صفحه اصلی / تنیس / همه چیز در مورد تنیس ویمبلدون ؛ آغاز قدیمی ترین رویداد دنیای تنیس

همه چیز در مورد تنیس ویمبلدون ؛ آغاز قدیمی ترین رویداد دنیای تنیس

رقابت‌های تنیس ویمبلدون، قدیمی‌ترین، مهم‌ترین و باشکوه‌ترین رویداد ورزش تنیس در جهان محسوب می‌شود که هر ساله جمعیتی بالغ بر نیم میلیارد نفر در سر تا سر جهان آن را نظاره می کنند که از این حیث رکوردار است و علاقه مندان زیادی را به خاطر شرایط خاص خود دارد. این مسابقات هر سال در اوایل ماه ژوئن به مدت ۲ هفته در «باشگاه تنیس انگلستان» واقع در محلۀ ویمبلدون در شهر لندن برگزار می‌گردد.

امسال ۱۳۳ امین دوره از مسابقات گرند اسلم ویمبلدون از تاریخ ۱ تا ۱۴ ماه ژوئن ۲۰۱۹ برگزار می گردد. در خصوص تنیسور های مطرح این رقابت ها بدانید که نواک جوکوویچ که سال گذشته قهرمان این رقابت ها بوده است در سید ۱، راجر فدرر رکوردار بیشترین قهرمانی ویمبلدون در سید ۲ و رافائل نادال تنیسور پر آوازه اسپانیایی که ۱۰ سال است در این تونومنت قهرمان نشده است در سید ۳ کار خود را شروع می کنند. کوین اندرسون نائب قهرمان سال گذشته در سید ۴ قرار دارد.
قهرمان سال ۲۰۱۸ در بخش مردان و زنان:

3b9c8607f2d65cda1f2cfcc4e1866eb3
نواک جوکوویچ :
در دیدار پایانی پارسال در بخش انفرادی مردان ، نواک جوکوویچ، مرد شماره یک تنیس جهان موفق شد با پیروزی سه بر صفر با نتایج ۶-۷ ۲-۶ ۲-۶ مقابل کوین اندرسون برای چهارمین بار جام قهرمانی این رقابت‌ها را بالای سر ببرد. او قبلا در سال‌های ۲۰۱۱، ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ قهرمان شده بود.

انجلیک کربر :
در دیدار پایانی پارسال در بخش زنان نیز انجلیک کربر آلمانی برابر سرینا ویلیامز آمریکایی با نتایج ۶- ۳ و ۶-۳ در دو ست به پیروزی رسید و برای اولین‌بار جام قهرمانی این رقابت‌ها را بالای سر برد.
– لازم به ذکر است جایزه مسابقات ویمبلدون در سال ۲۰۱۸ به صورت کلی ۳۴ میلیون پوند بوده است. نفر اول مسابقات انفرادی مردان و زنان هر کدام ۲.۲۵ میلیون پوند دریافت کردند.
نایب قهرمان‌های مسابقات نیز ۱.۱۲۵ میلیون پوند دریافت کرده‌اند.

نکته بسیار جالبی که باید بدانید این است که در طی ۱۶ سال گذشته قهرمانی دائما در بین نواک جوکوویچ، رافائل نادال، راجر فدرر و اندی ماری چرخیده است و به اصطلاح به آن ها چرخه ۴ تایی گفته می شود. رقابت‌های ویمبلدون تنها گرند اسلم از گرند اسلم‌های چهارگانه تنیس است که بر روی زمین‌ چمن بازی می‌شود و یکی از چهار مسابقه گرند اسلم تنیس سال است. سه مسابقه دیگر مهم اپن استرالیا، اپن فرانسه و اپن آمریکا هستند. در حال‌ حاضر مسابقات ویمبلدون شامل پنج بخش می‌شود. مسابقات انفرادی مردان، مسابقات انفرادی زنان، مسابقات دابل مردان، مسابقات دابل زنان و مسابقات دابل مختلط. چهار مسابقه نیز در بخش جوانان برگزار می‌شود که عبارتند از: مسابقات انفرادی پسران، مسابقات انفرادی دختران، مسابقات دابل پسران و مسابقات دابل دختران. هفت تورنمنت نیز در گروه مدعوین برگزار می‌شود. بخش‌های انفرادی و دونفره مردان به صورت ۳ ست از ۵ ست و در سایر رده‌ها به صورت ۲ ست از ۳ ست انجام می پذیرد. ضمن اینکه از امسال، ست پایانی برخلاف دوره‌های قبلی، با سیستم «تای‌بریک» اجرا خواهد گردید و هنگامی‌که دو بازیکن در ست پایانی در تعداد گیم‌ها ۱۲-۱۲ مساوی اعلام شوند، سیستم تای‌بریک برندۀ مسابقه را مشخص خواهد کرد. پیش از قانون جدید، ست پایانی بدون تایبریک انجام می‌شد و بازی تا زمانی‌که اختلاف گیم‌ها به عدد ۲ برسد ادامه می‌یافت.

64a4c9a58205bb8385fcac31c8ff03dc
در خصوص این رقابت ها بدانید:
این رقابت، قدیمی‌ترین تورنمنت تنیس در جهان است که از سال ۱۸۷۷ در باشگاه آل انگلند در ویمبلدون لندن برگزار می گردد. در آن بازی اسپنسر گور بریتانیایی با غلبه بر ویلیام مارشال قهرمان اولین دوره شد و. این دیدار تنها ۲۰۰ تماشاگر داشت و قیمت بلیت آن یک شیلینگ تعیین گردیده بود.
از سال ۱۹۸۸ که اپن استرالیا بر روی زمین سخت برگزار شد، ویمبلدون تبدیل به تنها گرند اسلمی شد که بر روی چمن برگزار می‌شود.باشگاه تنیس آل انگلند که برگزارکننده مسابقات ویمبلدون است از سال ۱۸۶۸ تاسیس شده است. از سال ۱۸۷۶ بازی‌های تنیس روی چمن در این باشگاه انجام شد. در سال ۱۸۷۷ تنیس روی چمن یکی از فعالیت‌های اصلی این باشگاه شد و به نام باشگاه ‌اضافه شد. در همان سال‌های قوانینی برای این مسابقات گذاشته شد که هنوز هم تقریبا با همان قوانین پا بر جا است. تنها جزئیاتی مانند ارتفاع تور و … تغییر کرده‌اند. در سال ۱۸۷۷ اولین دور از مسابقات ویمبلدون برگزار شد که فقط به تنیس روی چمن اختصاص پیدا کرد. در سال ۱۸۸۴ مسابقات انفرادی زنان و مسابقات دابل مردان نیز به مسابقات ویمبلدون ‌اضافه شده است.

مسابقات دابل زنان و میکس دابل نیز از سال ۱۹۱۳ آغاز شدند. در آن سال‌ها تنها تنیسورهای آماتوری که رنک خوبی داشتند می‌توانند در مسابقات شرکت کنند و تنیسورهای حرفه‌ای نمی‌توانستند در مسابقات شرکت کنند و در سال ۱۹۶۸ این قانون تغییر کرد. تاکنون تنها دو مرد انگلیسی قهرمان ویمبلدون شدند که فرد پری در سال ۱۹۳۶ و اندی ماری در سال ۲۰۱۳ هستند که از خود کشور انگلیس هستند. تنها زن انگلیسی که قهرمان ویمبلدون شده است نیز ویرجینیا وید است.
در سال ۱۹۹۳ برنامه‌هایی برای افزایش کیفیت مسابقات ریخته شد. ناظران کیفی که استقبال خوب تنیسور ها و مردم را برای این مسابقات گرفتند تصمیم گرفتند در جهت افزایش بهبود کیفی این مسابقات از هر جهت دست به کار شوند تا این رویداد مهم بیش از پیش مهم تلقی گردد و به استاندارد های کیفی نزدیک شود.
در سال ۱۹۹۷ در راستای این برنامه‌ها زمین شماره یک ویمبلدون در آروناگی پارک ساخته شد. هم چنین در این مکان یک مرکز پخش مسابقات، دو زمین چمن ‌اضافه و یک تونل زیر زمینی ساخته شد.در سال ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۹ زمین شماره یک قبلی تخریب شد و به جای آن مرکزی که شامل امکانات برای تمرین ورزشکاران می‌شود، ساخته شد.
در سال ۲۰۰۹ سقف متحرک برای زمین مرکزی ساخته شد تا دیگر باران مسابقات را متوقف نکند زیرا یکی از مشکلات اصلی تنیسور ها در شرایط زمین آب و هوا می باشد که تاثیر مستقیم بر روی بازی آن ها دارد و قطعا بازی مربوطه قطع و به روز دیگری موکول می گردد که این امر خوشایند نیست. به همین دلیل ویمبلدون که از نظر بعضی ها بهترین مسابقه خوانده می شود باید این شرایط را دارا باشد.

رقابت‌های تنیس ویمبلدون ، قدیمی‌ترین، مهم‌ترین و باشکوه‌ترین رویداد ورزش تنیس در جهان

رقابت‌های تنیس ویمبلدون ، قدیمی‌ترین، مهم‌ترین و باشکوه‌ترین رویداد ورزش تنیس در جهان
جوایز ویمبلدون ۲۰۱۹:

به قهرمان مسابقات انفرادی مردان یک جام نقره داده می‌شود. این جام ۴۷ سانتیمتر ارتفاع و ۱۹ سانتیمتر قطر دارد. از سال ۱۸۸۷ این جام به قهرمان‌ها داده می‌شود. البته جام اصلی در باشگاه باقی می‌ماند و قهرمان یک جام مشابه را هدیه می‌گیرد.به زنان قهرمان نیز یک سینی نقره‌ای داده می‌شود که ۴۸ سانتیمتر قطر دارد.
در جدول زیر می توانید جایزه سال ۲۰۱۹ را مشاهده فرمایید:
دور /رده اول دوم سوم چهارم یک‌چهارم نیمه‌نهایی فینالیست قهرمان
انفرادی £۴۵,۰۰۰ £۷۲,۰۰۰ £۱۱۱,۰۰۰ £۱۷۶,۰۰۰ £۲۹۴,۰۰۰ £۵۸۸,۰۰۰ £۱,۱۷۵,۰۰۰ £۲,۳۵۰,۰۰۰
دونفره — £۱۲,۰۰۰ £۱۹,۰۰۰ £۳۲,۰۰۰ £۶۷,۰۰۰ £۱۳۵,۰۰۰ £۲۷۰,۰۰۰ £۵۴۰,۰۰۰
دونفره مختلط — £۱,۷۵۰ £۳,۵۰۰ £۷,۰۰۰ £۱۴,۵۰۰ £۲۹,۰۰۰ £۵۸,۰۰۰ £۱۱۶,۰۰۰

جدول امتیازات ۲۰۱۹:

دور / رده اول دوم سوم چهارم یک‌چهارم نیمه‌نهایی فینالیست قهرمان
انفرادی مردان ۱۰ ۴۵ ۹۰ ۱۸۰ ۳۶۰ ۷۲۰ ۱۲۰۰ ۲۰۰۰
دونفره مردان — ۰
انفرادی زنان ۱۰ ۷۰ ۱۳۰ ۲۴۰ ۴۳۰ ۷۸۰ ۱۳۰۰
دونفره زنان — ۱۰ ۱۳۰ ۲۴۰ ۴۳۰ ۷۸۰ ۱۳۰۰

قانون سید بندی ویمبلدون:
در سایر مسابقات تنیس، رده‌بندی جهانی تنها ملاک سیدبندی است اما در ویمبلدون این روند متفاوت است. در بخش مردان مسابقات ویمبلدون، سیدبندی با روشی متفاوت و با نگاه به عملکرد بازیکنان در مسابقات چمن صورت می پذیرد. این روش از سال ۲۰۰۲ پیاده شده است و امتیازاتی که بازیکنان طی دو ساله گذشته در مسابقات چمن کسب کرده‌اند طبق فرمولی مشخص به امتیازات رنکینگ آن‌ها اضافه می‌گردد تا افراد برتر بر اساس عملکرد و توانایی‌شان در زمین‌های چمن رتبه گذاری شوند.

f4cf9aa395c04d8a936c37eadc01a8e3
فرمول سیدبندی رقابت‌های ویمبلدون به شرح زیر است:
امتیازات بازیکنان در جدول رده‌بندی جهانی به تاریخ ۲۴ ژوئن ۲۰۱۹ + تمام امتیازاتی که در طول ۱۲ ماه گذشته در مسابقات چمن کسب کرده‌اند + ۷۵ درصد از امتیازات تورنمنت چمنی که در ۱۲ ماه منتهی به ویمبلدون سال گذشته دارای بهترین عملکرد بوده اند.

رسم خوردن خامه و توت فرنگی
شاید بتوان گفت که مهم‌تر از خود مسابقات ویمبلدون، صف‌های طویل عاشقان یک دسر بریتانیایی محبوب باشد: دسر خامه و توت‌فرنگی. قیمت یک ظرف از توت‌فرنگی‌های رسیده همراه با خامه در حدود ۲.۵۰ پوند است. هرساله ۳۴ تن توت‌فرنگی باکیفیت از سوی تماشاگران تنیس مصرف می‌شود. این رقم معادل ۱۶۶ هزار ظرف است. این دسر آن‌قدر خوب است که حتی ارزش ایستادن در صف آن از ساعت ۶ صبح را هم دارد و گفته می شود خوردن این دسر به خاطر نیرویی است که به طرز عجیبی در صورتی که یک بازی تنیس طولانی که شرایط سختی را برای تماشاگر دارد را ممکن می سازد.

27c28cd6cc08d1aeb8248970c473d9ca
طریقه تهیه بلیط:
تهیه‌ی بلیت مهم‌ترین مسابقات تنیس دنیا بسیار دشوار است و شاید برایتان سوال باشد که چگونه می توان پا به میدانی در تنیس گذاشت که مهم ترین مسابقه عاشقان تنیس است. تنها راه برای تضمین تماشای این مسابقات از نزدیک، رزرو یک صندلی مخصوص با قیمت حداقل ۱۳۷۰۰ پوند یا تهیه‌ی بلیت ویژه همراه با تشریفات لوکس به همراه صرف نهار در یک رستوران رؤیایی است. اکثر طرفداران این مسابقات برای دریافت بلیت از طریق باشگاه آل انگلند لاون تنیس درخواست می‌دهند، اما این درخواست مانند یک بلیت بخت‌آزمایی است و اگر برنده‌ی آن شوید، هیچ تضمینی وجود ندارد که بلیت چه روز و چه مسابقه‌ای به شما برسد. به‌علاوه معمولاً از شما مبلغ ۱۰۰ پوند برای شرکت در این قرعه‌کشی هم گرفته می ‌شود. گزینه ‌ی نهایی، حضور در ساعات اولیه‌ ی صبح در محل مسابقات و تهیه‌ی یکی از ۵۰۰ بلیت رقابت ‌های همان روز است. بهرحال هر ساله این رقابت و نحوه بلیط فروشی آن به حدی دقیق انجام می پذیرد که شاید نتوان کسی را دید که ناراضی رفته باشد یا در راه بازگشت از ورزشگاه از آن خارج شود.

قوانین جالب لباس تنیسورها در ویمبلدون:

از سال ۱۹۶۳ از تنیسورها خواسته شد تا بیشتر لباس‌های آنها سفید باشد. از سال ۱۹۹۵ از آنها خواسته شد که تقریبا همه لباس‌هایشان سفید باشد.
در سال ۲۰۱۴ حتی لوازم تزیینی و جانبی لباس‌های تنیسورها نیز باید سفید باشد.
همچنین در لباس‌ها نباید رنگ تیره به کار رفته باشد یا رنگ‌های فلئورسنت وجود داشته باشد. بهتر است که پشت لباس‌ها نیز سفید باشد.
از تنیسورها خواسته شده که اگر شاهزاده ولز یا ملکه در زمین حضور داشته باشد به آنها تعظیم کنند.
‌اسپانسر ویمبلدون :
ویمبلدون یکی از مسابقات ورزشی است که قدمت طولانی در ‌اسپانسر شیپ دارد. شرکت اسلازنگر که محصولات ورزشی و لوازم تنیس تولید می‌کند از سال ۱۹۰۲ ‌اسپانسر ویمبلدون است. از سال ۱۹۳۵ ویمبلدون قرارداد ‌اسپانسرینگ با شرکت آب میوه رابینسونز بسته است.

