صفحه اصلی / فوتبال / لیگ قهرمانان اروپا / لیگ قهرمانان اروپا ؛ رتبه بندی بهترین فینال های تاریخ رقابت ها

لیگ قهرمانان اروپا ؛ رتبه بندی بهترین فینال های تاریخ رقابت ها

4 2 1

به بهانه برگزاری فینال لیگ قهرمانان اروپا بین دو تیم لیورپول و تاتنهام از انگلستان و قهرمانی قرمزها به بررسی و رتبه بندی فینال های تاریخ این رقابت ها از بدترین به بهترین پرداخته ایم.

لیگ قهرمانان اروپا که مهم ترین رقابت های باشگاهی در فوتبال اروپا به شمار می رود با فرمتی جدید از فصل ۱۹۹۲-۱۹۹۳ نام خود را از جام باشگاه های اروپا به لیگ قهرمانان اروپا تغییر داد. در فصلی که مارسی فرانسه توانست با یک گل از سد آث میلان ایتالیا بگذرد تا اولین قهرمانی خود را در این بازی ها جشن بگیرد. از آن زمان تاکنون ۲۷ فینال برگزار شده که تیم های اسپانیایی با ۱۱ قهرمانی رکورددار این رقابتها هستند و تیم های ایتالیایی و انگلیسی با ۵ قهرمانی در رتبه بعدی قرار دارند. در فرمت جدید رئال مادرید با ۷ قهرمانی رکورددار این رقابت هاست.

۲۷. یوونتوس ۰-۰ آث میلان ، لیگ قهرمانان اروپا سال ۲۰۰۳

مشخصا در صدر لیست ضعیف ترین فینال های اروپا تنها فینال بدون گل این بازی ها قرار می گیرد. با توجه به شناخت زیادی که هر دو تیم از نقاط قوت و ضعف خود داشتند و همچنین روانه کردن ترکیبی پا به سن گذاشته از سوی هر دو تیم فینال ۲۰۰۳ به یک دیدار کسل کننده و بدون جذابیت تبدیل شد. بازی می رفت تا با گل آندری شوچنکو رو به جذاب شدن برود اما مردود شدن این گل که بحث های زیادی بعدها در مورد آن شد باعث شد ریتم بازی همچنان سرد دنبال شود. آنتونیو کنته و آندره آ پیرلو هر دو با ضربه هایشان تیرک دروازه را به لرزه در آوردند اما بعد از این لحظات بود که هر دو تیم به عقب نشستند. دفاع میلان به رهبری توانمند الساندرو نستا و پائولو مالدینی تمامی راه های نفوذ را بسته بود تا در یک بازی سرد دو تیم بعد از ۱۲۰ دقیقه کارشان به ضربات پنالتی بکشد. در این ماراتن با وجود اینکه میلان دو پنالتی را توسط سیدورف و کالادزه از دست داد اما ضربه آخر شوچنکو بود که در نهایت حکم ششمین قهرمانی روسونری را امضا کرد. میلان در ضربات پنالتی ۳-۲ به برتری رسید.

۲۶. مارسی ۱-۰ آث میلان ، لیگ قهرمانان اروپا سال ۱۹۹۳

قهرمان چهار دوره جام باشگاه های اروپا با ترکیبی از منتخب بهترین های جهان در اولین دوره برگزاری لیگ قهرمانان اروپا به مصاف مارسی فرانسه رفت. با وجود اینکه ترکیب میلان به وضوح از مارسی قویتر نشان می داد اما درخشش بازیکنان جوان مارسی مانند الن بوکسیچ، فابین بارتز و مارسل دسایی در این فینال کار را برای میلان سخت کرد. دسایی که با ارائه یک عملکرد مقتدرانه در مرکز خط دفاعی سال بعد از این بازی به همان تیم میلان پیوست. بعد از اینکه در ابتدای بازی فرانک رایکارد و دنیل ماسارو در باز کردن دروازه بارتز با موقعیت های خیلی خوب ناکام بودند، این مدافع مارسی باسیل بولی بود که درست قبل از اتمام نیمه اول با ضربه سر از روی نقطه کرنر توانست مارسی را پیش بیندازد. نیمه دوم میلان سراسر حمله بود و ژان پیر پاپین فرصت های زیادی را خلق کرد اما بارتز که یکی از بهترین شب های فوتبالی اش را تجربه می کرد در تمام لحظه ها مهاجمان را ناکام گذاشت تا مارسی در فینالی نسبتا آرام به اولین و آخرین قهرمانی خود در چمپیونز لیگ برسد.

۲۵. آژاکس ۱-۱ یوونتوس ، لیگ قهرمانان اروپا سال ۱۹۹۶

آژاکس قهرمان دوره قبل بازیها برای دفاع از عنوان قهرمانی خود باید مقابل یوونتوس قرار می گرفت. با بازنشستگی فرانک رایکارد، انتقال کلارنس سیدورف به سمپدوریا، مصدومیت مارک اورمارس و محرومیت مایکل ریزیگر کار آژاکس برای این بازی بسیار سخت به نظر می رسید. با بودن ضعف های زیاد در خط دفاعی، تیم هلندی نامطمئن تر از قبل بازی می کرد و گل دقیقه ۱۳ فابریزیو راوانلی برای یوونتوس نیز بر این مطلب صحه گذاشت. یاری لیتمانن قبل از اتمام نیمه اول گل تساوی را برای آژاکس به ثمر رساند اما این پایانی بود بر جذابیت بازی تا ادامه کار بدون هیجان دنبال شود. در نیمه دوم یوونتوس تاکتیک های دفاعی بی نظیری را به نمایش گذاشت و از طرفی جیانلوکا ویالی فرصت های بزرگی را از دست داد تا کیفیت بازی این بازیکن زیر سوال برود. در نهایت این ضیافت پنالتی ها بود که برنده بازی را تعیین می کرد و بیانکونری با نتیجه ۴-۲ فاتح جام شد.

۲۴. پورتو ۳-۰ موناکو ، لیگ قهرمانان اروپا سال ۲۰۰۴

فینال ۲۰۰۴ بود که با سورپرایزی بزرگ و رسیدن دو تیم کمتر مدعی شناخته شده یعنی پورتو پرتغال و موناکو فرانسه برگزار شد. انتظار می رفت که بازی سرتاسر هیجان و پر از کش و قوسی را ببینیم اما این چیزی نیست که زیاد در بازی هایی که یک طرف آن ژوزه مورینیو حضور دارد دیده شود. آخرین بازی مورینیو به عنوان سرمربی پورتو قبل از عزیمت به چلسی، یک پورتو سازمان یافته و بدون نقص را نشان داد تا آنها در یک بازی کاملا برتر و بدون هیجان بتوانند برای دومین بار قهرمان اروپا شوند. کارلوس آلبرتو با یک ضربه والی استثنایی قفل دروازه موناکو را باز کرد تا در ادامه گلهای دکو و دیمیتری آلنیچف اولین قهرمانی را برای ژوزه مورینیو در رقابت های اروپایی به ارمغان بیاورند.

۲۳. رئال مادرید ۳-۰ والنسیا ، لیگ قهرمانان اروپا سال ۲۰۰۰

نمایش یک طرفه و حملات بی وقفه از رئال مادرید در یک فینال آشنا، فینالی که برای اولین بار بین دو تیم از یک کشور برگزار می شد. دو تیمی که در لیگ داخلی آن فصل در کسب جام ناکام بودند در فینال برای پایان دادن به فصلی ناکام رو در روی یکدیگر قرار گرفتند اما والنسیا هرگز نشانی از یک تیم سرحال نداشت و مادریدی ها یکبار دیگر ثابت کردند چرا متخصص این رقابتها نام گرفته اند. ضربه سر فرناندو مورینتس، والی زیبای استیو مکمنمن و گل انفرادی رائول گونزالس شب خاطره انگیزی را برای مادریدیستا های سراسر دنیا رقم زد اما برای تماشاگران بی طرف بازی نسبتا بی هیجان دنبال شد. رئال با این پیروزی هشتمین قهرمانی اروپایی خود را تحت هدایت ویسنته دل بوسکه جشن گرفت.

۲۲. بایرن مونیخ ۱-۱ والنسیا ، لیگ قهرمانان اروپا سال ۲۰۰۱

یکسال بعد از باخت به رئال بود که خفاش ها بار دیگر به فینال اروپا رسیدند. بازی پایانی سال ۲۰۰۱ برخلاف تصورات کسل کننده دنبال شد و تنها عامل مهیج بازیها پنالتی ها بود چنانچه هر دو گل بازی در وقت های قانونی نیز با پنالتی به ثمر رسید. گایزکا مندیتا قفل بازی را پس از تنها ۳ دقیقه از شروع بازی شکست تا والنسیا پیش بیفتد. دقایقی بعد بایرن نیز صاحب ضربه پنالتی شد اما ضربه مهمت شول را سانتیاگو کانیزارس مهار کرد تا به قهرمان خفاش ها تبدیل شود. اوضاع در نیمه دوم متفاوت پیش رفت و اشتفان افنبرگ از روی نقطه پنالتی کار را به تساوی کشاند. در پایان وقت های قانونی و اضافی این پنالتی ها بود که سرنوشت بازی را تعیین می کرد و اینبار نوبت اولیور کان سنگربان مونیخی ها بود تا به ستاره اصلی تیمش تبدیل شود. اسطوره بایرن مونیخ دو شوت از زاهوویچ و پلگرینو را مهار کرد تا بایرن چهارمین قهرمانی اروپایی تاریخش را با نتیجه ۵-۴ به دست بیاورد.

۲۱. تاتنهام ۰-۲ لیورپول ، لیگ قهرمانان اروپا سال ۲۰۱۹

لیگ قهرمانان اروپا
قهرمانی لیورپول در فصل ۲۰۱۹ لیگ قهرمانان اروپا

جدا از بازی پایانی، این سال همواره به عنوان یکی از بهترین چمپیونز لیگ های تاریخ فوتبال در یادها باقی خواهد ماند. به خصوص پس از آنکه هر دو تیم در مرحله نیمه نهایی دو کامبک استثنایی را برای رسیدن به آخرین دیدار فصل رقم زدند. هتریک لوکاس مورا که در دقیقه ۹۶ به ثمر رسید تاتنهام را از سد محکمی به نام آژاکس عبور داد تا آنها در آمستردام بلیت سفر به مادرید را به دست بیاورند. لیورپول نیز بعد از باخت سه بر صفر در نیوکمپ مقابل بارسلونا، در یک بازگشت تاریخی توانست در آنفیلد با نتیجه چهار بر صفر آبی اناری ها را شکست دهد و به فینال صعود کند. با این وجود بازی تمام انگلیسی در فینال زیاد جذاب دنبال نشد و لیورپول با توجه به پنالتی زودهنگام در دقیقه یک بازی که محمد صلاح آن را به گل تبدیل کرد رفته رفته عقب نشست و بیشتر بازی را در زمین خودی سپری کرد. تاتنهام با تمام توان تلاشش را برای به ثمر رساندن گل تساوی انجام داد ولی در خلق موقعیت ناکام بود و در اندک فرصت ها این آلیسون بکر برزیلی بود که با سیو های فوق العاده دروازه لک لک ها را نجات داد. سرانجام در دقایق پایانی گل دیووک اوریگی آب سردی بر پیکره اسپرز بود تا لیورپول با ارائه یک نمایش متوسط دو بر صفر تاتنهام هاتسپر را شکست داده و به ششمین قهرمانی اروپایی خود دست پیدا کند.

۲۰. اینتر میلان ۲-۰ بایرن مونیخ ، لیگ قهرمانان اروپا سال ۲۰۱۰

بعد از آنکه شش سال قبلتر تاکتیک های ژوزه مورینیو، تیمش پورتو را به جام گوش دراز رساند، مورینیو یکبار دیگر نبوغ خود را با اینتر ایتالیا تکرار کرد و با ارائه نمایشی ساده و با استفاده از ضدحملات به راحتی بایرن را شکست داد. مشخصا محرومیت فرانک ریبری به ضرر مونیخی ها شد و در شب بی نقص وسلی اسنایدر و دیگو میلیتو، نرآتزوری به تمام اهدافش در زمین رسید. دبل میلیتو که گل دومش روی یک حرکت انفرادی بی نظیر به ثمر رسید، مورینیو را به دومین چمپیونز لیگ و تیم اینتر میلان را به سومین قهرمانی اروپایی رساند تا آنها در سالی رویایی سه گانه خود را تکمیل کنند. مورینیو در این بازی درس بزرگی به فن خال داد، با این حال به جز طرفداران اینتر بقیه اهالی فوتبال از بازی رضایت نداشتند.

۱۹. آث میلان ۲-۱ لیورپول ، لیگ قهرمانان اروپا سال ۲۰۰۷

میلان انتقامی که بی صبرانه منتظر گرفتن آن بود تنها دو سال پس از رقم خوردن معجزه استانبول از لیورپول گرفت. قرمزها بازی را با امید بیشتری نسبت به روسونری شروع کردند اما ضربه کاشته آندره آ پیرلو با دخالت فیلیپو اینزاگی بود که به گل تبدیل شد. در اواخر بازی پاس فوق العاده کاکا، پیپو را با دروازبان تک به تک کرد تا بازی دو بر صفر شود. درک کویت در دقیقه ۸۹ اختلاف را به حداقل رساند اما این برای جبران کار کافی نبود تا میلان در یک بازی متوسط و عاری از لحظات دراماتیک نسبت به دو سال قبل، هفتمین قهرمانی اروپاییش را جشن بگیرد.

۱۸. یوونتوس ۱-۴ رئال مادرید ، لیگ قهرمانان اروپا سال ۲۰۱۷

همیشه باعث تاسف است که گل های جذابی نظیر گل ماریو مانژوکیچ در فینال ۲۰۱۷ در پایان بازی بی ثمر به نظر برسند اما این ضربه نیز باعث نشد تا یوونتوس به دو دهه ناکامی اروپایی پایان دهد و رئال در کاردیف ولز بود که نسخه یووه را پیچید. کریستیانو رونالدو در دقایق اولیه بازی بود که دروازه بوفون را فرو ریخت. گلی که چند دقیقه بعد با ضربه آکروباتیک مانژو پاسخ داده شد تا نیمه اول مساوی به اتمام برسد. نیمه دوم شروع طوفان رئال مادرید بود جایی که آنها ابتدا با شوت از راه دور کاسمیرو جلو افتادند. دقایقی بعد باز هم رونالدو بود که با زدن گل سوم رئال و دومین گل خودش در بازی رویای بوفون را برای قهرمانی به باد داد. امیدهای یوونتوس بعد از اخراج کوادرادو کاملا از بین رفت و در دقایق تلف شده مارکو آسنسیو که به عنوان یار تعویضی به زمین آمده بود گل چهارم تیمش را به ثمر رساند تا مادریدی ها در یک نیمه دوم کاملا یکطرفه برای دوازدهمین بار فاتح اروپا شوند. این اولین بار در تاریخ چمپیونز لیگ بود که یک تیم از عنوان قهرمانی خود دفاع می کرد.

۱۷. بارسلونا ۲-۰ منچستر یونایتد ، لیگ قهرمانان اروپا سال ۲۰۰۹

اولین فصل حضور پپ گواردیولا در راس کادر فنی بارسا به بهترین فصل تاریخ باشگاه تبدیل شد جایی که آنها با کسب دوگانه داخلی در بازی پایانی فصل توانستند به سه گانه دست پیدا کنند. استادیوم المپیکو رم شاهد جذابترین نسخه تیکی تاکا بود و منچستر یونایتد با عملکردی ضعیف مقهور این نمایش تاکتیکی شده بود. کریس رونالدو یکی از ضعیف ترین ورژن های خودش را در این فینال نشان داد. ساموئل اتوئو ابتدا کار را برای بارسا پیش انداخت و در نیمه دوم گل دوم بازی که با ضربه سر فوق العاده لیونل مسی زده شد کار قهرمانی را هموار ساخت.

۱۶. رئال مادرید ۱-۱ اتلتیکو مادرید ، لیگ قهرمانان اروپا سال ۲۰۱۶

در یک بازه زمانی دو ساله فوتبال اروپا برای دومین بار شاهد فینالی از جنس یک شهر بود و یکبار دیگر با هیجان دنبال شد. سرخیو راموس بار دیگر در فینال گلزنی کرد، آنتوان گریزمان یک ضربه پنالتی را به تیرک دروازه کوبید و دنی کارواخال با چشمانی اشکبار زمین بازی را ترک کرد، اینها همه و همه در مدت زمان کمتر از یک ساعت رخ داد. اتلتیکو مادرید در دقایق پایانی بود که درست لحظاتی پس از اینکه گرت بیل موقعیتی ایده آل را خراب کرد، به گل تساوی رسید. گل یانیک کاراسکو امید را به اردوی روخی بلانکو برگرداند تا حالا اینبار در شرایط برعکس اتلتی بازی را به وقت های اضافه بکشاند. سن سیرو نیز مانند لیسبون فینال دو تیم مادریدی را ۱۲۰ دقیقه ای دید. نیم ساعت وقت های اضافی نیز بدون گل به اتمام رسید تا برای هفتمین بار در تاریخ فینال ها کار به ضربات پنالتی بکشد. بعد از اینکه خوانفران ضربه پنالتی حساس را از دست داد، کریس رونالدو متخصص پنالتی ها بود که با گل کردن شوت آخر بازی، یازدهمین قهرمانی را به رئالی ها هدیه داد.

۱۵. آژاکس ۱-۰ آث میلان ، لیگ قهرمانان اروپا سال ۱۹۹۵

این یکی از فینالهای جذاب میان دو تیم از بهترین تیم های آن زمان برگزار می شد، یعنی میلان که مدافع عنوان قهرمانی و در سومین فینال متوالی اش شرکت می کرد و آژاکس با ترکیبی جوان که در جستجوی کشف دوباره افتخارات گذشته اش بود. آژاکس بعد از سومین قهرمانی پیاپی در سال ۱۹۷۳، بعد از ۲۵ سال بود که به یک فینال دیگر می رسید. مارکو سیمونه امید ایتالیایی ها در بازی به شمار می رفت و موقعیت حساسی را با یک ضربه والی روانه دروازه آژاکس کرد اما ادوین فن در سار توپ را مهار کرد. دنیل ماسارو نیز یکی پس از دیگری فرصت های گلزنی را از دست داد. سرنوشت بازی به وقت های اضافه کشیده شد، جاییکه محل تولد یک سوپراستار بود. پاتریک کلایورت نوجوان ۱۸ ساله به عنوان یار تعویضی وارد میدان شد و با به ثمر رساندن گل پیروزی تیمش روی پاس فرانک رایکارد، هلندی ها را به یک قهرمانی تاریخی رساند تا آنها آخرین قهرمانی خود در اروپا تاکنون را تجربه کنند.

۱۴. یوونتوس ۰-۱ رئال مادرید ، لیگ قهرمانان اروپا سال ۱۹۹۸

با وجود تعداد بی شماری از ستاره ها و استعداد های فراوان در داخل و خارج زمین و ایجاد موقعیت های فراوان در میدان، هنوز هم جای تعجب است که این بازی تنها با یک گل پایان یافت. ادگار داویدز، زین الدین زیدان و پیپو اینزاگی هر سه می توانستند برای یووه گلزنی کنند و در طرف دیگر رائول نیز می توانست نامی در میان گلزنان بازی داشته باشد. با این وجود بازیکنان در زدن ضربات آخر بی دقت بودند و علیرغم کیفیت بالای هر دو تیم و هیجان بالا در میدان، بازی با حداقل گل به اتمام رسید. جادوی زیدان و داویدز در میانه زمین برای بانوی پیر این نوید را می داد که آنها بتوانند این فینال را با پیروزی به پایان ببرند اما پردراگ میاتوویچ با جایگیری هوشمندانه روی ریباند شوت روبرتو کارلوس تک گل بازی را به تور دروازه بیانکونری چسباند تا قهرمان بازی لقب بگیرد. رئال بعد از ۳۲ سال دوباره به قهرمانی اروپا رسید.

۱۳. رئال مادرید ۳-۱ لیورپول ، لیگ قهرمانان اروپا سال ۲۰۱۸

فینال چمپیونز لیگ ۲۰۱۸ بالاخره نوید یک بازی جذاب را به اهالی بیطرف فوتبال می داد جایی که دو تیم با ذهنیت هجومی ۹۰ دقیقه برای حمله کردن تلاش می کردند. اما مصدومیت زودهنگام محمد صلاح شانس ادامه این بازی کلاسیک و در صورت ادامه پیدا کردن حتی دراماتیک از بین رفت. نیمه دوم آغاز فاجعه دروازبان لیورپول، لوریس کاریوس آلمانی بود. جایی که او در هنگام پرتاب توپ با دست، توپ را درست جلوی پای کریم بنزما انداخت و این مهاجم فرانسوی نیز تنها پای خود را در مسیر توپ قرار داد تا رئال را یک بر صفر پیش بیاندازد. این گل یخ بازی را شکست و بازی جذاب دنبال شد تا چند دقیقه بعد سادیو مانه روی یک ارسال کرنر بازی را به تساوی بکشاند. حالا نوبت تعویض طلایی زیزو بود تا گرت بیل را به میدان بفرستد. بیل در کمتر از دو دقیقه بعد از ورودش به زمین با یک ضربه قیچی برگردان استثنایی رئال را دوباره پیش انداخت. گلی که به گفته سرمربی اش زیدان شاید بهترین گل تاریخ فینال لیگ قهرمانان اروپا بود. در اواخر بازی یک ضربه دیگر از بیل و اشتباه فاجعه بار کاریوس در گرفتن توپ باعث شد تا ستاره ولزی با تنها ۳۰ دقیقه حضور در فینال بریس خود را کامل کند. بعدها گفته شد که اشتباهات کاریوس تحت تاثیر ضربه سرخیو راموس به سر او بوده است. بازی در مجموع سرگرم کننده ولی نه به شکل درست برگزار شد و سرانجام مادرید به سومین قهرمانی متوالی خود در اروپا رسید تا نامش را در تاریخ جاودانه کند. این سیزدهمین قهرمانی مادریدی ها در سی ال بود.

۱۲. بایر لورکوزن ۱-۲ رئال مادرید ، لیگ قهرمانان اروپا سال ۲۰۰۲

رئال در فینال مقابل والنسیا با یک بازی برتر به راحتی به قهرمانی رسید اما دو سال پس از آن بازی اوضاع مقابل لورکوزن به آن شکل پیش نرفت. تیم آلمانی پا به پای کهکشانی ها یک فینال جذاب را رقم زده بود. دقایق ابتدایی بازی مهیج دنبال شد و رائول و لوسیو تنها در ۱۳ دقیقه بازی را ۱-۱ کردند. اما مشخصا این فینال تنها به یک دلیل در یادها باقی مانده و آن گل قهرمانیست که زین الدین زیدان به ثمر رساند. ضربه خارق العاده هافبک فرانسوی که با پای غیر تخصصی در تور دروازه بایر لورکوزن جای گرفت تا تفاوت تیم ها مشخص شود. در نیمه دوم با فشار بی امان آلمانی ها، ایکر کاسیاس ۲۰ ساله به جای سزار سانچز مصدوم به درون دروازه رئال آمد و واکنش های بی نظیری از خود به جای گذاشت. باقی ماندن این نتیجه حکم به نهمین قهرمانی رئال در اروپا داد.

۱۱. یوونتوس ۱-۳ بارسلونا ، لیگ قهرمانان اروپا سال ۲۰۱۵

یکی از بهترین خطوط حمله در اروپا مقابل یکی از بهترین خطوط دفاعی دنیا مقابل یکدیگر صف آرایی می کردند و به نظر می رسید شاهد یک بازی جذاب و تاکتیکی از سوی هر دو تیم باشیم. با این حال بارسا بازی را با گل دقیقه ۳ راکیتیچ رویایی شروع کرد و یوونتوس را مجبور به بازی بازتر و هجومی کرد. بعد از اینکه جیجی بوفون با یک مهار فوق العاده مانع از گلزنی دنی آلوز شد، آلوارو موراتا با یک بغل پای ساده کار را به تساوی کشاند. اما این بازگشت به بازی به نظر می رسید بیشتر محرکی برای رسیدن بارسا به سه گانه دومش باشد. روی ریباند شوت لیونل مسی، این لوئیس سوارز بود که دروازه بوفون را باز کرد و حسن ختام بازی گل نیمار ستاره میدان بود که مزد بازی خوبش را گرفت. این یکی از بهترین نمایش های مثلث تهاجمی بارسا بود و آن ها در یک بازی برتر پنجمین قهرمانی اروپاییشان را جشن گرفتند.

۱۰. بورسیا دورتموند ۱-۲ بایرن مونیخ ، لیگ قهرمانان اروپا سال ۲۰۱۳

بعد از یک نیمه نهایی پر از اتفاقات شگفت انگیز، دورتموند در جدالی حساس و نزدیک ۴-۳ رئال را شکست داد و در آن سمت بایرن مونیخ با تحقیر دیگر نماینده اسپانیا یعنی بارسلونا با نتیجه ۷-۰ به فینال صعود کرد تا جدال تماما آلمانی را در قلب انگلستان شاهد باشیم. یک بازی پایاپای میان دو غول آلمانی که مدام در حال تغییر بود. ماریو مانژوکیچ روی ارسال آرین روبن دروازه خالی زنبور ها را گشود تا بایرن از حریفش پیش بیفتد اگرچه هشت دقیقه بعد روی یک ضربه پنالتی، ایلکای گوندوغان بازی را به تساوی کشید. در دقایق آخر بازی بود که آرین روبن، بعد از آنکه سال قبلتر و در فینال برابر چلسی پنالتی را خراب کرده بود، گل دراماتیک و تاریخی ای به ثمر رساند تا یوپ هاینکس در آخرین سال مربیگری خود با یک سه گانه باشگاه آلمانی را ترک کند.

۹. منچستر یونایتد ۲-۱ بایرن مونیخ ، لیگ قهرمانان اروپا سال ۱۹۹۹

بازی برای مدت ۹۰ دقیقه چیزی برای عرضه نداشت جایی که بایرن با تک گل ماریو باسلر از حریف انگلیسی پیش بود و در پی حفظ نتیجه بود. اما درام اصلی این فینال در فرگی تایم رخ داد. دو تعویض طلایی سر الکس فرگوسن یکی از نمادین ترین فینالهای تاریخ رقابت ها را رقم زدند. تدی شرینگهام در دقیقه اول وقت اضافه بازی را به تساوی کشاند و سپس در سومین دقیقه اضافی اوله گونار سولسشر نروژی بود که منچستر یونایتد را برای دومین بار در اروپا به قهرمانی رساند. با نبودن روی کین و پل اسکولز در فینال نیوکمپ، بازی به خوبی دو دیدار قبلی دو تیم در مرحله گروهی دنبال نشد اما چند درجه دراماتیک تر برای شاگردان فرگوسن به پایان رسید تا آنها سه گانه خود را تکمیل کنند.

۸. بارسلونا ۲-۱ آرسنال ، لیگ قهرمانان اروپا سال ۲۰۰۶

ینس لمن با یک خطای بی ملاحظه تنها پس از ۱۸ دقیقه آرسنال را ده نفره کرد تا بنظر برسد بازی را باید یک طرفه دنبال کنیم اما اوضاع به این شکل پیش نرفت. ضربه سر سول کمپل قبل از نیمه اول آرسنال را پیش انداخت تا علیرغم ده نفره بودن برای مدتی از بارسا جلو باشند. ساموئل اتوئو ضربه ای به تیر دروازه زد و گلر جانشین لمن، مانوئل آلمونیا نیز چندین بار دروازه را نجات داد و در سمت مقابل تیری آنری نیز می توانست بر برتری توپچی ها اضافه کند. اما سرانجام اتفاق اجتناب ناپذیر رخ داد و دو گل شگفت انگیز سرنوشت بازی را عوض کرد. هنریک لارسن سوئدی که از نیمکت به بازی آمده بود با دادن دو پاس گل به اتوئو و بلتی جزو بهترین بازیکنان میدان لقب گرفت تا در یک بازی پر از اتفاقات عجیب شاگردان رایکارد دومین قهرمانی را برای آبی اناری ها رقم بزنند.

۷. بورسیا دورتموند ۳-۱ یوونتوس ، لیگ قهرمانان اروپا سال ۱۹۹۷

این یکی از غمگین ترین فینال های تاریخ اروپاست. دورتموند تنها دومین حضور خود در این بازیها را تجربه می کرد و در بازی پایانی خودش را مقابل مدافع عنوان قهرمانی دید که در آن زمان به عنوان بهترین تیم دنیا یاد می شد. اما توانایی های جذاب بازیکنان تیم ایتالیایی با وجود هافبک اسکاتلندی آلمانی ها، پل لمبرت که خودش را بدترین بازیکن دورتموند قلمداد می کرد نادیده گرفته شد. بازیکن اسکاتلندی نقش محوری در مونیخ بازی کرد و عملا بازی زین الدین زیدان را در میانه زمین خنثی کرد. کارل هاینز ریدل دو گل به ثمر رساند تا آلمان ها نیمه اول را آسوده خاطر به رختکن بروند. تک گل الساندرو دل پیرو یووه را به بازگشت به بازی امیدوار کرد اما ضربه چیپ فوق العاده جوان ۲۰ ساله دورتموند، لارس ریکن رویای بیانکونری را نقش بر آب کرد تا دورتموند اولین قهرمانی اروپایی خود را تصاحب شود.

۶. بارسلونا ۳-۱ منچستر یونایتد ، لیگ قهرمانان اروپا سال ۲۰۱۱

لیگ قهرمانان اروپا
قهرمانی بارسلونا در فصل ۲۰۱۱ لیگ قهرمانان اروپا

اگر تنها یک بازی باشد که بارسلونای پپ گواردیولا را با آن تعریف کنید، این همان بازی است. یک بازی شگفت انگیز با پاسکاری های فراوان، ایده های منچستر یونایتدی که در آن زمان چهارمین لیگ برترش در طی پنج سال را برنده شده بود نابود کرد. لیونل مسی که در آن زمان ۲۴ ساله بود در اوج فوتبال خود قرار داشت و در تمام گل ها نقشی محوری بازی کرد. مهاجم آرژانتینی در هنگام به ثمر رساندن گل اول توجه تمام مدافعان یونایتد را به خود جلب کرد تا پدرو به راحتی دروازه را باز کند. خودش با یک ضربه مهار نشدنی دروازه ادوین فن در سار را برای بار دوم فرو ریخت تا تیمش جلو بیفتد و در حسن ختام بازی پاس گل ضربه استثنایی داوید ویا را برای این مهاجم اسپانیایی فراهم کرد. فرگوسن پس از اتمام بازی عنوان کرد که در تمام طول مربیگری خود این بهترین تیمی بوده که با آن مواجه شده و به نظرش بهترین تیمیست که ومبلی و چمپیونز لیگ به تاریخ خود دیده اند. نمایش بی نقص کاتالان ها چهارمین قهرمانی اروپایی را برای بلوگرانا به ارمغان آورد.

۵. رئال مادرید ۴-۱ اتلتیکو مادرید ، لیگ قهرمانان اروپا سال ۲۰۱۴

اگر رسیدن دو تیم از یک شهر برای اولین بار در تاریخ به فینال به اندازه کافی هیجان انگیز نیست، تلاش بی وقفه رئال برای رسیدن به دهمین جام اروپایی معروف به لا دسیما و این نکته که اتلتی تنها چند روز قبل از این بازی در نیوکمپ لالیگا را فتح کرده بود اضافه کنید تا شاهد رقابت جذابی باشید. رقابتی که تماشاگران را ناامید نکرد. اتلتیکو با تک گل دیگو گودین در نیمه اول پیش افتاد و با تعویض زودهنگام دیگو کوستا این سوال مطرح شد که آیا خط دفاع فوق فشرده این تیم توان ایستادگی برابر خط حمله رئال که در کلاس جهانی است را دارد یا خیر. این سوال به دراماتیک ترین شکل ممکن با پاسخ خیر جواب داده شد. در دقایق تلف شده بازی بود که قهرمان بازی، سرخیو راموس با یک ضربه سر ورزشگاه را منفجر کرد تا بازی به وقت های اضافی کشیده شود. روی حرکات استثنایی آنخل دی ماریا این گرت بیل بود که گل قهرمانی رئال را به ثمر رساند و در ادامه مارسلو و کریس رونالدو بر این برتری افزودند تا رئالی ها در یک بازی خاطره انگیز بعد از دوازده سال ناکامی بار دیگر فاتح لیگ قهرمانان اروپا شوند.

۴. چلسی ۱-۱ بایرن مونیخ ، لیگ قهرمانان اروپا سال ۲۰۱۲

لیگ قهرمانان اروپا
قهرمانی چلسی در فصل ۲۰۱۲ لیگ قهرمانان اروپا

بایرن مونیخ در ورزشگاه اختصاصی خود آلیانز آرنا به نوعی میزبان چلسی و مربی موقتش روبرتو دی متئو به حساب می آمد. و در اکثر پیشبینی ها بایرن قهرمان از پیش برنده این بازی طلقی میشد. با وجود یک آرین روبن و فرانک ریبری آماده در دو سمت خط حمله بایرن، قهرمانی آن ها اجتناب ناپذیر به نظر می رسید و بالاخره در دقیقه ۸۳ قفل دروازه چلسی را توماس مولر با ضربه سر شکست تا اف سی هالیوود یک بر صفر جلو بیفتد. اما چهار سال بعد از آن کارت قرمز در شکست مقابل منچستر یونایتد، دیدیر دروگبا نام خود را در تاریخ باشگاه چلسی جاودانه کرد. ضربه سر محکم او در دقیقه پایانی بازی کار را به وقت اضافه کشاند. در وقت اضافه خود دروگبا یک پنالتی به بایرن هدیه داد اما پیتر چک که یکی از بهترین شب های فوتبالی اش را تجربه می کرد ضربه آرین روبن را مهار کرد. بازی به ضربات پنالتی کشید و بعد از مهار ضربه اولیچ و برخورد توپ باستین شواین اشتایگر به تیرک دروازه، دروگبا با گل کردن ضربه آخر حکم به اولین قهرمانی چلسی در باشگاه های اروپا داد. این یکی از کلاسیک ترین بازی های فوتبال مدرن این روزها بود و چلسی با نتیجه ۴-۳ به برتری رسید.

۳. منچستر یونایتد ۱-۱ چلسی ، لیگ قهرمانان اروپا سال ۲۰۰۸

برخی فینال ها همه چیز در خود دارند و این یکی از همان فینال ها بود. بازی سرتاسر هیجان و پایاپای دو تیم که از همدیگر به خوبی شناخت داشتند پر از اتفاقات مختلف بود. کریس رونالدو در پست سابق خود که وینگر صرف بود کاملا می درخشید و نشان از ادامه شکوه او در فوتبال می داد. ضربه سر عالی او گل اول بازی را برای یونایتدی ها به ثمر رساند. موقعیت های زیادی روی دروازه ها خلق شد و سرانجام فرانک لمپارد کار را به تساوی کشاند. وقت های اضافه با هیجان زیادی دنبال شد و دروگبا و لمپارد ضرباتی به تیرک دروازه یونایتد زدند. جان تری یک فرصت گلزنی مسلم را از رایان گیگز گرفت و دیدیر دروگبا از زمین مسابقه اخراج شد. پنالتی ها تنها راه برای برقرار کردن عدالت در زمین بازی بود. بعد از اینکه کریس رونالدو پنالتی خود را خراب کرد ادوین فن در سار قهرمانانه توانست پنالتی نیکلاس آنلکا را مهار کند تا بازی برابر بماند. در آخر جان تری در هنگام زدن پنالتی لیز خورد و ضربه اش را از دست داد تا فرگوسن منچستر یونایتد را به سومین قهرمانی اروپایی اش برساند. بازی تا آخرین لحظات دراماتیک دنبال شد و در آخر پنالتی ها بود که برنده را مشخص کرد و شیاطین سرخ ۶-۵ برنده بازی شدند.

۲. آث میلان ۴-۰ بارسلونا ، لیگ قهرمانان اروپا سال ۱۹۹۴

چگونه میلان بدون داشتن هفت بازیکن کلیدی خود از جمله مارکو فن باستن، فرانکو بارسی و الساندرو کاستاکورتا توانست قهرمان اروپا شود. احتمالا به این خاطر بود که آنها یکی از بهترین عملکرد های تاریخ بازی های اروپایی را در یک بازی به نمایش گذاشتند. تیم ایتالیایی برای مقابله با بارسلونای یوهان کرویف تمامی سلاح های در دسترسش را آماده کرده بود. دنیل ماسارو در همان نیمه اول دو بر صفر روسونری را پیش انداخت. دژان ساویسویچ که در آن شب مدافعین بارسا را به سخره گرفته بود گل سوم تیمش را به ثمر رساند و در پایان کار مارسل دسایی گل چهارم میلان را وارد دروازه کاتالان ها کرد تا شاگردان کرویف با شکستی تحقیر آمیز دستشان از جام کوتاه بماند.

۱. آث میلان ۳-۳ لیورپول ، لیگ قهرمانان اروپا سال ۲۰۰۵

لیگ قهرمانان اروپا
قهرمانی لیورپول در فصل ۲۰۰۵ لیگ قهرمانان اروپا

بدون هیچ شک و تردیدی باید بگوییم که هیچ فینالی در تاریخ اروپا بزرگتر از معجزه استانبول نبوده است، جایی که لیورپول شکست خورده با سه گل در نیمه اول در یک بازی معجزه آسا در ضربات پنالتی توانست قهرمان اروپا شود. گل دقیقه اول پائولو مالدینی بهترین شروع ممکن برای میلان بود و هرنان کرسپو نیز به نظر می رسید که در آماده ترین فرم خود به سر میبرد و با دبل در همان نیمه اول بازی را سه بر صفر به نفع روسونری کرد. اما استیون جرارد به تیمش الهام بخشید تا شگفت انگیز ترین بازگشتی که این رقابت ها تاکنون به خودش دیده رقم بخورد. ضربه سر او اختلاف را به دو گل رساند و تنها دو دقیقه بعد شوت سرکش ولادیمیر اسمیچر بازی را به اوج حساسیت کشید. دقایقی بعد خود جرارد در محوطه جریمه سرنگون شد و یک پنالتی برای تیمش به دست آورد. ژابی آلونسو بعد از خراب کردن پنالتی در ریباند توانست بازی را ۳-۳ به تساوی بکشاند. در وقت های اضافه دو فوق واکنش پشت سر هم از سوی یرزی دودک بود که آندری شوچنکو را در گلزنی ناکام گذاشت تا بازی به ضربات پنالتی کشیده شود. دودک در پنالتی ها نیز قهرمان بازی بود و شوچنکو را از رسیدن به گل ناکام گذاشت تا در یکی از جذاب ترین بازی های تاریخ فوتبال لیورپول به پنجمین قهرمانی اروپایی خود دست پیدا کند. بازی جانانه هر دو تیم و همچنین کامبک بی نظیر قرمزها در این بازی سبب می شود که بی شک این بازی را بهترین فینال در تاریخ برگزاری لیگ قهرمانان اروپا بدانیم.

پیش‌بینی ورزشی در سایت بتکارت

ezgif 3 a78afeab419f

درباره bcadmin

آواتار bcadmin

این مطالب را نیز ببینید!

xsz 1

تحلیل شرط‌بندی؛ بررسی چهار بازی در شب اول هفته پنجم لیگ قهرمانان اروپا

هفته پنجم رقابت‌های لیگ قهرمانان اروپا در مرحله گروهی امشب و فردا شب برگزار خواهد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *