صفحه اصلی / تنیس / تنیس ویمبلدون ۲۰۱۹؛ غلبه راجر فدرر بر رافائل نادال ؛ نوله حریف استاد سوئیسی در فینال

تنیس ویمبلدون ۲۰۱۹؛ غلبه راجر فدرر بر رافائل نادال ؛ نوله حریف استاد سوئیسی در فینال

4 2 1

رقابت‌های تنیس ویمبلدون ، قدیمی‌ترین، مهم‌ترین و باشکوه‌ترین رویداد ورزش تنیس در جهان محسوب می‌شود که هر ساله جمعیتی با حضور ستاره هایی نظیر رافائل نادال اسپانیایی و راجر فدرر سوییسی بالغ بر نیم میلیارد نفر در سر تا سر جهان آن را نظاره می کنند که از این حیث رکوردار است و علاقه مندان زیادی را به خاطر شرایط خاص خود دارد.

این مسابقات هر سال در اوایل ماه جولای به مدت ۲ هفته در «باشگاه تنیس انگلستان» واقع در محلۀ ویمبلدون در شهر لندن برگزار می‌گردد. ابتدا در خصوص سید بندی متفاوت این رقابت مهم بدانید که نحوه محاسبه این سید بندی به شرح زیر است:

امتیازات بازیکنان در جدول رده‌بندی جهانی به تاریخ ۲۴ ژوئن ۲۰۱۹ + تمام امتیازاتی که در طول ۱۲ ماه گذشته در مسابقات چمن کسب کرده‌اند + ۷۵ درصد از امتیازات تورنمنت چمنی که در ۱۲ ماه منتهی به ویمبلدون سال گذشته دارای بهترین عملکرد بوده اند.

و حالا در این رقابت ها چه گذشت:
رافائل نادال اسپانیایی و راجر فدرر سوییسی در نیمه نهایی به مصاف هم رفتند که راجر فدرر موفق شد نادال را شکست دهد و یک پای فینال ویمبلدون ۲۰۱۹ شود. پیش از شروع مسابقه نیمه نهایی این تنیسوران در مرحله یک چهارم به مصاف حریفانشان رفتند که در ابتدا به شرح آن می پردازیم.

7e20e7ebcf486a6776626b510d9b27c2
راجر فدرر سوییسی پر افتخار ترین تنیسور ویمبلدون نیز در ۳ بر ۱ با نتایج۴-۶ ۴-۶ ۱-۶ ۶-۴کی نیشیکوری را شکست داد و به نیمه نهایی راه یافت. این مسابقه تنها ۲ ساعت و ۳۶ دقیقه به طول انجامید.او با این پیروزی ۱۰۰ امین برد خود در رقابت‌های ویمبلدون به دست آورد دستاوردی که از زمان حرفه‌ای شدن تنیس هیچ بازیکنی موفق به انجام آن نشده بود و این بار فدرر این رکورد را به نام خود به ثبت رساند. او در این خصوص گفت: اتفاق خاصی برایم رخ داده است. سال‌های زیادی است که در ویمبلدون شرکت می‌کنم و طبعاً این فرصت را داشته ‌ام که در مسابقات زیادی پیروز شوم. امروز در حین بازی یاد این موضوع نبودم. وقتی پس از بازی داشتم به یکی از هواداران امضا می‌دادم او به من تبریک گفت و تازه متوجه شدم ولی از بابت کسب این رکورد ویژه بسیار خوشحال هستم زیرا تنیس دنیای من است و باعث افتخار است که هر روز موفقیت های بیشتری نصیبم می شود. او در خصوص این مسابقه قبل از شروع بازی مصاحبه ای کرد و از مصاف با نادال گفت:

ما هم دیگر را خوب می شناسیم. به همین خاطر می توانیم در خصوص این که باید چه کاری را انجام دهیم بیشتر فکر کنیم و بازی حساب شده ای را در برابر یک دیگر انجام دهیم.

عملکرد نادال در روی چمن خیلی بهتر از قبل شده است. او قبلاً با شیوۀ متفاوتی بازی می‌کرد. خیلی وقت است که در روی چمن با هم مسابقه ندادیم ولی او حالا سرویس بهتری دارد و امتیازات را خیلی سریع‌تر تمام می‌کند. این که رافا هم‌چنان سالم است و بازی می‌کند، بسیار تحسین‌برانگیز است. خیلی‌ها سال ۲۰۰۸ می‌گفتند او خیلی زود به پایان راه می‌رسد و در مورد من هم همین را می‌گفتند. اما ما هم‌چنان حضور داریم و روز جمعه بار دیگر با هم مسابقه خواهیم داد و من از این بابت خوشحال هستم.

رافائل نادال ، مرد شماره دو تنیس جهان موفق شد با شکست سم کوئری با نتیجه ۳ بر ۰ با نتایج ۲-۶ ۲-۶ ۵-۷ به به نیمه نهایی صعود کند و بعد از ۱۱ سال به مصاف فدرر در این رقابت ها برود. او بعد از این که قرار شد در نیمه نهایی به مصاف راجر فدرر حریف دیرینه اش برود مصاحبه کوتاهی را انجام داد و گفت: خیلی هیجان زده ام که قرار است بعد از سال ها با راجر مبارزه کنم. این بازی همیشه از اهمیت ویژه و خاصی برای ما برخوردار است. همواره مهم و پر از هیجان برگزار می گردد. خوشحالم که قرار است با او به رقابت بپردازم چون شاید هم چنین مصاف هایی کمتر پیش بیاید. من در این سال ها رویه ام برای بازی کردن را عوض کردم و به خاطر این که از فدرر نیز شناخت خوبی دارم امیدوار هستم که موفق شوم. منتظر هستم تا هرچه سریع تر بازی برگزار گردد.

لازم به ذکر است در نیمه نهایی آن ها برای چهلمین بار با هم دیگر به رقابت می پردازند و سهم نادال ۲۴ پیروزی و سهم فدرر ۱۵ پیروزی بوده است. نواک جوکوویچ مرد شماره یک تنیس جهان با غلبه داوید گوفن با نتیجه سه بر ۰ و با امتیازات ۲-۶ ۰-۶ ۴-۶ صاحب پیروزی شد و یک پای دیگر نیمه نهایی شد. جوکوویچ نهمین حضورش در نیمه نهایی را تجربه می کند.

باتیستا آگوت مرد شماره ۲۳ جهان نیز موفق شد در ۴ ست برابر گیدو پلای با نتایج ۳-۶ ۶-۳ ۴-۶ ۵-۷ به پیروزی برسد و برای نخستین مرتبه در دوران ورزشی خود، راهی دور نیمه‌نهایی یک تورنمنت گرند اسلم شود و او ششمین تنیس ‌باز اسپانیایی است که حضور در نیمه‌ نهایی ویمبلدون را تجربه می‌کند. او کار سختی را در دیدار نیمه نهایی در پیش دارد و باید به مصاف مرد شماره یک تنیس جهان یعنی نواک جوکوویچ صربستانی برود.

از فینال ویمبلدون ۲۰۱۸ در بخش مردان بدانید: این دیدار بین جوکوویچ و اندرسون بودکه در دیدار پایانی پارسال در بخش انفرادی مردان ، جوکوویچ، مرد شماره یک تنیس جهان موفق شد با پیروزی سه بر صفر با نتایج ۶-۷ ۲-۶ ۲-۶ مقابل اندرسون برای چهارمین بار جام قهرمانی این رقابت‌ها را بالای سر ببرد. او قبلا در سال‌های ۲۰۱۱، ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ قهرمان شده بود.

و اما در نیمه نهایی این رقابت ها چه گذشت؟

نواک جووکوویچ مرد شماره یک تنیس جهان و باتیستا آگوت مرد شماره ۲۳ جهان به مصاف هم رفتند. آن ها برای دهمین بار بود که در مقابل یکدیگر قرار می گرفتند. جوکوویچ در این مسابقه توانست با نتیجه ۳ بر ۱ آگوت را با نتایج ۲-۶ ۳-۶ ۶-۴ ۲-۶ شکست دهد و برای ششمین بار به فینال ویمبلدون و برای ۲۵ امین فینال یک گرند اسلم و برای ۹۰ امین بار فینال ورزشی اش راه پیدا کند. او پس از این مسابقه در این خصوص گفت: همیشه دوست داشتم به فینال ویمبلدون راه پیدا کنم و این آرزوی کودکی من بود حالا بارها این اتفاق برای من در حال رخ دادن است و من بسیار خوشحالم. می خواهم بار دیگر برای جام قهرمانی بجنگم. هر چه در توان دارم را برای پیروزی در این مسابقه به کار خواهم گرفت و مطمئن هستم بازی خوبی پیش رویم قرار دارد.

این بار در تنیس ویمبلدون راجر فدرر برابر رافائا نادال به برتری رسید
در بازی دیگر نیمه نهایی نیز رافائل نادال اسپانیایی و راجر فدرر سوییسی به دیدار هم رفتند. فدرر دقیقا ۱۱ سال پیش در ویمبلدون از نادال شکست خورده بود ولی توانست پس از سال ها انتقام خودش را بگیرد. او در بازی که ۳ ساعت و ۳ دقیقه به طول انجامید با نتیجه ۳ بر یک و با نتایج ۴-۶ ۳-۶ ۶-۱ ۶-۷) نادال را از پیش رو برداشت. این سومین پیروزی فدرر مقابل نادال در قدیمی‌ترین تورنمنت تنیس جهان بود. او قبلاً در فینال سال‌های ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ نیز حریف اسپانیایی را شکست داده بود.فدرر ۳۸ ساله که قهرمان ۸ دوره از این رقابت هاست مسن ترین بازیکن ویمبلدون نیز بعد از سال ۱۹۷۴ به شمار می آید. هم چنین او ۳۱ امین حضورش در فینال های گرند اسلم را تجربه می کند. فدرر و جوکوویچ برای ۴۸ امین بار باید در فینال به مصاف هم بروند.

این بار در تنیس ویمبلدون راجر فدرر برابر رافائل نادال به برتری رسید

او بعد از این پیروزی مهم در مصاحبه باخبرنگاران گفت:

من همیشه این بازی را دوست داشتم این که با نادال به رقابت بپردازم همیشه برایمان جالب بوده است و پس از سال ها در ویمبلدون این اتفاق افتاد. هر دوی ما بازی قابل قبولی را ارائه دادیم. نقطۀ اوج بازی در انتهای آن اتفاق افتاد؛ در گیم دیوانه‌وار پایانی که امتیازات دشواری داشت. انتهای بازی همه چیز داشت که به‌نظرم فوق‌العاده بود. از این‌که بازی به سود من به پایان رسید خوشحالم. بعدها که به گذشته نگاه کنم، این مسابقه قطعاً یکی از مسابقه‌های مورد علاقه‌ام خواهد بود، چون مقابل رافا بود، در ویمبلدون بود، تماشاگران از آن لذت بردند و هوا هم خیلی خوب بود، و من در طول ۴ ست خوب بازی کردم. امیدوارم در فینال نیز شاهد بازی خوبی باشیم.

رافائل نادال نیز پس از شکست مقابل فدرر به خبرنگاران گفت:

مسابقه سخت و دشواری بود و فدرر از من کمی بهتر بازی کرد و موفق شد پیروز شود. من بازی همیشگی خود را ارائه ندادم ولی در عوض او از همیشه بهتر بود. فدرر شایستگی پیروزی را داشت. به او تبریک می‌گویم من در طول بازی خیلی نگران بک‌هندم بودم و نمی‌خواستم خطاهای زیادی از این سمت مرتکب بشوم، به همین دلیل، نمی‌توانستم آزادانه به سمت فورهندم حرکت کنم که این در برابر بازیکنی مثل فدرر کار را دشوار می‌کند. باز هم به او تبریک می گویم و امیدوارم موفق باشد.

رافائل نادال
لازم به ذکر است نادال پارسال در همین مرحله از نواک جوکوویچ شکست خورده بود و حذف شد. از جوایز امسال ویمبلدون بدانید:

به قهرمان مسابقات انفرادی مردان یک جام نقره داده می‌شود. این جام ۴۷ سانتیمتر ارتفاع و ۱۹ سانتیمتر قطر دارد. از سال ۱۸۸۷ این جام به قهرمان‌ها داده می‌شود. البته جام اصلی در باشگاه باقی می‌ماند و قهرمان یک جام مشابه را هدیه می‌گیرد.به زنان قهرمان نیز یک سینی نقره‌ای داده می‌شود که ۴۸ سانتیمتر قطر دارد. جدول تخصیص جوایز به شرح زیر می باشد:

دور /رده اول دوم سوم چهارم یک‌چهارم نیمه‌نهایی فینالیست قهرمان
انفرادی £۴۵,۰۰۰ £۷۲,۰۰۰ £۱۱۱,۰۰۰ £۱۷۶,۰۰۰ £۲۹۴,۰۰۰ £۵۸۸,۰۰۰ £۱,۱۷۵,۰۰۰ £۲,۳۵۰,۰۰۰
دونفره — £۱۲,۰۰۰ £۱۹,۰۰۰ £۳۲,۰۰۰ £۶۷,۰۰۰ £۱۳۵,۰۰۰ £۲۷۰,۰۰۰ £۵۴۰,۰۰۰
دونفره مختلط — £۱,۷۵۰ £۳,۵۰۰ £۷,۰۰۰ £۱۴,۵۰۰ £۲۹,۰۰۰ £۵۸,۰۰۰ £۱۱۶,۰۰۰
هم چنین در خصوص تخصیص امتیازات نیز بدانید :

دور / رده اول دوم سوم چهارم یک‌چهارم نیمه‌نهایی فینالیست قهرمان
انفرادی مردان ۱۰ ۴۵ ۹۰ ۱۸۰ ۳۶۰ ۷۲۰ ۱۲۰۰ ۲۰۰۰
دونفره مردان — ۰
انفرادی زنان ۱۰ ۷۰ ۱۳۰ ۲۴۰ ۴۳۰ ۷۸۰ ۱۳۰۰
دونفره زنان — ۱۰ ۱۳۰ ۲۴۰ ۴۳۰ ۷۸۰ ۱۳۰۰

در بخش زنان:
سرنا ویلیامز با باربورا استریتسووا به مصاف هم رفتند و این بازی که در این مسابقه که ۵۹ دقیقه به طول انجامید سرنا موفق شد در دو ست و با نتایج ۲-۶ ۱-۶ باربورا را شکست دهد و همانند پارسال راهی مسابقات فینال شود. ویلیامز و باربورا تاکنون ۴ مرتبه برابر یک‌دیگر به میدان رفته‌اند که در هر ۴ مسابقه، شامل رویارویی در دور نخست ویمبلدون ۲۰۱۲، سرنا بر او غلبه کرده است.او در دیدارهای گذشته از ۵ گرند اسلم ۳ مرتبه به فینال راه پیدا کرده و فینال امسال به دنبال کسب ۲۴ـمین گرند اسلم خود و رسیدن به رکورد مارگارت کورت افسانه‌ای است. هیچ بازیکنی در تاریخ تنیس موفق نشده از این عدد عبور کند و او می تواند با این پیروزی رکورد جدید و مهمی را برای خود به ثبت برساند.

32239414e6bbed912ea96b998592b6fa
نفر اول سابق تنیس زنان پس از این پیروزی مهم به خبرنگاران گفت:

بسیار خوشحال هستم که باز هم به دیدار فینال ویمبلدون صعود کرده ام. این لحظۀ خاصی برای من است. این که قادر هستم در فینال ویمبلدون بازی کنم فوق‌العاده است. بدون شک از آن لذت خواهم برد. در روی چمن می توانم موفق ظاهر شوم چون پاهایم قوی است و می توانم از این قضیه استفاده کنم. امیدوار هستم بتوانم حریف را از زمین خارج کنم. حریف ام نیز خوب است و این کار را برایم سخت خواهد کرد ولی من تمام تلاشم را می کنم تا بتوانم موفق باشم و بر خلاف پارسال بتوانم امسال قهرمان شوم.

سیمونا هالپ قهرمان رولان گاروس ۲۰۱۸ با الینا اسویتولینا به دیدار هم رفتند و را در دو ست با نتایج ۳-۶ ۱-۶ شکست داد و پس از ۵ سال بار دیگر به نیمه ‌نهایی ویمبلدون رسید. از فینال سال ۲۰۱۸ ویمبلدون در بخش زنان بدانید که کربر و سرنا ویلیامز به مصاف یک دیگر رفتند و کربر موفق شد با نتایج ۶- ۳ و ۶-۳ در دو ست به پیروزی برس و برای اولین ‌بار جام قهرمانی این رقابت‌ ها را بالای سر برد.سرنا قطعا در فینال پیش رو انگیزه زیادی برای پیروزی دارد تا بار دیگر این جام مهم را در یک قدمی آن از دست ندهد. لازم به ذکر است هالپ و ویلیامز تاکنون ۱۰ بار به مصاف هم رفتند که سرنا ویلیامز با ۹ پیروزی و تنها یک شکست پیش تاز است.تنها پیروزی هالپ به دور گروهی مسابقات فینال تور زنان در سال ۲۰۱۴ باز می‌گردد. این تعداد پیروزی سرنا نشان از برتری او مقابل هالپ است و باید دید آیا همانند پارسال سرنا بار دیگر جام مهم ویمبلدون را از دست می دهد یا موفق به قهرمانی خواهد شد.

bab508def5cc9abdfe8a758ee6715bd6

ezgif 3 a78afeab419f
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

درباره bcadmin

آواتار bcadmin

این مطالب را نیز ببینید!

قهرمانی رافائل نادال رولان گاروس

تنیس جهان | سیزدهمین قهرمانی رافائل نادال در رولان گاروس

رقابت های تنیس اوپن فرانسه به روز آخر رسید و در دیدار فینال رافائل نادال …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.