54038f73d1546647f80db8605c372948
قهرمانان و رکورد دارهای ویمبلدون:
بخش مردان:
بیشترین تعداد قهرمانی : راجر فدرر ۸ مرتبه ( ۲۰۰۳ و ۲۰۰۴ و ۲۰۰۵ و ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ و ۲۰۰۹ و ۲۰۱۲ و ۲۰۱۷)
بیشترین قهرمانی پیاپی : راجر فدرر و بیورن بورگ هر کدام با ۵ قهرمانی متوالی ( فدرر: ۲۰۰۳، ۲۰۰۴، ۲۰۰۵، ۲۰۰۶، ۲۰۰۷ و بورگ : ۱۹۷۶، ۱۹۷۷، ۱۹۷۸، ۱۹۷۹ و ۱۹۸۰)
بیشترین قهرمانی در بخش دونفره: تاد وودبریج (۶ قهرمانی به همراه مارک وودفورد و ۳ قهرمانی با یوناس بیورکمن )
بیشترین قهرمانی پیاپی در بخش دونفره: تاد وودبریج و مارک وودفورد با ۵ قهرمانی متوالی ( ۱۹۹۳، ۱۹۹۴، ۱۹۹۵، ۱۹۹۶ و ۱۹۹۷)
جوان‌ترین قهرمان: بوریس بکر با با ۱۷ سال و ۲۲۷ روز در سال ۱۹۸۵
مسن‌ترین قهرمان: راجر فدرر در سال ۲۰۱۷ با ۳۵ سال و ۱۱ ماه
طولانی‌ترین فینال از لحاظ تعداد گیم: سال ۲۰۰۹ بین راجر فدرر و اندی رادیک ( ۷۷ گیم)
طولانی‌ترین فینال از لحاظ زمان: سال ۲۰۰۸ بین راجر فدرر و رافائل نادال با ۴ ساعت و ۴۸ دقیقه
بیشترین تعداد پیروزی در بخش انفرادی: راجر فدرر با ۹۵ پیروزی از سال ۱۹۹۹ تا ۲۰۱۹)
بخش زنان:
بیشترین تعداد قهرمانی زنان: مارتینا ناوراتیلووا ۹ مرتبه (۱۹۷۸ و ۱۹۷۹ و ۱۹۸۲ و ۱۹۸۳ و ۱۹۸۴ و ۱۹۸۵ و ۱۹۸۶ و ۱۹۸۷ و ۱۹۹۰)
در حال حاضر رکورد دار کل مسابقات تک ‌نفره ویمبلدون مارتینا محسوب می ‌شود که توانسته برای ۹ بار پیاپی قهرمان این رقابت‌ها شود. او در سال ۲۰۰۶ بازنشسته شد و قطعا به ‌زودی کسی جای وی را نخواهد گرفت.

 بیشترین قهرمانی پیاپی: مارتینا ناوراتیلووا با ۶ قهرمانی متوالی (۱۹۸۲، ۱۹۸۳، ۱۹۸۴، ۱۹۸۵، ۱۹۸۶ و ۱۹۸۷)
بیشترین قهرمانی در بخش دونفره: مارتینا ناوراتیلووا با ۷ قهرمانی (۱۹۷۶ به همراه کریس اورت، ۱۹۷۹ به همراه بیلی جین کینگ و قهرمانی به همراه پم شریور در سال‌های ۱۹۸۱، ۱۹۸۲، ۱۹۸۳، ۱۹۸۴ و ۱۹۸۶)
بیشترین قهرمانی پیاپی در بخش دونفره: مارتینا ناوراتیلووا و پم شریور در سال‌های ۱۹۸۱, ۱۹۸۲, ۱۹۸۳ و ۱۹۸۴ – ناتاشا زوروا در سال‌های ۱۹۹۱، ۱۹۹۲، ۱۹۹۳ و ۱۹۹۴)
بیشترین تعداد پیروزی در بخش انفرادی: مارتینا ناوراتیلووا با ۱۲۰ پیروزی در سال‌های ۱۹۷۳ تا ۲۰۰۴)
طولانی‌ترین فینال از لحاظ زمان: وینس ویلیامز و لیندزی دونپورت در سال ۲۰۰۵ با ۲ ساعت و ۴۵ دقیقه

0d6eed7dfc0db7073ef4414b7439f97e
حقایقی درباره ویمبلدون:
– اولین پخش تلویزیونی مسابقات ویمبلدون در سال ۱۹۳۷ توسط شبکه BBC انجام شده است.
ــ برای مسابقات چمن زمین‌ها ‌دقیقا با ارتفاع هشت میلی متر زده می‌شوند.
– پیش از سال ۱۹۸۶ توپ‌های مسابقات نیز سفید بود اما از سال ۱۹۸۶ برای دیده شدن در پخش تلویزیونی توپ‌ها زرد شدند.
ــ طولانی‌ترین مسابقات ویمبلدون در سال ۲۰۱۰ بین جان ایزنر آمریکایی و نیکولاس مائوت از فرانسه بود که ۱۱ ساعت و پنج ‌دقیقه به طول انجامید و در سه روز برگزار شد.
ــ رکورد سریع‌ترین سرویس در ویمبلدون در مسابقات مردان به متعلق به تیلور دنت از آمریکا است. سرویس او ۲۳۸ کیلومتر بر ساعت سرعت داشته است. در مسابقات زنان نیز این رکورد متعلق به ونوس ویلیامز است که سرعت توپ او ۲۰۵ کیلومتر بر ساعت بوده است.
ــ بلندترین فریادی که در مسابقات ویمبلدون توسط تنیسورها زده شده متعلق به ماریا شاراپووا است که ۱۰۵ دسی‌بل بوده است که معادل صدای موتور در زمان گاز دادن است.
ــ مسابقات ویمبلدون دو بار در زمان جنگ جهانی اول و جنگ جهانی دوم برگزار نشد.
– مارتینا هینگیز در سن ۱۵ سالگی در سال ۱۹۹۶ قهرمان دابل زنان شد. او جوان‌ترین تنیسوری بود که این قهرمانی را کسب کرد.
– میتا کلیما در سن ۱۳ سالگی در مسابقات ویمبلدون شرکت کرد که جوان‌ترین شرکت کننده این مسابقات است.
ــ در دو هفته‌ برگزاری مسابقات ویمبلدون حدود ۵۰۰ هزار تماشاگر بازی‌ها را از نزدیک تماشاگر می‌کنند.
ــ در هر دوره مسابقات حدود ۵۴ هزار و ۲۵۰ توپ استفاده می‌شوند. بعد از هر هفت تا ۹ بازی توپ‌ها عوض می‌شوند تا در شرایط خوبی باشند. توپ‌های زردرنگ از مسابقات ویمبلدون ۱۹۸۶ معرفی شدند (قبل از آن، توپ‌ها سفید بودند)
– درجه نگهداری توپ ها باید در دمای ۲۰.۲۲ درجه‌ی سانتی‌گراد نگهداری می‌شوند، در غیر این‌صورت در زمین بازی بسیار جهنده خواهند شد و برای تنیسورها مشکل ساز خواهد بود.
– توپ جمع کن های ویمبلدون نیز ۲۵۰ بچه‌مدرسه‌ای هستند که شانس این را دارند که در طول این مسابقات هدف ضربات محکم تنیسورها با توپ تنیس قرار بگیرند و بعضی ها از این بابت خوشحالند و آن را مایه افتخار می دانند و هر ساله صف طویلی برای آن تشکیل می شود.
– میانگین سن توپ‌جمع‌کن‌ها ۱۵ سال است و اکثر آن‌ها در دو تورنمنت حاضر می‌شوند. بااین‌حال باید دانست که حضور در رقابت‌های ویمبلدون به‌عنوان توپ‌جمع‌کن، یک تفریح ساده نیست و آموزش توپ‌جمع‌کن‌ها از ماه فوریه آغاز می‌شود.

2d3f42f80e49de793b53e8c139adde7f

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

درباره سعید

آواتار سعید

این مطالب را نیز ببینید!

ترفندهای شرطبندی در تنیس

آموزش شرط ‌بندی تنیس | ترفندهای شرط بندی در تنیس (بخش اول)

ورزش تنیس طرفداران زیادی دارد و دلیل آن‌هم روشن است. با توجه به هیجان بالا …

یک دیدگاه

  1. آواتار sobhan

    عالیه این رقابت ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *