگری زلاتکو کرانچار و با ۶۷ امتیاز قهرمان و تراکتورسازی تبریز با ۶۶ امتیاز نایب‌قهرمان شدند. در این فصل شاهین بوشهر و مس سرچشمه کرمان هم سقوط کردند. آقای گل این دوره کریم انصاری‌فرد از تیم سایپا کرج با ۲۱ گل زده بود.

فصل دوازدهم؛ استقلال دوباره قدرت گرفت

استقلال تهران با سرمربیگری امیر قلعه‌نوعی توانست با ۶۷ امتیاز قهرمان شود و تراکتورسازی تبریز هم با ۶۵ امتیاز دوم شد. پیکان تهران و گهر دورود هم به دسته پایین‌تر رفتند. آقای گلی جلال رافخایی از ملوان بندر انزلی با ۱۹ گل زده، نکته جذاب و عجیب این دوره از بازی‌ها بود.

سیزدهمین دوره و کم شدن تیم‌ها

در این فصل فولاد خوزستان با سرمربیگری حسین فرکی موفق شد با ۵۷ امتیاز برای دومین بار قهرمان لیگ برتر فوتبال ایران شود و پرسپولیس نیز با ۵۵ امتیاز و با احتساب کسر یک امتیاز توسط کمیته انضباطی، دوم شد. داماش گیلان و مس سرچشمه کرمان نیز به دسته یک سقوط کردند. آقای گل این دوره هم کریم انصاری‌فرد از تیم تراکتورسازی تبریز بود با ۱۴ گل زده.

نکته ویژه:

چهاردهمین دوره و جشن قهرمانی اشتباه تراکتورسازی

در فصل چهاردهم سپاهان اصفهان با سرمربیگری حسین فرکی و با ۵۹ امتیاز اول و تراکتورسازی تبریز با ۵۸ امتیاز دوم شدند. پیکان تهران و نفت مسجدسلیمان هم تیم‌های سقوط‌کننده به دسته یک بودند. آقای گل این دوره نیز ادینیو بازیکن برزیلی تیم تراکتورسازی تبریز بود.

نکته ویژه: درحالی‌که همه منتظر بودند تا قهرمان لیگ از شهر تبریز و برنده دیدار تراکتورسازی با نفت تهران مشخص شود این دو تیم در دیداری عجیب به تساوی ۳ بر ۳ رسیدند تا سپاهان اصفهان با شکست دادن سایپا در کمال ناباوری قهرمان شود. این قهرمانی درحالی‌ بود که در ورزشگاه تبریز اعلام شده بود سپاهان نتیجه نگرفته و تیم تبریزی با همین تساوی هم قهرمان شده است، این جشن قهرمانی اشتباه تراکتور سازی یکی از ناراحت‌کننده‌ترین اتفاقات تاریخ لیگ برتر است و بدون شک تا همیشه خاطره تلخ آن در ذهن هواداران تراکتور باقی خواهد ماند.

پانزدهمین دوره و سقوط سه تیم

در فصل پانزدهم این استقلال خوزستان با سرمربیگری عبدالله ویسی بود که توانست با ۵۷ امتیاز قهرمان شود و پرسپولیس هم با ۵۷ امتیاز نایب‌قهرمان این دوره لقب گرفت. سه تیم ملوان، راه‌آهن و استقلال اهواز هم به دسته یک منتقل شدند. آقای گلی این دوره را نیز مهدی طارمی از پرسپولیس تهران با ۱۶ گل زده، کسب کرد.

نکته ویژه: استقلال خوزستان با امتیاز برابر و به لطف تفاضل گل بهتر نسبت به پرسپولیس قهرمانی را تصاحب کرد.

شانزدهمین دوره؛ برانکو وارد می‌شود!

در فصل شانزدهم پرسپولیس تهران با سرمربیگری برانکو ایوانکوویچ با ۶۶ امتیاز قهرمان و استقلال تهران هم با ۵۷ امتیاز نایب‌قهرمان شدند. دو تیم صبای قم و ماشین‌سازی تبریز هم تیم‌های سقوط‌کننده به دسته یک بودند. مهدی طارمی از پرسپولیس تهران هم با ۱۸ گل زده بهترین گلزن لیگ لقب گرفت.

هفدهمین دوره و دبل پرسپولیس

پرسپولیس تهران با سرمربیگری برانکو ایوانکوویچ موفق شد برای بار چهارم و بار دوم پیاپی با ۶۴ امتیاز قهرمان شود و ذوب‌آهن اصفهان هم با ۵۵ امتیاز نایب‌قهرمان شد. دو تیم نفت تهران و سیاه‌جامگان مشهد هم سقوط کردند. علی علیپور از پرسپولیس تهران با ۱۹ گل زده آقای گل شد.

برترین‌های لیگ برتر ایران

بهترین تیم تاریخ لیگ برتر کیست؟

درمجموع هفده دوره برگزاری این مسابقات سپاهان اصفهان بهترین تیم تاریخ لیگ برتر است با ۵ عنوان قهرمانی که سه عنوان آن به‌صورت پیاپی بوده است، پرسپولیس تهران با ۴ عنوان قهرمانی در رده دوم و استقلال تهران هم با سه عنوان در رده سوم است. فولاد خوزستان هم با دو عنوان قهرمانی دیگر تیم پرافتخار این رقابت‌هاست.

بهترین گلزنان لیگ برتر فوتبال ایران

بیشترین تعداد گل زده در تمام تاریخچه لیگ برتر ایران لیگ برتر در اختیار غلامرضا عنایتی با ۱۴۷ گل زده است. مهدی رجب‌زاده با ۱۱۶ گل و آرش برهانی با ۱۱۴ گل زده هم در رده‌های بعدی جدول بهترین گلزنان لیگ برتر فوتبال ایران هستند.

پرافتخارترین مربی لیگ برتر

امیر قلعه‌نوعی با ۵ عنوان قهرمانی (۳ عنوان با استقلال تهران و ۲ عنوان با سپاهان اصفهان) پرافتخارترین مربی لیگ برتر است. بعد از او حسین فرکی با ۲ عنوان (فولاد خوزستان و سپاهان اصفهان) و برانکو ایوانکوویچ با ۲ عنوان (پرسپولیس تهران) قرار دارند.

تاریخچه لیگ برتر ایران

پرافتخارترین بازیکن لیگ برتر

سید جلال حسینی با ۶ عنوان قهرمانی پرافتخارترین بازیکن تاریخچه لیگ برتر ایران است (یک عنوان به همراه سایپا، ۳ عنوان به همراه سپاهان و ۲ عنوان همراه با پرسپولیس). بعد از او محرم نوید کیا از سپاهان با ۵ عنوان قهرمانی قرار دارد.

پرافتخارترین تیم ایران

در مجموع کل رقابت‌های باشگاهی در ایران از لیگ منطقه‌ای قبل از انقلاب تا دوره هفدهم لیگ برتر تیم پرسپولیس تهران با ۱۱ عنوان قهرمانی پرافتخارترین تیم ایران است. استقلال تهران با ۸ عنوان قهرمانی دوم و پاس تهران و سپاهان اصفهان با ۵ عنوان قهرمانی دیگر تیم‌های پرافتخار ایران هستند.

بیشترین امتیاز تاریخ لیگ برتر

استقلال تهران در ۱۷ دوره برگزاری لیگ برتر توانسته است ۹۲۹ امتیاز کسب کند و بیشترین امتیاز تاریخ لیگ برتر را دارد. پرسپولیس تهران با ۸۶۷ امتیاز و سپاهان اصفهان هم با ۸۵۳ امتیاز در رده‌های بعدی هستند.

تاریخچه لیگ برتر ایران

بیشترین حضور در لیگ برتر ایران

رکورد بیشترین حضور در لیگ برتر ایران در اختیار تیم‌های استقلال و پرسپولیس تهران، سپاهان و ذوب‌آهن اصفهان و سایپا تهران است این تیم‌ها در تمام دوره‌های لیگ برتر حضور داشته‌اند. فولاد خوزستان هم با ۱۶ دوره حضور و یک فصل غیبت، ششمین تیم پرتداوم این رقابت‌هاست.

تاریخچه لیگ برتر ایران

پیش‌بینی مسابقات لیگ برتر ایران در سایت بتکارت

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

درباره رایان رضایی

آواتار رایان رضایی

این مطالب را نیز ببینید!

فوتبال لیگ قهرمانان آسیا ( الوحده - پرسپولیس )

فوتبال ایران | پرسپولیس و سه اتفاق رویایی در صورت قهرمانی در آسیا

به گزارش سایت بتکارت ، کمتر از ۲ هفته به یکی از حساس ترین و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *