صفحه اصلی / تنیس / نواک جوکوویچ قهرمان مسابقات تنیس مسترز پاریس شد

نواک جوکوویچ قهرمان مسابقات تنیس مسترز پاریس شد

نواک جوکوویچ مرد شماره یک تنیس دنیا باز هم قهرمانی دیگری را در کارنامه خود ثبت کرد و این بار نیز نوبت به قهرمانی در مسابقات تنیس مسترز پاریس رسید.

پیش بینی بازی های ورزشی در بتکارت

پنجمین قهرمانی مسترز پاریس در کارنامه پرافتخار نواک جوکوویچ صرب!

این رقابت‌ها که از روز دوشنبه ۶ آبان ماه ۱۳۹۸ به مدت یک هفته در پایتخت فرانسه پاریس برگزار شد، از مسابقات ۱۰۰۰امتیازی می‌باشد. مسابقات تنیس پاریس نهمین و آخرین تورنمنت مسترز ۱۰۰۰ امتیازی در تقویم سالانه تنیس مردان است و تنها تورنمنت این رده به حساب می‌آید که در داخل سالن برگزار می‌شود. مدیریت این مسابقات که با نام «مسترز پاریس برسی» نیز شناخته می‌شود بر عهده گی فورژه تنیس‌باز بازنشسته فرانسوی است.
نواک جوکوویچ نیز این بار با غلبه بر دنیس شاپووالوف از کشور کانادا جام قهرمانی رقابت‌های مسترز پاریس را بالای سر برد و افتخاری دیگر را برای خود رقم زد. امسال ۴۸ـمین دوره از مسابقات مسترز پاریس برگزار شد. نواک جوکوویچ، مرد شماره یک تنیس جهان که سال گذشته در فینال مغلوب خاچانوف جوان شد امسال به عنوان بخت نخست قهرمانی در رقابت‌ها حاضر شده بود.

نواک جوکوویچ
نادال که رکورددار قهرمانی در مسابقات مسترز ۱۰۰۰ امتیازی است، تاکنون نتوانسته مسترز پاریس را فتح کند و جای این جام را در تالار افتخارات خود خالی می‌بیند. راجر فدرر سوییسی قهرمان سال ۲۰۱۱ نیز در رقابت‌های این دوره شد. او که سال گذشته با شکستی نزدیک برابر جوکوویچ از صعود به فینال بازماند، امسال نیز نتوانست در این رقابت‌ها کاری از پیش ببرد و بار دیگر مرد شماره یک تنیس دنیا توانست این عنوان مهم را از آن خود کند.
از نکات قابل توجه و مهم یکی از دیدارهای نیمه نهایی، مصدومیت رافائل نادال اسپانیایی بود که به علت مصدومیت از ناحیه عضلات شکمی مجبور به کناره‌گیری شد و راه را برای حریق خود یعنی دنیس شاپووالف ۲۰ ساله باز کرد تا او برای اولین بار به فینال یک تورنمنت مسترز صعود کند و در مقابل مرد شماره یک تنیس دنیا به میدان برود. نادال که چندی پیش در جریان مسابقات نمایشی لیورکاپ از ناحیه دست دچار آسیب‌دیدگی شده بود، بار دیگر این مصدومیت دامن او را گرفت تا این بار نیز او نتواند عملکرد خوب خود را تکمیل کند و حریف جوکوویچ در دیدار پایانی شود تا باز هم شاهد برگزاری رقابت بین این دو تنیسور درجه یک دنیا باشیم. مسابقات مسترز پاریس اولین تورنمنتی بود که نادال پس از قهرمانی در آزاد آمریکا در ماه سپتامبر در آن شرکت می‌کرد. با انصراف نادال، شاپووالف با نوله به رقابت پرداخت. سال گذشته کارن خاچانوف روس با شکست نواک جوکوویچ موفق شد به مقام قهرمانی مسابقات پاریس دست پیدا کند ولی این بار جوکوویچ تسلیم حریف کانادایی خود نشد.

3450b39e2de2097ab28b5320bb34d787
بد نیست در خصوص تنیس مسترز پاریس مختصری بدانید که این رقابت‌ها از سال ۱۹۶۸ یعنی ۵۱ سال قبل شروع شد و از سال ۱۹۸۶ در محل کنونی‌ خود “AccorHotels Arena” واقع در منطقه «برسی» در پایتخت فرانسه برگزار می‌شود. استادیوم مرکزی این مجموعه ۱۴۰۰۰ نفر ظرقیت دارد. در اولین سالی که این مسابقات در محل کنونی انجام شد، بوریس بکر آلمانی با ۱۸ سال و ۱۱ ماه سن جام قهرمانی را بالای سر برد. بد نیست بدانید در این دوره، تعداد ۸۲۱۱۷ نفر در طول یک هفته‌ از این مسابقات دیدن کردند. رکورد بیش‌ترین تعداد تماشاگر در مسترز پاریس سال ۲۰۱۲ با حضور ۱۳۴۱۲۶ نفر به ثبت رسید و بعد از آن مسابقه تاکنون هیچ‌یک از دیدارها به آن تعداد تماشاگر نرسیده است. لازم به ذکر است ایلیه ناستاسه، آندره آغاسی، راجر فدرر و نواک جوکوویچ تنها بازیکنانی هستند که در دو تورنمنت مهم شهر پاریس یعنی گرند اسلم رولان گاروس و مسترز پاریس موفق شدند جام قهرمانی را بالای سر ببرند.

رکوردهای تنیس مسترز پاریس:

  • کسب بیشترین تعداد عناوین قهرمانی: نواک جوکوویچ با ۴ عنوان در سال‌های ۲۰۰۹، ۲۰۱۳، ۲۰۱۴، ۲۰۱۵ که با قهرمانی شب گذشته این تعداد به پنج قهرمانی افزایش می‌یابد.
  • کسب بیشترین تعداد عناوین پی‌در‌پی: نواک جوکوویچ در سال‌های ۲۰۱۳، ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵
  • کسب بیشترین حضور در فینال: بوریس بکر با ۵ حضور در سال‌های ۱۹۸۶، ۱۹۸۹، ۱۹۹۰، ۱۹۹۲ و ۱۹۹۵
  • کسب بیشترین حضور پی‌درپی در فینال: نواک جوکوویچ با ۳ حضور در سال‌های ۲۰۱۳، ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵
  • کسب بیشترین تعداد پیروزی در مسابقات: نواک جوکوویچ با ۲۸ پیروزی
  • کسب بیشترین پیروزی متوالی در مسابقات: نواک جوکوویچ با ۱۷ پیروزی
  • بیشترین عناوین قهرمانی در بخش دونفره: باب و مایک برایان با ۴ عنوان در سال‌های ۲۰۰۵، ۲۰۰۷، ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴
  • رکورد بیشترین تماشاگر: مسابقات مسترز پاریس در سال ۲۰۱۲ با حضور ۱۳۴۱۲۶ نفر در یک دوره

0f893686ca1888d2397be651fdb93538 1

تقسیم امتیازات به شرح زیر می‌باشد:

رده قهرمان نایب‌قهرمان نیمه‌نهایی یک‌چهارم نهایی دور سوم دور دوم دور اول
انفرادی ۱۰۰۰ ۶۰۰ ۳۶۰ ۱۸۰ ۹۰ ۴۵ ۱۰
دونفره ۰

جوایز نقدی این دوره از مسابقات به شرح زیر می‌باشد:

رده قهرمان نایب‌قهرمان نیمه‌نهایی یک‌چهارم نهایی دور سوم دور دوم دور اول
انفرادی €۹۷۳,۴۸۰ €۴۷۷,۳۱۵ €۲۴۰,۲۳۵ €۱۲۲,۱۶۰ €۶۳,۴۳۵ €۳۳,۴۴۵ €۱۸,۰۶۰
دونفره €۲۸۹,۶۷۰ €۱۴۱,۸۲۰ €۷۱,۱۳۰ €۳۶,۵۱۰ €۱۸,۸۷۰ €۹,۹۶۰

تنیس‌باز صرب در مسابقه نهایی این رقابت‌ها که کمی بیشتر از یک ساعت به طول انجامید موفق شد با ارائه نمایشی کم‌نقص حریف جوان خود را در دو ست متوالی و با نتایج ۶ بر۳ و ۶ بر ۴ مغلوب کند. او با این پیروزی به ۳۴ـمین مسترز خود و یک قدمی رکورد نادال رسید؛ تنیس‌باز اسپانیایی با ۳۵ عنوان رکوردار قهرمانی در مسابقات مسترز است و جوکوویچ در تلاش است که این رکورد را از نادال گرفته و به نام خود ثبت کند. این پنجمین عنوان تنیس‌باز صرب در سال ۲۰۱۹ و ۷۷ـمین جام او در مسابقات حرفه‌ای به حساب می‌آید. جوکوویچ به رغم این قهرمانی در رده‌بندی جدید صدر جدول را به رقیب دیرین خود رافا نادال واگذار خواهد کرد. با این حال نبرد او و نادال برای اتمام فصل ۲۰۱۹ در رتبه یک هم‌چنان ادامه دارد و تکلیف صدرنشین نهایی امسال در مسابقات فینال تور جهانی که از هفته آینده در لندن آغاز می‌شود مشخص خواهد شد تا در نهایت مشخص شود که چه کسی در پایان سال ۲۰۱۹ در رتبه یک دنیا قرار می‌گیرد.

9aa3ec12ea062bf59b4f31000dc8864a
نواک جوکوویچ پس از مسابقه در خصوص این دیدار و دنیس شاپووالوف گفت:

دیدار خوبی بود و خوشحال هستم که توانستم این قهرمانی را برای پنجمین بار به‌دست آورم. سال گذشته نتوانستم آن‌طور که باید در فینال تلاش کنم و علیرغم تلاش زیادم قهرمانی را واگذار کردم ولی امسال به خوبی توانستم آن را به‌ دست آورم. در خصوص دنیس نیز باید بگویم که او بازیکن خوبی است و قطعا تبدیل به تنیسور خوبی خواهد شد ولی با توجه به سن و سالش هنوز روزهای درخشش و اتفاقات خوب زندگی او فرا نرسیده است و باید کمی بیشتر صبر کند تا آن روز بیاید.

پیش بینی بازی های ورزشی در بتکارت

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

درباره سعید

آواتار سعید

این مطالب را نیز ببینید!

ترفندهای شرطبندی در تنیس

آموزش شرط ‌بندی تنیس | ترفندهای شرط بندی در تنیس (بخش اول)

ورزش تنیس طرفداران زیادی دارد و دلیل آن‌هم روشن است. با توجه به هیجان بالا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *